در سوگ اسكندر فیروز او كه در محیط زیست ایران رقیب ندارد


در سوگ اسكندر فیروز او كه در محیط زیست ایران رقیب ندارد به گزارش فاما كیش فیروز رفت تا جاودانه ماند تا ابد، در دل و جانِ هر آنكس كه ایران را دوست دارد.


۱- اسكندر فیروز نزدیك به نود و چهار سال عمر كرد؛ اما چرا امروز همه چنین در سوگش اشك می ریزند؟ ۲- روز آمدنِ محیط زیستی ترین آدمِ ایران به زمین، روز جهانی رنجر - محیط بان - است و روز رفتنش، روز جهانی حیات وحش. او بیش تر از هر كسی طبیعت ایران و جهان را درنوردید، خیلی از بزرگانِ بوم شناس با افتخار بر كتاب هایش مقدمه نوشتند، ایران را حتی وقتی به زندانش افكندند و اموالش را مصادره كردند، ترك نكرد - و البته ایرانِ عزیزش هم حتی در سال های زندان او را ترك نكرد - هیچگاه ندیدم كسی وطن را چون او حرمت نهاده، عزیز دارد و برای افزایش ستاره هایش بجنگد و با افتخار بی ستاره شود... ۳- بهار سال جاری بعد از آنكه از #باهوكلات در بلوچستان دیدن كرد به من اظهار داشت: درویش جان! فكر نكنم دیگر تو را ببینم... گفتم چرا چنین حرفی می زنید استاد؟... با خنده اظهار داشت: معلوم است كه وقت رفتن فرارسیده... با این حال، وقتی از ایشان پرسیدم: دوست دارید در كجا به خاك سپرده شوید؟ اینبار خیلی جدی اظهار داشت: به مرگ تا فرانرسد، فكر نمی كنم! بگذار وقتی رفتم و مبحث جدی شد، پاسخت را بدهم و زد زیر خنده... - عكس دوم. ۴- می دانم كه امروز، روحش شاد است و نیاز برای آمرزش روح ندارد و یقین تر می دانم همه ی آنهایی كه در حقش جفا كردند و در طول این سال ها فرصتِ دلجویی و عذرخواهی از وی را از دست دادند، تا ابد باید با روح ناآرام و ناشادشان كنار آیند... ۵- متاسفم برای همه ی روسای سازمان حفاظت محیط زیستی كه در صندلی اسكندر فیروز نشستند و حتی امروز شهامت انتشار یك تسلیت ساده را نداشتند. ایرانی ها این بزدلی و خیانت آشكار را هیچگاه فراموش نمی كنند. هرچند می دانم او اینك در بهشت به همه ی دشمنانش لبخند زده و آنها را بخشیده است... ۶- فقط می ماند تسلیت به ایران - همسرش، عكس هفتم و وطنش كسی كه هیچگاه او را تنها نگذاشت... چقدر دشوار می باشد تحمل این روزها برای ایران بانوی عزیز و فداكارِ ما... چقدر...
اسكندر فیروز در روز جهانی رنجر - محیط بان - به دنیا آمد. مردی كه به ایرانی ها آموخت: به حافظان طبیعت نگوییم شكاربان، بگوییم: محیط بان. و سرانجام بعد از ۹۳ سال و ۷ماه و ۴روز عمرِ بابركت، ساعت ۱۹ روز سیزدهم اسفند، مصادف با روز جهانی حیات وحش چشم از دنیا شست و به آسمان ها پركشید. بی گمان روح این بزرگ مرد شاد است و احتیاج به دعا برای آمرزش ندارد؛ آنهایی به آمرزش و دعا نیاز دارند كه در حقِ این مرد بدی كردند و در طول همه ی این سال ها فرصت داشتند تا از وی عذرخواهی كنند، اما نكردند.
* انتشار یافته در كانال تلگرام نویسنده. ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

1398/12/17
14:49:44
5.0 / 5
3761
تگهای خبر: سازمان , طبیعت , مرز
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش