بارندگی های اخیر به معنای اختتام دوران خشكسالی است؟


بارندگی های اخیر به معنای اختتام دوران خشكسالی است؟ به گزارش فاما كیش ایسنا نوشت: مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاكید بر اینكه بارندگی های اخیر نباید ما از مسیر مدیریت آب منحرف كند، اظهار داشت: این بارندگی ها به معنای اختتام دوره های خشكسالی نیست.


ابوالقاسم حسین پور ضمن اشاره به اینكه بارش های خوبی در كشور طی دو سال اخیر داشتیم، اظهار نمود: این بارش ها نشانه هایی از نوسانات اقلیمی است و به هیچ عنوان نمی توان ادعا كرد كه دوره های خشكسالی كشور اختتام یافته است و وارد دوره ترسالی شده ایم.

حسین پور افزود: خشكسالی و كم بارشی یك واقعیت اقلیمی برای كشور ما است و برنامه ریزی ما باید در جهت مدیریت سیلاب و پذیرش كم آبی كشور باشد بدین سبب بارندگی های اخیر نباید ما را از مسیر حفظ، صرفه جویی و مدیریت آب دور كند.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه در سال آبی ۹۷- ۹۶ ما یكی از خشك ترین دوره های ۵۰ سال اخیر را تجربه كردیم، اشاره كرد: بلافاصله بعد از آن در سال آبی ۹۸- ۹۷ یكی از پربارش ترین دوره های نیم قرن اخیر را داشتیم. تجربه دو واقعه حدی خشكسالی و پربارشی پشت سر هم نشان میدهد كه نباید از خشكسالی كشور غفلت نماییم.

وی با تاكید بر اینكه باید از ظرفیت بارش ها و سیلاب ها در كشور استفاده نمائیم، اظهار داشت: تغییر الگوی بارش ها، كاهش بارش برف و افزایش شدت بارش ها (بارش های رگباری) می طلبد كه تمهیدات ویژه ای را همچون پیش گیری از خسارات سیل، افزایش ایمنی زیرساخت ها و همزیستی با سیلاب را اتخاذ نماییم.

حسین پور افزود؛ متاسفانه قسمتی از بارش ها به سبب سیلاب از دسترس خارج می شود این درحالیست كه ۶۳ میلیون از اراضی كشور ما نفوذپذیر هستند و می توان در آنها با اجرای عملیات آبخوان داری باران را زیرزمین ذخیره كرد.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها در ادامه اظهار داشت: باوجود بارش های اخیر آبخوان های ما در كشور همچنان به مدیریت و كنترل نیاز دارند. قسمتی از این مدیریت و كنترل مربوط به مسائل فنی و فیزیكی و بخش دیگر آن با مسائل اجتماعی مرتبط می باشد. بهره برداران و ذی نغعان از آبخوان ها باید پایداری این منبع آبی را یك اصل مهم برای خود قرار دهند. دولت و وزارت نیرو برنامه های خوبی را دراین زمینه طراحی نموده است كه امیدواریم به درستی اجرا شوند.

حسین پور با اشاره به ارزیابی اثربخشی طرح های آبخیزداری و آبخوان داری اشاره كرد: در مناطقی كه این فعالیت ها انجام شده است توانسته اند به سهم خود قسمتی از سیلاب را به درون زمین نفوذ دهند كه علاوه بر حفظ آب در چرخه طبیعت سبب حفظ رطوبت خاك و جلوگیری از گسترش كانون های گرد و غبار می شود. ارزیابی افزایش آبدهی چشمه ها و قنات ها نشان میدهد كه به سبب انجام كارهای آبخیزداری در نقاط بالادست، آبدهی قنوات در پایین دست بطور متوسط سه برابر افزایش پیدا كرده است.

مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درانتها با تاكید بر اینكه اگر تمام حوزه های آبخیز ما تحت فعالیت آبخیزداری و آبخوان داری قرار بگیرد می تواند افزایش پایداری آب در رودخانه های كشور را به دنبال داشته باشد. متاسفانه آبی كه در سدها جاری است به سرعت از دسترس خارج و به دریاها تخلیه می شود همین طور بخش عمده ای آب سدها تبخیر می شود بدین سبب در ایران بهترین راه ذخیره سازی آب درون زمین است و می توانیم با این روش تهدید سیلاب را به فرصت تبدیل نماییم.

۲۳۵۲۳۷


منبع:

1399/01/03
20:23:10
5.0 / 5
3700
تگهای خبر: آب , دریا , سازمان , طبیعت
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش