گزارش فاما كیش؛

رئیس شورا: اعضای شورا باید از حق مردم دفاع كنند


رئیس شورا: اعضای شورا باید از حق مردم دفاع كنند فاما كیش: جلسه شورای شهر بندرعباس كه با دستور كار پاسخگویی شهردار به سئوالات 2تن از اعضای شورا قرار بود اجرا شود به سبب غیبت 8عضو شورا در اعتراض به سخنان یك نماینده مجلس به حدنصاب نرسید.


خبرگزاری مهر - گروه استانها، رضا زرگر؛ یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه شورای شهر بندرعباس که با دستور کار پاسخگویی شهردار بندرعباس به ۱۰ سوال دو تن از اعضای شورا مقرر بود روز سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۹ اجرا شود به سبب عدم حضور کیانوش جهانبخش، حجت الاسلام عامری سیاهویی، اسلام باوقار، عسکری، آبتین امیری، جواد بلارک، رضا حیدری پوری و فرزانه آرامش هشت تن از ۱۱ عضو شورای شهر در صحن علنی شورای شهر این جلسه برگزار نشد. فاطمه جراره رئیس شورای شهر و فیصل دانش سخنگوی شورای شهر و عضو هیئت رئیسه شورا و اسماعیل بواشه عضو شورا تنها حاضران در صحن علنی شورای شهر به همراه شهردار بندرعباس و بعضی از معاونان جهت پاسخگویی در جلسه شورا بودند. جلسه یکصد و هفتاد هفتمین جلسه شورای شهر هم به سبب به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای شورای شهر به سبب غیبت چهار عضو شورا برگزار نشد و عباس امینی زاده شهردار بندرعباس بدون پاسخگویی به دفتر خود بازگشت.
خبرنگار مهر در پیگیری علت عدم حضور اعضای شورای شهر بندرعباس در صحن علنی شورا به نکات جالبی همچون اظهارات رئیس شورای شهر در بیان علت عدم حضور سایر اعضای و ابراز گلایه سخنگوی شورا از مدیریت انفرادی فاطمه جراره بعنوان رئیس شورا و عدم بیان واقعیت ها از طرف رئیس شورای شهر برخورد کرد. که در این گزارش صحبت های هر دو به اضافه رفتار اعتراضی سایر اعضای شورا عنوان می شود. رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عصر سه شنبه بعد از اعلام اختتام جلسه ۱۷۸ امین شورای اسلامی شهر بندرعباس به سبب غیبت ۸ عضو شورا، در جمع خبرنگاران بیان داشت: در تاریخ ۲۹ اردیبهشت طرح سوال از شهردار عنوان شد که جز مطالبات شهروندان بود و از موضوعاتی که در شهر وجود داشت به شهردار ابلاغ گردید و در ۶ خردادماه بنا بود شهردار حضور پیدا کند که شهردار درخواست وقت بیشتری برای جمع بندی مطالب خودشان دراین زمینه داشتند و طبق درخواست شهردار جلسه به ۱۱ خرداد موکول شد و در آن جلسه به سبب عدم حضور ۴ عضو شورا جلسه به حدنصاب نرسید و جلسه تشکیل نشد. جراره اظهار داشت: امروز ۱۳ خرداد نیز جلسه تشکیل شده و برخی از اعضای شورا در ساختمان شورا حضور داشتند ولی از حضور در جلسه رسمی و صحن شورا خودداری کردند و از حقوق قانونی اعضای شورا که سوالاتی از شهردار مطرح کنند، جلوگیری به عمل می آورند. وی ادامه داد: حس مطالبه گری در شهروندان و شورا باید به وقوع بپیوندد و این مساله باید سریعاً جمع شود اما عده ای مانع این کار می شوند در صورتیکه شهردار در دو جلسه متوالی حضور داشته است و قانون مشخص کرده این جلسات نیز تکرار می شود و غیبت اعضا نیز مطابق قانون قابل بررسی است. رئیس شورای شهر بندرعباس در ادامه اشاره کرد: چرا حساسیت در افراد به وجود آمده و باید تابوی سوال از شهردار شکسته شود، ما نمایندگان مردم هستیم و باید پاسخگوی مردم باشیم، کلیه اعضای شورا باید در جلسه شورا حضور پیدا کنند و از حقوق مردم دفاع کنند. جراره اظهار داشت: از اعضای شورای شهر می خواهم در جلسات بعدی شورا حضور پیدا کنند و از شهردار نیز می خواهم در جلساتی که برای پاسخگویی سوالات تشکیل می شود، حضور یابد. وی اظهار داشت: امیدواریم اعضای شورای شهر که در جلسه حضور ندارند پاسخ قانع کننده ای برای شهروندان داشته باشند تا مشکلات سریع تر حل شود و به دنبال راهکارهایی برای بهتر انجام شدن موضوعات و اتفاقاتی که در شهر می افتد باشیم.
این در حالی است که فیصل دانش بعنوان سخنگوی شورای شهر بندرعباس بعد از اتمام جلسه شورای شهر با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت و تناقض گویی رئیس شورای شهر و باخبر بودن وی از علت عدم حضور هشت عضو شورا در صحن علنی برای خبرنگاران جالب توجه بود.
شورا گرفتار بحران شده است
دانش در پاسخ به خبرنگاران با اعلان اینکه در شورا یک بحران شکل گرفته است، بیان داشت: همین که اعضای شورا در جلسه حاضر نمی شوند یک بحران است هر بحرانی را می شود مدیریت کرد. قانون را باید بعنوان خط کش در اینگونه اختلافات لحاظ کرد.
وی اضافه کرد: بنده بعنوان عضو هیئت رئیسه و بعنوان کسی که جراره رئیس شورا بعنوان سخنگو معرفی کرده است گفتم باید با این دوستان مذاکره کرد با دعوا به نتیجه نمی رسیم، من ماموریت داشتم تا با این هشت عضو شورا مذاکره کنم.
دانش گفت: در جلسه مذاکره به این هشت عضو شورا گفتم کسی که در صحن شورا سوال می کند حق دارد. عضو شورا بعنوان نماینده مردم سوال می پرسند. قانونگذار هم گفته است حتی یک عضو شورا هم می تواند از شهردار سوال کند.
وی در واکنش به صحبت های جراره در گفتگو با رسانه اظهار داشت: در صحبت های جراره رئیس محترم شورای شهر شنیدم که گفتند این غیبت اعضا در جلسه برای این است که شهردار پاسخ ندهد و پیش از اینکه رئیس شوند این موضوعات نبود ولی حالا اتفاق می افتد. بنده کاملاً با این حرف مخالف هستم. این حرف غلط است چرا چون که شما می توانید یک عضوی از شورا باشید هر عضو شورا می تواند از شهردار سوال بپرسد لازم نیست که رئیس باشد.
سخنگوی شورای شهر بندرعباس اضافه کرد: سوال از شهردار حق شورا است و قانونی می باشد اعضای شورا در هنگام سوال از شهردار باید تمام جوانب سوال را از نظر شکلی و ماهوی بررسی نمایند و قانونگذار هم در قانون دیده است که حتی یک نفر از اعضای شورا هم می تواند از شهردار سوال کند دو عضو محترم شورای شهر بندرعباس از شهردار بندرعباس طرح سوال کردند حقشان است
وی در مورد علت غیبت اعضای شورای شهر اشاره کرد: غیبت اعضای شورا زمانی موجه و یا غیر موجه است که شورا تصمیم بگیرد. قانونگذار در قانون دیده است که در مورد غیبت اعضا باید اکثریت اعضای شورا در مورد موجه یا غیر موجه بودن آن تصمیم گیری کند البته اعضای شورا پیش از آن مرخصی و یا علت عدم حضور در جلسات را اعلام کنند.
به گفته دانش، غیبت چهار عضو شورا در جلسه گذشته موجه بود یک عضو شورا جهت درمان در شیراز حضور داشت. عضو دیگر شورا جهت شرکت در جلسه شورای عالی استانها در تهران بود و یک عضو دیگر به سبب امتحان مجازی نمی توانست در جلسه شورا حاضر باشد.
نماینده مجلس حق دخالت در امور شورا را ندارد دانش بیان داشت: علت عدم حضور آبتین امیری را پیش از جلسه گذشته به اطلاع رئیس شورا رساندم و گفتم اگر می خواهید جلسه برگزار کنید به شکلی باشد که همه حضور داشته باشند. برگزاری جلسه با تصمیم رئیس شورا بود و هیئت رئیسه دخالتی در این مساله نداشت. وی ادامه داد: نظر رئیس شورا این است که اعضای که در جلسه حضور نداشتند می خواهند عمداً جلسه را به تأخیر بیاندازند شاید همین باشد ولی من میگویم اصل را بر این بگذاریم که آنها درست می گویند و جهت شرکت در جلسه دلیلهای قابل قبولی دارند. روز گذشته متأسفانه نماینده مجلس در مصاحبه با یکی از رسانه ها به شورای شهر حمله کرد. این مصاحبه جالب نبود. اعضا در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس در جلسه شورا شرکت نکردند این عضو هیئت رئیسه شورای شهر بندرعباس بیان داشت: به نظر بنده نماینده مجلس حق دخالت در امور شورا را ندارد، شب گذشته در مذاکره با این هشت عضو شورا گفتم آیا شما با سوال از شهردار مخالف هستید، گفتند نه. این اعضای شورا گفتند که غیبت ما تابحال موجه بوده است. ولی الان در واکنش به این مصاحبه و توهین به شخصیت شورا می خواهیم با رفتارمان اعتراض خودرا نسبت به این دخالت نشان دهیم این اعضا فقط اعتراض خودرا با غیبت در این نشست نشان دادند.


منبع:

1399/03/14
21:55:35
5.0 / 5
2715
تگهای خبر: آب , بندرعباس , میگو
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش