در گفت وگو با راضیه تجار انجام شد

ملاحظات نوشتن درباره رومینا ها


ملاحظات نوشتن درباره رومینا ها راضیه تجار با اشاره به تعهد نویسنده ها به جامعه و قلم شان، درباره نوشتن درباره مسائل «رومینا»ها می گوید: نویسنده هنگامی كه می نویسد نباید فراموش كند آن چه ارائه می دهد و در دسترس مخاطبان قرار می گیرد می تواند شعله ای باشد كه بسوزاند یا آبی بر آتش باشد.


این داستان نویس و مدرس داستان نویسی در گفت و گو با ایسنا، به دنبال اتفاقی که برای «رومینا، دختر ۱۴ساله تالشی» رخ داده است و کشته شدن او به دست پدرش، درباره پرداختن به مسائل نوجوانان و نقش ادبیات در جلوگیری از خشونت های خانگی اظهار نمود: نویسندگان در مقابل جامعه و آن چه در جامعه می گذرد متعهدند. همین طور آنها نسبت به قلم شان و آن چه ارائه می کنند، متعهد هستند اما متأسفانه گاهی قلم ها به هرز می رود و بجای این که کمک ساز باشد و به ارتقای بینش و آگاهی بینجامد، موجب کاستی می شود.
او اضافه کرد: فرهنگ سازی و آگاهی بخشی درباره این موضوعات یکی از کارهایی است که به کمک نوشتار صورت می گیرد، اما متأسفانه نبود رویکرد مطالعه در بین جوانان که قسمتی از آن به شرایط اقتصادی جامعه برمی گردد، موجب گرایش جوان های ما به شبکه های مجازی شده است. در این فضا هیچ نوع ضابطه ای وجود ندارد و گاه آن چه در آن جا نوشته می شود، شعله بر شعله می افزاید. از این نظر جای تأسف دارد و باید نظارت دقیق تری بر آن صورت بگیرد تا از این نوع حوادث که داغ و اثرش تا مدت ها در دل جامعه می ماند، جلوگیری شود.
تجار درباره مشکلات و موانعی که ممکنست برای بیان این مسائل وجود داشته باشد نیز اظهار داشت: اگر کسی دلسوزانه بنویسد و بر واژگان و آن چه بیان می کند مسلط باشد و غرضی در پشت نگارشش وجود نداشته باشد، فکر نمی کنم از نوشته او جلوگیری شود و مشکلی از نظر چاپ داشته باشد. اما اگر دقتی در زمینه نوشتن نشود و نوشته ها بیشتر تحریک آمیز باشد، به گسترش این قضایا منجر می شود. نوشتن درباره این مسائل راه رفتن بر تیغ دولبه است، باید دقت داشته باشیم آن چه عرضه می نماییم محرک نباشد و شعله بر شعله نیفزاید.
وی همینطور اشاره کرد: گاهی ما بر عکس به موضوع نگاه می نماییم. کم گویی درباره این موضوعات موجب این قضایا می شود. باید درباره مسائل اخلاقی روشنگری شود و تعلیم و تربیت به کمک بیاید. مشاوران باید درباره آن صحبت کنند و برنامه هایی به صورت گفتار درباره این موضوعات باشد، و حتی به صورت کتابت و داستان هم به مخاطبان عرضه گردد، البته خیلی مهمست نتیجه ای که نویسنده می خواهد بگیرد چیست. این مسائل درباره خشونت خانگی و چگونگی روابط دختر و پسر می تواند مطرح شود.
تجار تصریح کرد: گاهی خلط مبحث می شود. الان درباره مسئله رومینا در جایی گریه زاری است که چرا پدر این دختر اجازه نداده تا آنها با هم ازدواج کنند. اما اگر این اتفاق می افتاد صحبت از این می شد که چرا فاصله سنی آن قدر بالاست. همه این ها باید به دقت بررسی شود. مضاف بر این که در دین ما تأییدی بر این نبوده که خشونتی بر فرزندان باشد. این موضوعات به فرهنگسازی درست در جامعه نیاز دارد. اگر خانواده ها آماج افکار و عقایدی قرار بگیرند که در فرهنگ شان ریشه ندارد، بیشتر آنها را به هم می ریزد. این ها ظرایفی است که در بیان آنها باید دقت شود تا به خانواده ها آسیبی نزند. گاهی حرف هایی که ایستاده بر عقلانیت نیست و بیشتر رویکرد احساسی دارد بنیان خانواده ها را به هم می ریزد. به نظرم در این مواقع باید حرف ها، قضاوت ها و رهنمون های کارشناسان، مصلحان جامعه و کسانی که صاحب بینش هستند، مدنظر قرار بگیرد تا از فاجعه های جدید جلوگیری شود.1399/03/28
22:20:45
5.0 / 5
2325
تگهای خبر: آب
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش