وقتی عطش نجات هم نوع، شعله های گرما و كرونا را خاموش می كند بعلاوه فیلم


وقتی عطش نجات هم نوع، شعله های گرما و كرونا را خاموش می كند بعلاوه فیلم به گزارش فاما كیش هرمزگان وقتی مانند همه روزها صدای زنگ مدد خواهی تلفن آتش نشانی برمی خیزند، آنها با تمام وجود به كمك حادثه دیدگان می شتابند و حتی گرمای بالای ۴۰ درجه بندرعباس و كرونا اگر به پای از دست دادن جانشان هم ختم شود بازهم مانع از انجام عملیات نخواهند شد.شاید آتش نشان و آتش نشانی در کشور و هرمزگان این سال ها با نام شهید برکت جوذری عجین شده که نه در هرمزگان بلکه در تمامی کشور جاودانه شد. همان آتش نشانی که برای نجات جان مسافران هتل هرمز دل به آتش زد، اما جان خویش را باخت تا حالا «قهرمان» مردم بندرعباس باشد.

پنج سال می گذرد اما هنوز مردمان استان هرمزگان همچنان او را قهرمان خود می دانند، مسئول وظیفه شناسی که هیچ وقت نتوانست شاهد از دست رفتن همنوع خود باشد، حتی اگر به قیمت از دست دادن جانش باشد. حال در حادثه ای دیگر یاد رشادت های شهد جوذری زنده شد.تیتر خبر "آتش نشانان بندرعباس جان ۱۰ نفر محبوس شده در یک ساختمان را نجات دادند" بود اما در پشت ماجرا فداکاری و ازخودگذشتگی هایی بود که شاید نتوان در چارچوب یک خبر و متن عمق آن ماجرا و رشادت آتش نشانان بندرعباسی را نمایان کند.

در حریق منزلی واقع در ساختمان شش طبقه، آتش نشانان بندرعباس، جان ۱۰ نفر را نجات دادند. مرکز ۱۲۵ آتش نشانی در ساعت ۱۴: ۱۰ روز دوشنبه (۲۳ تیرماه) بعد از تماس شهروندان و مشاهده آتش از منزل از وقوع این حادثه آگاه شده و بلافاصله با همکاری تیم های عملیاتی آتش نشانان از ایستگاه های ۳، ۹، ۱و ۴ در مدت کمتر از ۳ دقیقه به محل حریق رسیدند و عملیات اطفای حریق هم زمان با امداد و نجات شهروندان از ساختمان شروع شد.

حریق در منزلی مسکونی واقع در طبقه اول یک ساختمان شش طبقه در محله "بهشت بندر" بندرعباس اتفاق افتاد؛ این حریق در حالی رخ داده بود که طبقه اول که شامل یک واحد مسکونی بوده در اثر اتصالی برق کولر اسپلیت بود. ساکنان در منزل حضور داشتند، که منزل گرفتار حریق می شود و دود ناشی از این حریق به طبقات بالاتر نفوذ پیداکرده و ساکنان طبقات فوقانی را محبوس کرد.

حال برای دانستن جزئیات این حادثه و ثبت رشادت آتش نشانان بندرعباسی با سه تن از حاضرین در این مأموریت هم کلام شدیم.مرصاد جوذری، یکی از آتش نشانان حاضر در این مأموریت در گفتگو با ایسنا، اضافه کرد: از سال ۹۴ وارد آتش نشانی شدم و تابحال با عشق و علاقه در این راه خدمت می کنم.

وی با اعلان اینکه از کودکی عاشق شغل آتش نشان بودم و هنوز هم هستم، خاطرنشان کرد: همواره کمک کردن به مردم و نجات جان هم نوع برایم لذت خاصی داشته و هیچ شغلی را با آتش نشان تعویض نمی کنم.

مرصاد که فرزند شهید برکت جوذری، آتش نشان فداکار بندرعباسی است که در یکی از عملیات ها جان خویش را در راه نجات هم نوعش از دست داد، اظهار نمود: همواره تلاش می کنم راه و مسیری که پدرم برای آن کوشید و جان خویش را نثار کرد، قدم بردارم و شهید برکت جوذری شعله ای را روشن کرد که به دست سایر آتش نشان ها پروبال گرفته و نمی گذاریم آن شعله خاموش شود.

وی در مورد عملیاتی که منجر به نجات ۱۰ شهروند بندرعباسی شد، اشاره کرد: این عملیات به سبب شدن آتش سوزی و بالا رفتن دود به طبقات فوقانی شرایط سخت و دشواری داشت که با تلاش تمامی همکارانم توانستیم شهروندان گرفتار را نجات دهیم.

جوذری با اشاره به اینکه در مواقعی حتی امکان صدمات جبران پذیری برای آتش نشانان در این عملیات وجود داشت اما ذره ای برای نجات شهروندان دست از پا نکشیدیم، اظهار نمود: امیدوارم مسؤلان کشور و استان بیش ازپیش تلاش آتش نشانان را مشاهده کنند.نوری باژیان، یکی دیگر از آتش نشانان حاضر در این مأموریت که سابقه ۱۵ سال در این حوزه را دارد، در گفتگو با ایسنا، اضافه کرد: زمانی که این حادثه رخ داد در کمترین زمان ممکن از ایستگاه شماره ۳ بندرعباس راهی محل موردنظر شدیم.

وی با اشاره به اینکه آتش به حدی بود که رفتن به داخل ساختمان بخصوص رفتن به طبقات بالا غیر ممکن بود، خاطرنشان کرد: همکارانم با عنایت به شغل و هدفی که دارند تمامی این سختی ها را به جان خریدند و وارد ساختمان شدند و علیرغم تمامی مشکلات توانستیم با امکانات موجود ۱۰ شهروند گرفتار را نجات دهیم.

این آتش نشان بندرعباسی با اعلان اینکه نه حرارت، نه کرونا و نه مصدومیت نمی تواند مانع از انجام مأموریتمان شود، افزود: در مواقعی که جان مردم در اولویت باشد دیگر هیچ مبحث دیگری نمی تواند جلودار خدمات آتش نشانان شود و به شکلی سختی کار و گرمای هوا دیگر اهمیتی ندارد.قهرمان پریده، فرمانده شیفت ایستگاه شماره ۳ آتش نشانی بندرعباس با سابقه ۸ سال خدمت در این حوزه، در گفتگو با ایسنا، اضافه کرد: با عشق و علاقه و به سبب هیجانی که در این شغل و نجات مردم در اولویت قرار دارد پا به عرصه آتش نشانی گذاشتم.

وی با اعلان اینکه در حادثه مذکور از چند قسمت گرفتار صدمه شدم، افزود: اما این مصدومیت ها و جراحت ها برای بنده و سایر همکارانم عادی شده چونکه تنها نجات مردم در اولویت است.

پریده با اشاره به اینکه در این مأموریت ۱۲ آتش نشان حضور داشتند و علیرغم تمامی مشکلت ۱۰ هم نوع خویش را نجات دادیم، خاطرنشان کرد: آتش نشانان بندرعباسی اتفاقی هم وارد این حرفه نشده اند بلکه طی آزمون های سخت و فراوان گلچین شده اند و روزانه متوسط ۸ مأموریت را در این ایستگاه انجام می دهیم.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/05/06
15:30:48
5.0 / 5
2499
تگهای خبر: بندرعباس , خدمات , خرید , مسافر
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش