یك شاعر و نویسنده:

نیما مانیفست شعر نو را به جامعه ی ادبی بخشید


نیما مانیفست شعر نو را به جامعه ی ادبی بخشید فاما كیش: هرمزگان دومین انجمن شعر مجازی هرمزگان با حضور سهیلا والی زاده كارشناس آفرینش های ادبی استان لرستان، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار اجرا شد.کارشناس آفرینش های ادبی کانون هرمزگان در این رابطه اظهار داشت: این انجمن با حضور ۳۲ نفر از شاعران و منتقدان نوجوان و جوان و ۶ نفر از مربیان ادبی استان انجام شد.

فاطمه غلامزاده نخلی اضافه کرد: در این انجمن ستاره مدنی، انیس موحدی، مبینا عباسی، عالمه احمدی نژاد، همایون جعفرپور، ریحانه میرشکاری و رویا محمدی آثار خودرا خواندند.

وی افزود: خوانش آثار، ارائه نظرات توسط اعضا و گفتگوی صمیمی و نقدهای منصفانه ی سهیلا والی زده لحظه هایی سرشار از شاعرانگی و فهم بیشتر شعر را برای مخاطبان به همراه داشت.

در ابتدای این انجمن دو قطعه غزل توسط ستاره مدنی خوانش شد. سپس سهیلا والی زاده در رابطه با این دو غزل اظهار داشت: این قالب طی قرن ها یادآور زیباترین شعرها برای ما فارسی زبانان بوده؛ اما چون از زمانی که رودکی "بوی جوی مولیان" را سروده قرن ها می گذرد ما نمی توانیم به همان زبان کهنه شعر بگوئیم هرچند متاسفانه بعضی از شاعران به همان زبان کهنه شعر می گویند.

وی اضافه کرد: اما چیزی که شعر ستاره مدنی را مجزا می کند زبان امروزی شعر است، وزنی نه چندان کوتاه و نه چندان بلند که از حوصله ی مخاطب خارج باشد.

به عقیده ی والی زاده، ستاره مدنی از مهارت های زبانی و تصاویر حسی خوبی بهره گرفته و چیزی که باز هم شاعر موفق به ارائه ی آن در شعر شده؛ تجسم است که از شروط مهم تخیل است و مخاطب شریک لذت شعر و تخیل شاعر شده است.

با توجه به این که حجم آثار خوانده شده در چارچوب سپید بود، والی زاده اظهار داشت: نیما مانیفست شعر نو را به جامعه ی ادبی بخشید هر چند شاعران ما خودشان را از قید و بند وزن و قافیه رها کردند اما فقط شکل قافیه و وزن تغییر نمود و به ضرورتی که درشعر کلاسیک رعایت می شد این تقید وجود نداشت.

والی زاده بیان کرد: این قافیه و وزن هنوز هم برای برخی از دردها و عواطف می توانست محدود کننده باشد و این قالب سپید بود که خودش را از قید وزن و قافیه آزاد کرد.

کارشناس آفرینش های ادبی استان لرستان اضافه کرد: در شعر سپید باید عنصر اندیشه، عاطفه، تصویر و تخیل قوی تری داشته باشیم و شعر وقتی شعر می شود که شاعرحرفی متمایز از دیگران گفته باشد.

وی اظهار نمود: شاعران نوجوان و جوان باید مطالعه ی آثار موفق سپید را سرلوحه ی کار خود قرار دهند و دراین زمینه مطالعات بیشتری داشته باشند.

در ادامه ی انجمن، منتقدین نوجوان و جوان به نقد آثار خوانده شده پرداختند و در این میان اهمیت زبان، محتوا، تخیل و ابداع ترکیب های تازه چیزهایی بود که توسط اعضا مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

این شاعر و نویسنده کشوری در آخر ضمن ابراز خوشنودی بابت حضور در این انجمن اظهار داشت: نوجوانان و جوانان حاضر در این انجمن از قوه ی نقد خوبی برخوردار می باشند که نشان دهنده ی تلاش مربیان و علاقمندی اعضاست.

به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، اولین جلسه مجازی انجمن شعر با حضور عبدالحمید انصاری نسب شاعر هرمزگانی و مربی کارگاههای شعر بندرعباس در ۱۵ اردیبهشت ماه انجام شد.

منبع:

1399/05/27
22:13:02
5.0 / 5
1717
تگهای خبر: بندرعباس , هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش