مجموعه ترانه های زندگی كوه بلندن شهدوستی به چاپ دوم رسید


مجموعه ترانه های زندگی كوه بلندن شهدوستی به چاپ دوم رسید فاما كیش: هرمزگان مجموعه ترانه های «زندگی كوه بلندن» از «ابراهیم شهدوستی» ترانه سرای نام آشنای هرمزگانی كه در ابتدای بهار سال جاری چاپ و انتشار یافته بود، به چاپ دوم رسید.مدیر موسسه انتشارات سمت روشن کلمه در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: مجموعه ای از ترانه هایی که به مصداق عنوانش عبوری سیال و جاری از زندگی است و این چیز عجیبی نیست برای سرزمین و مردمی که زندگی شان به شدت با موسیقی گره خورده است و در هنگام صید بر پهنه‌ی آبی دریا، هم صدا با موج ها می خوانند.

یداله شهرجو با اشاره به اینکه وقتی «مُغ بُر» داسش را بر گلوی «هوش» (خوشه‌ی درخت خرما) می گذارد، «پامُغی ها» هم نوا با هم می خوانند، اشاره کرد: ترانه های ابراهیم شهدوستی جدا از این نغمه ها و نواها نیست. او نیز جریان زندگی را از دل همین مردم ساحل نشین بازتاب داده است، تا وقتی کتابش چاپ و انتشار یافت، به شدت موردتوجه هم استانی هایش قرار گیرد.

وی با اعلان اینکه آنها این مجموعه را تهیه و در سیمای ترانه ها، سیمای خودرا جست وجو می کردند، افزود: خالق مجموعه‌ی «زندگی کوه بلندن» در گوشه ای از همین بندرعباس تجاری شده روزگار می گذراند. در خانه ای ساده و محقر که از زرق و برق این روزهای بندرعباس سهمی ندارد و زندگی را به مثابه کوه بُلندی در دستان فقیر خود به جست وجو نشسته است: توی دَستُنِ فقیرُم / زندگی کوهِ بُلندِن /...

شهرجو افزود: ترانه نامش با تغزل گره خورده است و از بدیهی ترین انتظارات، روایت این تغزل از حضرت عشق است اما این گزینه برای ترانه های شهدوستی مصداق پیدا نمی کند، چونکه معنا و روایت غالب در ترانه های وی روایت زندگی است و عشق اگر حضور می یابد، باید باز هم آنرا لابه لای سطرهایی از زندگی جست وجو کرد و می توان گفت عشق در ترانه های شهدوستی ترکیبی از زندگی است.

مدیر موسسه انتشارات سمت روشن کلمه بیان کرد: روایت از زندگی گرچه غالباً با شور و حال هم راه است، اما در ترانه های شهدوستی، کفه‌ی ترازوی اندوه و رنج سنگینی می کند. بسامد واژگان و مفاهیمی که معنای رنج و درد را با خود همراه دارد، در ترانه های این مجموعه اندک نیست.

وی در آخر با اشاره به اینکه «زندگی کوه بلندن» مجموعه ای است که روایت زندگی یک نسل را بر دوش می کشد، نسلی که شهدوستی به آن متعلق می باشد و در میانشان زیسته است، عنوان کرد: او توانسته است به شیوه‌ی خود آلام، آرزوها، دردها و رنج ها و دغدغه های مردم هم نسلش در این سرزمین جنوبی را به خوبی بازتاب دهد.

منبع:

1399/05/30
11:17:37
5.0 / 5
2215
تگهای خبر: آب , بندرعباس , دریا , ساحل
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش