دبیر اجرایی سوگواره چاووشی خوانی در بندرعباس:

آیین اختتامیه اولین سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات برگزار گردید


آیین اختتامیه اولین سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات برگزار گردید دبیر اجرایی سوگواره چاووشی خوانی در بندرعباس اظهار داشت: آیین اختتامیه اولین سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات باحضور مدیران شهری در سالن فردوسی شهرداری بندرعباس برگزار گردید.به گزارش فاما کیش به نقل از مهر، کورش سلمانی ظهر یکشنبه در آیین اختتامیه اولین سوگواره خوانی سوز فرات که با حضور شهردار بندرعباس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر بندرعباس، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری، رئیس هیئت تعزیه خوانی، پیشکسوتان و پیرغلامان برگزار گردید. اظهار داشت: ۴۸ شرکت کننده مرحله اول ۵۱ اثر را به دبیرخانه ارسال کردند که بعد از بررسی هیات داوران ۲۳ اثر در دو گروه سنی الف ۱۲ تا ۲۵ و ب ۲۵ سال به بالا به مرحله نهایی راه پیدا کردند.
وی تصریح کرد: در واقع چاووشی خوانی علاوه بر دعوت عمومی جهت شرکت در عزای ائمه اطهار (ع)، به شکلی فراهم کردن قلوب عزاداران و ذاکران خاندان (ع) برای ورود به مرثیه و روضه سیدالشهدا (ع) است که از دیرباز توسط چاوش خوانان منطقه انجام می شود و قدمتی دیرینه دارد.
همچنین در ادامه رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: اقداماتی را درمورد احیای باردیگر سنت های کهن بندرعباس را شاهد می باشیم که روبه پویایی و حرکت است.
حجت الاسلام و المسلمین احمد عامری سیاهویی افزود: سنت چاووشی خوانی جزو سنت های دیرین مردم بندرعباس است که طبق نقل تاریخ از زمان صفویه و قاجار شروع شده، کار چاووش خوان این است که هم زائر را بدرقه و هم به پیشباز می رود.
حامد رضوانی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورایی، تبیین سیره و معارف حسینی در آثار چاووشی خوانی، معرفی ظرفیت ها و توانمندی های چاووشی خوانان در ترویج فرهنگ و معارف حسینی از اهداف این برنامه بوده است.
گفتنی است، از برگزیدگان تقدیر بعمل آمد که اسامی آنها به شرح ذیل می باشد:
در رده سنی الف مهدی رنجبر از هیات امام رضا (ع) زیارت امام رضا (ع) شهرستان میناب رتبه سوم،
امیرحسین جاور از منبر مشهدی سکینه رتبه دوم
امیرحسین خاکی از حسینیه سیدالشهدا روستای نصیرایی شهرستان میناب رتبه اول
رده سنی ب ابراهیم سالاری از شهرستان رودان رتبه سوم
احمد خاکی از حسینیه روستای نصیرایی شهرستان میناب رتبه دوم
عبدالعلی بلوچ نژاد از منبر مشهدی سکینه شهرستان بندرعباس رتبه اول
علی اصغر شعبانی حسینیه سیدالشهدا محله نایبند شمالی شهرستان بندرعباس در رده سنی الف و کیدی غریب زاده از هشت بندی شهرستان میناب رده سنی ب برگزیده آراء مردمی شدند، همینطور هیات داوران نخستین سوگواره چاوشی خوانی سوز فرات، احد آفتاب و نبی بختاری را در رده سنی الف و محمدرضا ناصری دریایی رده سنی ب شایسته تقدیر دانستند.

1399/07/14
23:05:32
5.0 / 5
1405
تگهای خبر: بندرعباس , دریا , سازمان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش