آئین پایانی اولین سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات در بندرعباس برگزار گردید


آئین پایانی اولین سوگواره چاووشی خوانی سوز فرات در بندرعباس برگزار گردید به گزارش فاما كیش هرمزگان دبیر اجرایی سوگواره چاووشی خوانی «سوز فرات» از برگزاری آیین اختتامیه این سوگواره و انتخاب ۲۳ اثر برگزیده از میان ۵۱ اثر ارسال شده، اطلاع داد.کوروش سلمانی دهبارز، ظهر امروز (۱۴ مهرماه)، در آیین اختتامیه سوگواره چاووشی خوانی «سوز فرات» در بندرعباس، اظهار نمود: ۴۸ شرکت کننده در مرحله اول این سوگواره ۵۱ اثر را به دبیرخانه ارسال کردند و بعد از بررسی هیئت داوران، ۲۳ اثر در دو گروه سنی ۱۲ تا ۲۵ سال (الف) و ۲۵ سال به بالا (ب) به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

عباس امینی زاده، شهردار بندرعباس هم در این مراسم بیان نمود: درواقع چاووشی خوانی علاوه بر دعوت عمومی جهت شرکت در عزای ائمه اطهار(ع)، به شکلی فراهم کردن قلوب عزاداران و ذاکران اهل بیت(ع) برای ورود به مرثیه و روضه سیدالشهدا (ع) است که از دیرباز توسط چاوش خوانان منطقه انجام می شود و قدمتی دیرینه دارد.

حجت الاسلام احمد عامری سیاهویی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس هم در این مراسم، خاطرنشان کرد: اقداماتی را در مورد احیای باردیگر سنت های کهن بندرعباس شاهد می باشیم که روبه پویایی و حرکت است.

وی افزود: سنت چاووشی خوانی جزو سنت های دیرین مردم بندرعباس است که طبق نقل تاریخ از زمان صفویه و قاجار شروع شده، کار چاووش خوان این است که هم زائر را بدرقه و هم به پیشباز می رود.

حامد رضوانی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس هم در این مراسم اظهار نمود: سوگواره چاووشی خوانی «سوز فرات» با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورایی، تبیین سیره و معارف حسینی در آثار چاووشی خوانی، معرفی ظرفیت ها و توانمندی های چاووشی خوانان در ترویج فرهنگ و معارف حسینی برگزار شده است.

به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، در انتها این مراسم از چاوش خوانان برگزیده تقدیر به عمل آمد؛ در رده سنی الف، «امیرحسین خاکی» از حسینیه سیدالشهدا روستای نصیرایی میناب رتبه اول، «امیرحسین جاور» از منبر مشهدی سکینه بندرعباس رتبه دوم و «مهدی رنجبر» از هیئت امام رضا(ع) میناب رتبه سوم را کسب کردند. همینطور در رده سنی ب، «عبدالعلی بلوچ نژاد» از منبر مشهدی سکینه بندرعباس، «احمد خاکی» از حسینیه روستای نصیرایی میناب و «ابراهیم سالاری» از رودان به ترتیب موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدند.

در رده سنی الف، «علی اصغر شعبانی» از حسینیه سیدالشهدا بندرعباس و در رده سنی ب، «کیدی غریب زاده» از هشت بندی، برگزیده آراء مردمی شدند، همینطور هیئت داوران نخستین سوگواره چاوشی خوانی «سوز فرات»، «احد آفتاب» و «نبی بختاری» در رده سنی الف و «محمدرضا ناصری دریایی» در رده سنی ب را شایسته تقدیر دانستند.

منبع:

1399/07/15
11:54:31
5.0 / 5
1332
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش