ادامه روایت تخریب یك خانه در بندرعباس

ساكنان خانه بانوی بندرعباسی سرگردان شدند


ساكنان خانه بانوی بندرعباسی سرگردان شدند هرمزگان تخریب منزل یك بانوی بندرعباسی با داشتن دو فرزند و همخانه بودن با دو زن دیگر سرپرست خانوار كه روز گذشته(۲۹ آبان ماه) اتفاق افتاده و التماس هایش در ممانعت از این اقدام كاركنان شهرداری بندرعباس و بعد هم خودسوزی این مادر، فضای مجازی استان را تحت تأثیر قرار داد.پس از بروز این حادثه، ایسنا از همان ساعات اولیه مبحث را پیگیری کرد. رئیس کل دادگستری هرمزگان اقدام قاطع و فوری با عوامل این حادثه را خواهان شد و به عیادت این شهروند بندرعباسی که در بیمارستان بستری بود رفت.

پس از آن استاندار هرمزگان واکنشی تند نشان داد و از شهردار بندرعباس خواست با عوامل این اتفاق برخورد کند.


خواهان محاکمه متخلفان و خاطیان خانواده صدمه دیده بندرعباسی هستیم
در پی تخریب سرپناه یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس توسط عوامل شهرداری، مجمع نمایندگان استان هرمزگان یا صدور پیامی به این مورد واکنش نشان داد.
متن کامل پیام مجمع نمایندگان استان هرمزگان به شرح ذیل است:
"تخریب چهاردیواری یک زن سرپرست خانوار در مقابل ناله های جانسوز فرزندانش توسط مأمورین شهرداری اقدامی غیرانسانی و وهن جامعه اسلامی بوده که وجدان جمعی را به شدت آزرده کرده است.
این اقدام نابخردانه با توجیه رفع تصرف از اراضی و اِعمال قانون به هیچ عنوان قابل توجیه نیست چون که اجرای قانون هیچگاه به معنای پایمال نمودن حقوق شهروندی و انسانی افراد نیست.
ما بعنوان نمایندگان مردم شریف هرمزگان در مجلس شورای اسلامی به اقدام شهرداری بندرعباس به صورت جد ورود خواهیم کرد و ضمن محکومیت شدید اقدام غیر انسانی فوق، خواستار محاکمه متخلفان و خاطیان این حادثه و دلجویی از خانواده صدمه دیده هستیم.
در همین راستا و جهت حل دائمی این گونه رفتارهای غیر انسانی، در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد اصلاح و افزودن موادی به قانون شهرداری ها را عرضه خواهیم کرد که مطابق آن اختیار اقدامات قهری رأساً از شهرداری ها سلب شود و یا این نهاد جهت انجام این مهم، ملزم به تربیت و آموزش جدی مأموران خود شود."
واکنش امام جمعه بندرعباس نسبت به تخریب خانه یک بانو در این شهر
نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با صدور پیامی نسبت به تخریب خانه بانوی بندرعباسی واکنش نشان داد.
در متن پیام حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده آمده است:
" در حادثه غم انگیزی که در تخریب آلونک یک خانم سرپرست خانواده در استان هرمزگان صورت گرفت و انعکاس آن در فضای مجازی منجر به سو استفاده معاندین در رسانه های بیگانه شد، موجبات تألم و تأثر اینجانب و مردم شریف گردید.
این حادثه باید زنگ خطر و هشداری برای مسئولین در نحوه مواجهه با چنین پدیده هایی باشد نوع برخورد و تدبیر مدبرانه در مدیریت این حوادث بر فرض که اقداماتی غیرقانونی هم صورت گرفته باشد امری است که با عقل و خرد منطبق است اینجانب ضمن تاکید بر قانون مداری و اظهار همدردی با این خانواده بر رسیدگی فوری به مشکل آنان و نظائر آن در استان سفارش می کنم و با خاطیان احتمالی وفق مقررات برخورد شود تا شاهد چنین حوادثی در استان نباشیم."

خوشبختانه وضعیت بانوی بندرعباس در رو به بهبودی است

در همین خصوص دکتر فاطمه نوروزیان در گفت و گو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت بانوی ۳۵ ساله بندرعباسی که براثر تخریب منزلش دست به خودسوزی زده بود، اضافه کرد: با دستور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان هم تمامی روند درمان این شهروند هرمزگانی به صورت منظم بررسی می شود و خوشبختانه هم اکنون در وضعیت بهبودی به سر می برد.

وی ضمن اشاره به اینکه وی گرفتار سوختگی ۱۷ درصد از ناحیه دست و قفسه سینه شده بود، خاطرنشان کرد: به صورت متناوب وضعیت این شهروند تحت درمان و نظارت است و امیدواریم با ادامه همین روند، هفته آینده از بیمارستان ترخیص یابد.تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نبوده و نیستیم

یکی از زنان سرپرست خانوار بندرعباسی ساکن در منزل تخریب شده با اشاره به اینکه تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نبوده و نیستیم، اظهار نمود: امیدوارم وعده های داده شده از جانب مسؤلان عملی شود.

حسن زاده در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: در منزل تخریب شده سه زن سرپرست خانوار همراه با پنج فرزند به مدت دو ماه سکونت داشتند.

وی با اشاره به اینکه پیش از این یک مرتبه از جانب شهرداری بندرعباس اخطار تخریب داده شده بود، افزود: همان موقع هم به بازرسین شهرداری اعلام کردیم که از سر ناچاری و نداری در این شرایط و در این منزل زندگی می کنم اما گوش شنوایی وجود نداشت.

این زن سرپرست خانوار ضمن اشاره به اینکه سه فرزند محصل در این منزل زندگی می کردند، تصریح کرد: با ویران شدن این منزل هم اکنون در منزل همسایگان به سر می بریم و معلوم نیست وضعیت زندگی فرزندان مان و تحصیل شان چه می شود.

وی با اشاره به اینکه تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نبوده و نیستیم، اظهار نمود: امیدوارم وعده های داده شده از جانب مسؤلان عملی شود چونکه در این منزل سه زن سرپرست خانوار زندگی می کردند و از شرایط اقتصادی در وضعیت اسفباری به سر می بریم و تنها با هزینه یارانه دولتی و کمک همسایگان زندگی خویش را می گذرانیم و با این شرایط آینده نامعلومی داریم.

حسن زاده ضمن اشاره به اینکه با تمامی این وضعیت با آبرو زندگی کرده ایم و نگذاشته ایم هیچ وقت کسی از مشکلات مان با خبر باشد، در انتها از ابراز لطف مردم طی روز گذشته که با تماس هایشان سبب دلگرمی این خانواده ها شدند، تشکر کرد.

اراضی مورد نظر، دولتی و در راه سیلاب بود/ برخورد قانونی بوده است

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس اظهار داشت: ملک مورد نظر در محله ۲۲ بهمن، جزو اراضی دولتی بود و در راه سیلاب قرار گرفته بود که طی اقدام قانونی، رفع تصرف شده است.

اسماعیل موحدی نژاد در تشریح جزئیات خودسوزی یک شهروند بعد از رفع تصرف یک قطعه زمین در محدوده بلوار ثارالله، اظهار نمود: چهارشنبه گذشته(۲۸ آبان ماه) بر مبنای اعلام مردمی به سامانه ۱۳۷ شهرداری بندرعباس، گزارشی در خصوص تصرف اراضی مورد نظر دریافت می شود و به دنبال آن مجموعه مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس مبحث را پیگیری می کند.

وی اضافه کرد: بر مبنای بررسی های صورت گرفته، یک قطعه زمین توسط فردی تصرف و دیوارکشی در ملک مورد نظر انجام شده بود که بعد از رسیدگی های بعدی، مشخص شد اراضی مذکور با کاربری فضای سبز متعلق به راه و شهرسازی است.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس ضمن اشاره به اینکه این اراضی هنوز از جانب راه و شهرسازی به شهرداری تحویل نشده است، تصریح کرد: طی هماهنگی مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس و یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی راه و شهرسازی، بر حسب وظیفه ذاتی و قانونی چهار دیواری مورد نظر تخریب شده است.

موحدی نژاد افزود: علاوه بر اینکه اقدام غیر قانونی در این مورد صورت گرفته است، نکته حائز اهمیت دیگر این است که اراضی تصرف شده مورد نظر در راه رودخانه و محل روانه شدن آبهای سطحی بوده و در صورت عدم رسیدگی، با نخستین بارندگی مشکلات جانی و مالی قابل توجهی را رقم می زد.

این مقام مسئول همینطور در مورد مبادرت به خودسوزی فرد متصرف، اظهار داشت: شهرداری بندرعباس هزینه های درمان این شهروند را متقبل شده است.

وی با تکیه بر اینکه شهرداری بندرعباس از هرگونه تصرف اراضی و اقدام غیر قانونی در زمینه تصرف غیر مجاز در محدوده شهری جلوگیری می کند، بیان نمود: تاکید شهرداری در تخریب این ملک، حفاظت از جان شهروندان و حفظ اراضی دولتی بوده است.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در پایان هم بیان نمود: حین تخریب این چهار دیواری، هیج شخصی در آن ساکن نبوده و به جان کسی هم خسارتی وارد نشده است.فراخواندن شبانه شهردار و عوامل مبحث برای پاسخگویی

بازرس کل استان با انتقاد شدید از حادثه پیش آمده در مورد تخریب منزل زن سرپرست خانوار هرمزگانی عنوان کرد: به محض اطلاع از موضوع، بازرسی کل استان هرمزگان ضمن ورود قاطعانه و سریع، ساعاتی پیش با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در این تخریب برای پاسخگویی، ضمن تذکر شدید به عوامل مبحث دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر کرد.

رضا مختاری شب گذشته(۲۹ آبان ماه) اضافه کرد: در این خصوص با عوامل و مقصران مبحث بدون بخشایش برخورد قانونی خواهیم داشت.

وی همینطور ضمن ابراز ناراحتی از این اتفاق که سبب جریحه دار شدن افکار عمومی شده است خاطرنشان کرد: این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی می باشد و تا حصول نتیجه به شکل جدی و مستمر پیگیری خواهد شد.

بازرس کل استان هرمزگان اظهار داشت: درست است که تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نیست و امری غیرقانونیست، اما می بایست به شکلی مناسب به دور از حادث شدن این گونه مسائل قانون را به شیوه صحیح و درست اعمال کرد.

تشکیل پرونده برای متخلفین تخریب خانه در بندرعباس

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس اظهار داشت: پرونده قضایی برای متخلفین تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی می باشد.

قهرمانی با اشاره به اینکه به سازمان های حمایتی هم دستور قضایی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود، اظهار نمود: همینطور به شخص مصدوم و خانواده اش از سوی بهزیستی خانه ای تحویل داده شد.

دادستان بندرعباس افزود: در این حوزه دستوراتی داده شده است که باید در ۲۴ ساعت بررسی و اقدام گردد این دستورات شامل احضار همه عوامل دخیل در تخریب، شکایت خانم مصدوم شده دریافت و علل ایشان بررسی شود، در صورت تمایل معرفی به پزشکی قانونی، تحقیق در مورد نقض حقوق شهروندی از سوی نیروهای شهرداری و مجانی شدن همه خدمات بیمارستانی برای این مصدوم است.عیادت رئیس کل دادگستری هرمزگان از بانوی حادثه دیده بندرعباسی

در پی انتشار تصاویر و فیلم در فضای مجازی که تخریب منزل مسکونی یک بانوی سرپرست خانوار توسط کارکنان شهرداری بندرعباس را نشان می داد و منجر به خودسوزی این بانوی جوان شده بود علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان پنج شنبه شب(۲۹ آبان ماه) با حضور در مجتمع آموزشی پژوهشی و درمانی پیامبر اعظم (ص) ضمن ملاقات با این خانم، از اتفاقات رخ داده دلجویی و دستورات لازم را جهت رفع هرچه زودتر مشکلات وی صادر کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان پس از شنیدن جزئیات وقوع حادثه از زبان این بانو اظهار داشت: پیگیری های لازم از راه دستگاههای حمایتی صورت گرفته است و مقرر گردیده علاوه بر اعطای تسهیلات از جانب کمیته امداد امام خمینی (ره) و تأمین بخشی از هزینه های ساخت منزل، اداره کل بهزیستی استان هم طی ۴۸ ساعت آینده نسبت به رهن یک باب منزل جهت استقرار خانواده این بانوی محترمه اقدام نماید.

علی صالحی اضافه کرد: علاوه بر موارد فوق از راه خیرین و دستگاههای حمایتی مبحث اختصاص زمین و ساخت منزل مسکونی در شان این خانواده عزیز، در دستور کار قرار گرفته است و با همکاری مسئولین بیمارستان پیامبر اعظم کلیه هزینه های درمانی تا حصول بهبودی کامل به صورت مجانی به وی عرضه خواهد شد.

رئیس شورای قضایی استان اظهار داشت: در نخستین لحظات بعد از این اتفاق بررسی های لازم در دستور کار دستگاه قضایی استان هرمزگان قرار گرفت و بعد از بررسی جزئیات حادثه مشخص شد، دستور تخریب سرپناه این بانو از سوی مقامات قضایی صادر نشده است، بنابراین با متخلفین و ناقضین حقوق شهروندی بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد شد.

وی با تکیه بر اینکه اعتقاد داریم همه آحاد جامعه باید نسبت به قانون پایبند باشند و مقررات قانونی را مراعات کنند اضافه کرد: گفتمان انقلاب اسلامی و در راس آن مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پشتیبانی از قشرهای صدمه پذیر جامعه است و در راهبرد تعیین شده دستگاه قضایی توسط آیت الله رئیسی مکرراً بر حفظ کرامت انسانی و پشتیبانی از مستضعفین تاکید گردیده است.

عالی ترین مقام قضایی استان برخورد با زمین خواران، متخلفین دانه درشت و صاحبان زر و زور و قدرت را اولویت دستگاه غذایی برشمرد و اظهار داشت: برخورد با سو استفاده کنندگان کلان با جدیت دنبال خواهد شد.

صالحی اضافه کرد: نگاه دستگاه قضایی به قشر مستضعف مصلحانه و خیرخواهانه است و از دستگاههای مرتبط می خواهیم، با صدمه شناسی و برنامه ریزی لازم نسبت به شناسایی افراد صدمه پذیر و نیازمندان اینچنینی در جامعه اقدام نموده و علاوه بر رفع نیازهای آموزشی و تحصیلی فرزندان آنها، سایر امکانات زندگی را فراهم آورند به صورتی که در آینده شاهد این گونه حوادث نباشیم.

منبع:

1399/08/30
16:48:50
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: آب , بندرعباس , خدمات , دریا
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش