واكنش نمایندگان مجلس به حادثه تخریب خانه زنی در بندرعباس


واكنش نمایندگان مجلس به حادثه تخریب خانه زنی در بندرعباس فاما كیش: به دنبال انتشار خبر خودسوزی زنی در بندرعباس به سبب تخریب منزلش توسط ماموران شهرداری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وعده پیگیری این مساله بر لزوم محاكمه متخلفان و خاطیان این حادثه و دلجویی از خانواده لطمه دیده تاكید داشتند.


به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، چند روز گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر گردید که ماموران شهرداری بندرعباس منزل زنی را تخریب کرده و این بانوی ۳۵ ساله در واکنش، مبادرت به خودسوزی می کند. هم اکنون بنا بر گفته فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان این زن بندرعباسی با ۱۷ درصد سوختگی از ناحیه دست و قفسه سینه، در بخش سوختگی بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بستری است.
پس از وقوع این حادثه، مجتبی قهرمانی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس از برخورد با مسببانش سخن گفت و توضیح داد: پرونده قضایی برای متخلفین تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی می باشد همین طور به سازمان های حمایتی هم دستور قضایی داده شده که به این خانواده کمک فوری شود.
رضا مختاری بازرس کل استان هرمزگان نیز با تاکید بر برخورد بدون چشم پوشی و قانونی با عوامل و مقصران اظهار نمود: این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی می باشد و تا حصول نتیجه بطور جدی و مستمر پیگیری خواهد شد. تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نیست و امری غیرقانونی شمرده می شود اما باید اینگونه مسائل به شیوه صحیح و به دور از حادث شدن اینگونه اتفاقات صورت گیرد.
در توضیح علت تخریب خانه زن بندرعباسی، اسماعیل موحدی نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس اظهار داشت: منزل این خانم در زمین های تصرفی ملی تولید شده بود و ساخت و ساز آن غیر قانونی بود. قبل از این، چندین مرتبه به این خانواده برای ترک محل تذکر داده شده بود برای اینکه در منطقه غیرمجاز و نا امن در بستر رودخانه مبادرت به ساخت اتاقک کرده بودند.
او این را هم اظهار داشت که از این خانم با حضور گروهی از جانب شهرداری بندرعباس دلجویی شده و طبق دستور شهردار علاوه بر پرداخت تمام هزینه های درمان با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی زمینی به این خانواده اهدا شود.
نمایندگان استان هرمزگان در مجلس نیز با انتشار پیامی، تخریب خانه زن بندرعباسی را غیرانسانی و وهن جامعه اسلامی توصیف کرده که وجدان جمعی را به شدت آزرده کرده است. این نمایندگان وعده پیگیری جدی این حادثه را داده و ضمن محکومیت شدید آن خواهان محاکمه متخلفان و خاطیان و دلجویی از خانواده لطمه دیده شدند. همین طور پیشنهاد کردند که موادی به قانون شهرداری ها اضافه شود تا اختیار اقدامات قهری رأسا از شهرداری ها سلب شده و یا این نهاد جهت انجام این مهم، ملزم به تربیت و آموزش جدی مأموران خود شود.
سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست نیز روز گذشته در صفحه توییتر خود از سفر به بندرعباس برای پیگیری روند ممنوعیت صید ترال و درمان این زن مظلوم سرپرست خانوار سخن گفت و این را هم اضافه کرد که اصلاح قوانین موجود در مجلس و نیز توضیح از وزیر کشور درباره چرایی تکرار مسائلی از این دست در دستور کار خواهد بود.
شب گذشته رئیس و اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس با حضور در بیمارستان شهید محمدی از مصدوم حادثه تخریب منزل مسکونی توسط شهرداری بندرعباس عیادت کردند. آنها در جریان روند رسیدگی به وضعیت و مراحل درمان او قرار گرفته و قول همکاری و مساعدت برای رفع مشکلاتش را دادند.
همین طور تعدادی از مقامات استانی همچون علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان نیز با عیادت از این بانوی بندرعباسی از او به سبب اتفاقات رخ داده دلجویی کرده و دستورات لازم را جهت رفع هرچه زودتر مشکلاتش صادر کرد.
با وقوع این حادثه برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در صفحات شخصی خود در توییتر واکنش نشان دادند.
فاطمه قاسم پور نماینده تهران و رئیس فراکسیون زنان مجلس نوشت: « در اتفاقات دردناکی مانند آنچه در ⁧‫بندرعباس‬⁩ رخ داد، مسئولین بدون توجه به کرامت انسانی صاحبان خانه و تبعات ناگوار انسانی این برخورد، عمل کردند. در مواجهه با تبعات توسعه نامتوازن شهری، بایستی کرامت افراد بطور کامل تامین گردد وزیر کشور نسبت به این امر مسئول است و باید پاسخ گو باشد.»
الهام آزاد نماینده نایین و عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: «با بی تدبیری سرپناه کسی را خراب کردند که جز خداوند یاوری نداشت. صحنه استعانت مادر و فرزند از خداوند و فریاد خدای آن کودک دل هر انسانی را به درد می آورد.‏ علاج پس از واقعه خود درد است و تکرار دو حادثه مشابه در یک سال جای تامل دارد، به پیگیری این حادثه و علل آن خواهیم پرداخت.»
فاطمه محمد بیگی نماینده قزوین و عضو دیگر فراکسیون زنان در واکنش به این اتفاق در صفحه شخصی خود نوشت: «سرپناه زن سرپرست خانواری که به سختی زندگی می کند را خراب کردید در حالی که به دادش نرسیدید و جایی برایش فراهم نکردید؟! به صورت ویژه این اقدام غیرانسانی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از طرف مجلس پیگیری خواهم کرد.»
علیرضا زاکانی نماینده قم و رئیس مرکز پژوهش های مجلس نیز اظهار داشت: «اتفاق تلخ ⁧‫بندرعباس‬⁩ رفتاری سرشار از تبعیض و نمونه ای از پلشتی ها و میراث شوم مدیریت عناصر قدرت و ثروت در کشور است. مجلس انقلابی‬⁩ در کوشش برای خشکاندن ریشه فقر، فساد و تبعیض هاست.»
احمد مرادی نماینده هرمزگان اشاره کرد: « تخریب اطاقکی در حاشیه شهر بندرعباس متعلق به خانمی سرپرست خانوار توسط مامورین شهرداری‬ و ضجه های التماس گونه دختر بچه معصوم، دل هر انسان با وجدانی را به درد‬ می آورد. ‏کجای شرافت و انسانیت است که در این شرایط بد اقتصادی خانه را بر سر مردم بی پناه ویران نماییم.»
علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار با طرح چند پرسش اینگونه واکنش نشان داد: « جلوگیری از ساخت و ساز خارج از ضابطه انجام وظیفه است اما آیا تامین حداقل سرپناه برای یک خانواده محروم وظیفه نیست؟!‏ چرا نمی توانیم بفهمیم که می شود ابتدا برای این خانواده فکری کرد و سپس بنای غیرمجاز را تخریب نمود؟!‏ همین کاری که حالا پس از این فاجعه و جریحه دار شدن احساسات مردم خواهیم کرد.»
جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: « فکر می کنم فریاد خدا! از طرف این کودک بی پناه، برای ویرانی شهرداری بندرعباس‬ و وزارت مسکن و شهرسازی‬ و استانداری هرمزگان و همه ما که مسئولیتی داریم، کافی باشد! چقدر مسئولان اجرائی ما در این سرزمین قانون را بد می فهمند! چقدر بد اجرا می کنند! چقدر قانون و مسولان با مردم فاصله دارند!»
فراموش نکنیم چند ماه پیش یعنی اوایل خرداد امسال حادثه مشابهی در کرمانشاه رخ داد و آسیه پناهی پیرزن آلونک نشین به سبب تخریب خانه اش فوت کرد. آن زمان نیروهای اجراییات شهرداری کرمانشاه قصد تخریب خانه این پیرزن کرمانشاهی را داشتند که او مقابل لودر آنها ایستاد تا مانع تخریب شود اما بعد از درگیری با مامورین اجراییات، حین انتقال به اردوگاه چشمه سفید کرمانشاه جان باخت.
۶ ماه گذشته نیز بعضی از مسئولین کشوری و استانی به این نوع برخورد مامورین شهرداری واکنش نشان دادند اما ظاهرا آن قدر بازدارنده نبوده که باردیگر حادثه غم انگیز دیگری در بندرعباس رخ داد؛ انتظار می رود با اصلاح رویه و یا حتی بازبینی در قوانین دیگر شاهد تکرار این اتفاقات تلخ نباشیم.
منبع:

1399/09/01
16:31:31
5.0 / 5
982
تگهای خبر: آب , بندرعباس , خدمات , سازمان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش