ثبت ۱۲۲۶ بیمار مثبت به اچ آی وی مثبت در هرمزگان


ثبت ۱۲۲۶ بیمار مثبت به اچ آی وی مثبت در هرمزگان هرمزگان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آخرین آمار مبتلایان به اچ آی وی مثبت (ایدز) در شش ماهه نخست سال جاری را 1226 نفر اعلام نمود.دکتر محمود حسین پور بامداد امروز(۱۵ آذرماه) در جمع خبرنگاران، اضافه کرد: بر طبق نرم افزار ورود داده های مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری و خروج بیماران غیر فعال که بیش از ده سال از آنها اطلاعی وجود ندارد برمبنای دستور العمل ابلاغی مرکز مدیریت بیماریها تعداد بیماران در شش ماهه نخست سال ۹۹ ( ۱۲۲۶ نفر که شامل ۹۰۷ نفر مرد و ۳۱۹ نفرزن) به ثبت رسیده است. همین طور افراد تحت درمان فعال ۴۱۷ نفر و تعداد فوتی ها ۵۲۹ نفر است.

دکتر حسین پور بیشترین آمار مبتلایان اچ آی وی را به ترتیب شهرستان های بندرعباس، میناب، رودان، قشم، کیش، بندرخمیر، جاسک، سیریک، بندرلنگه عنوان نمود.

وی اظهار نمود: مهاجرپذیر بودن، رفت و آمد ها به کشورهای حاشیه و تاثیر آن بر ابتلا: باتوجه به حضور نیروهای جوان و جویای کار در شغل های کاذب و فصلی و وجود آب و هوای مناسب در نیمه دوم سال بدون نیاز به وسایل گرمایشی و سرمایشی رفت و آمد ها به استان بیشتر شده است و باتوجه به دوری از خانواده و تجرد احتمال رفتارهای پرخطر محافظت نشده وجود دارد.

دکتر حسین پور افزود: مصرف مواد مخدر و محرک باتوجه به هم مرز بودن استان با کشورهای همسایه و احتمال ورود قاچاق مواد در اثر تاثیر این مواد و همین طور سفرهای کوتاه و طولانی مدت بعضی از جوانان شرق و غرب استان به کشورهای حوزه خلیج فارس و احتمال افزایش رفتارهای پرخطر دور از ذهن نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره ارتباط بین اچ آی وی/ایدز و کووید ۱۹ و همین طور آمار مبتلایان به کرونا در میان این بیماران اشاره کرد: باتوجه به پایین بودن و نقص در سیستم ایمنی بیماران اچ آی وی /ایدز و استفاده مستمر از داروهای مختلف جهت درمان و در طول درمان وجود ریسک مبتلاشدن به کووید ۱۹ در میان این بیماران را بالاتر می برد.

وی تعداد مبتلایان به کرونا از میان مبتلایان به اچ آی وی را ۱۱ نفر عنوان نمود و اضافه کرد: از این تعداد موارد مثبت کووید، ۲ نفر نیز فوت شده اند.

حسین پور در پاسخ به سوالی که آیا ایدز درمان دارد؟ اظهار داشت: درمان قطعی وجود ندارد ولی موثر ترین و بهترین راه پیش گیری از چرخه انتقال ویروس و افزایش طول عمر بیماران مصرف منظم داروهای آنتی وایرال اچ آی وی سفارش می شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اشاره کرد: مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری (بندرعباس، میناب، رودان، قشم، کیش)، مراکز مشاوره مرکز ویژه سلامت زنان(بندرعباس)، مراکز گذری کاهش لطمه مردان و زنان(بندرعباس و میناب)، سرپناه های شبانه(بندرعباس) و مراکز جامع سلامت شهری و روستایی برمبنای ارزیابی ریسک خطر و مشاوره به عنوان مراکز ارائه دهنده تست تشخیص سریع اچ آی در استان معرفی شده است.

وی افزود: برمبنای آخرین روش های آماری تخمینی ۲ هزار و ۴۵۱ نفر در استان مبتلا به اچ آی وی هستند؛ اما برمبنای نظام جامع مدیریت داده های الکترونیک اچ آی وی استان تا اختتام شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ از بین افراد مبتلا به اچ آی وی شناسایی شده، ثبت و گزارش شده ۶۹۷ نفر زنده هستند (کل موارد ثبت شده از ابتدا تا کنون ۱۲۲۶ نفر بوده اند، که مرگ ۵۲۹ نفر آنها ثبت شده است) از این میان ۴۴۸ نفر با (پرونده فعال) برای دریافت خدمات به مراکز ارائه دهنده خدمت مراجعه می کنند و تعداد ۴۱۷ نفر تحت درمان قرار دارند.

دکتر حسین پور بیان کرد: بااینکه ۷۴ درصد کل موارد را مردان و ۱۸ درصد را زنان می سازند، اما الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان در سالهای اخیر تغییر کرده است به شکلی که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در شش ماهه نخست ۱۳۹۹، ۴۷ درصد موارد ثبت را زنان و ۵۳ درصد آنها را مردان می سازند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: ۳۵ درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال و ۶۵ درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال بوده اند که الگوی انتقال سنی در سالهای اخیر تغییر حدودا محسوسی نداشته است.

وی علل مبتلاشدن به اچ آی وی در میان کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا حالا در استان به ثبت رسیده اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۵۷ درصد) رابطه جنسی محافظت نشده (۳۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک ( ۸ممیز ۱ دهم درصد) بوده است و راه انتقال در (۲ممیز ۱۰صدم درصد) از این گروه نامشخص مانده است.

حسین پور اشاره کرد: راه انتقال خون از این موارد صفر درصد می باشد که مربوط به اجرای سیاست های پالایش خون توسط سازمان انتقال خون است. این در حالیست که در میان مواردی که در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ تشخیص داده شده اند راه احتمالی انتقال در ۲۷ درصد موارد اعتیاد تزریقی و استفاده از وسایل مشترک، ۶۴ درصد روابط جنسی محافظت نشده و صفر درصد انتقال از مادر به کودک می باشد و همین طور ۹ درصد راه مبتلاشدن بیان نشده و هیچ مورد مبتلاشدن جدیدی بوسیله خون و فرآورده ای خونی ثبت نشده است.
1399/09/15
23:17:46
5.0 / 5
1089
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش