مدیرعامل آبفای هرمزگان خبر داد؛

اولین طرح فاضلاب روستایی هرمزگان افتتاح می شود


اولین طرح فاضلاب روستایی هرمزگان افتتاح می شود به گزارش فاما کیش مدیرعامل آبفای هرمزگان اظهار داشت: اولین طرح فاضلاب روستایی هرمزگان افتتاح می شود.به گزارش فاما کیش به نقل از مهر، امین قصمی ظهر چهارشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات آبفای هرمزگان برگزار شد، اظهار داشت: سال جاری پروژه های شاخص زیادی در دست اجرا داریم که اثربخش ترین آنها؛ بهره برداری از طرح انتقال آب از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی به مخازن داماهی بندرعباس، بهره برداری از فاز نخست طرح ملی آبرسانی به شهر گوهران و ۵۶ روستای مسیر از سد سُهران، فاز سوم آب شیرین کن بندرعباس، توسعه شبکه آب مجموعه روستاهای فاقد شبکه شهرستان قشم، بهره برداری از مجتمع های آبرسانی روستایی مقام، گابریک، کشار و سرچاهان و شهدادی و طرح فاضلاب روستای «تیاب» میناب است.
وی اضافه کرد: در دهه فجر ۹۹، تعداد ۲۶ پروژه آبرسانی با اعتبار یکهزار و ۳۰۳ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد که از این تعداد ۱۱ پروژه در چارچوب طرح ملی #پویش الف ب ایران با اعتبار ۷۹۳ میلیارد ریال در شهرهای بندرعباس، حاجی آباد، بستک، جاسک، بندرلنگه و رودان تکمیل و آماده افتتاح است.
وی افزود: همینطور سال جاری آبرسانی به ۵۷ روستا در چارچوب ۱۳ مجتمع آبرسانی را در دست اجرا داریم که در دهه فجر سال جاری ۳۰ روستا در چارچوب ۷ مجتمع آبرسانی با جمعیت ۲۳ هزار نفر از آب آشامیدنی بهداشتی بهره مند می شوند.
«تیاب» اولین روستای بهره مند از شبکه جمع آوری فاضلاب
این مقام مسئول، عنوان کرد: در بخش فاضلاب هم ۳ پروژه شامل راه اندازی تاسیسات و تصفیه خانه فاضلاب روستای "تیاب" و ایجاد تاسیسات فاضلاب شهرهای بندرعباس و رودان در مجموع با اعتبار ۳۴۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
قصمی با بیان اینکه؛ طرح فاضلاب روستای تیاب بعنوان اولین طرح جمع آوری فاضلاب روستایی در هرمزگان است، اظهار داشت: حجم عملیاتی این طرح شامل ۱۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب، ۳۰۰ فقره انشعاب و تصفیه خانه ای به ظرفیت ۸۸۰ مترمکعب در روز با فرایند تصفیه MBR است. اعتبار هزینه شده برای این طرح ۱۸۰ میلیارد ریال بوده است.
بهره برداری از ۱۱ پروژه آبرسانی تا آخر امسال
مدیرعامل آبفا استان در ادامه با تکیه بر اهمیت بهبود و تقویت منابع آبی روستاها بعنوان اولویتِ اول طرح یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی، عنوان کرد: سال جاری تعداد ۱۱ پروژه مهم آبرسانی روستایی در مجموع با اعتبار ۵ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال در دست اجرا داریم که تا آخر سال جاری تکمیل و به مرحله بهره برداری می رسد.
قصمی اضافه کرد: از مهم ترین این طرح ها، بهره برداری از طرح انتقال آب از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی به مخازن داماهی و ششصد دستگاه بندرعباس به طول ۳۳ کیلومتر است که هم اکنون با پیشرفت ۹۰ درصد و اعتبار ۳ هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال در دست اجراست.
به گفته وی؛ این طرح آبرسانی با هدف انتقال ۱۴۰ هزار متر مکعب آب جهت بهره مندی ۴ شهر، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر (در افق طرح) از آب آشامیدنی پایدار اجرایی شده است.
مدیرعامل آبفا استان همینطور عنوان کرد: از مجموع ۱۱ پروژه، ۷ پروژه در چارچوب طرح ملی #پویش الف ب ایران در حال اجراست که مهم ترین آن بهره برداری از فاز نخست طرح ملی آبرسانی به شهر گوهران و ۵۶ روستای مسیر از سد سُهران است.
وی افزود: این طرح شامل ۴۲ کیلومتر کلکتور اصلی آب، اجرای ۱۲ کیلومترخط انتقال، ۳ باب ایستگاه پمپاژ، ۲۵ کیلومتر شبکه توزیع آب و ۱۰ واحد مخزن ذخیره آب می باشد که با اعتبار هزینه شده ۷۱۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
پروژه های شاخص نُه ماهه سال ۹۹
این مقام مسئول در پایان، به پروژه های شاخص ۹ ماهه سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه با حمایت دولت تدبیر و امید و تلاش دو چندان متخصصان و دست اندرکاران صنعت آب و فاضلاب استان، توانسته ایم با اجرای پروژه های شاخصی نظیر؛ بهره برداری از فاز اول طرح ملی آبرسانی به شهر سردشت و ۸ روستای مسیر از سد جگین، افتتاح فاز ۲ آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس، بهره برداری از ظرفیت ۴۰ هزار مترمکعبی فاز یک آب شیرین کن یک میلیونی بندرعباس، کلنگ زنی طرح تأمین آب شهرهای پارسیان، دشتی و کوشکنار و کلنگ زنی طرح تأمین آب شهر میناب از سد سرنی بعنوان بزرگ ترین پروژه آبِ شرق استان، تا حد مطلوبی ثبات و پایداری را به منابع آبی استان برگردانیم.
منبع:

1399/11/09
15:55:44
0.0 / 5
744
تگهای خبر: آب , بندرعباس , پیشرفت , تخصص
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش