ازدیاد آهو برای فرودگاه كیش مشكل ساز شده است


ازدیاد آهو برای فرودگاه كیش مشكل ساز شده است فاما کیش: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با سرشماری های انجام شده در جزایر خارک و کیش از آهوان این جزایر و باتوجه به جمعیت مازاد اینگونه در این زیستگاه ها و برای جلوگیری از لطمه به اکوسیستم و از بین رفتن پوشش گیاهی، سرریز جمعیت آهوان این جزایر به برخی از مراکز مجاز تکثیر و پرورش در سطح کشور منتقل می شود.به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا شهاب الدین منتظمی گفت: این مساله بعد از اعلام آمار سرشماری های انجام پذیرفته مورد بررسی قرار گرفته و مقرر است بمنظور جلوگیری از بروز تلفات آهو در زیستگاه های این استانها اجرائی شود چونکه الان جمعیت آهو در این جزایر بیش از اندازه ظرفیت مراتع آنست و فقر پوشش گیاهی روز به روز تشدید می شود.

وی افزود: شرایط اقلیمی، کمبود میزان بارندگی و نامناسب بودن زمان بارش های صورت گرفته در مناطق موجب کاهش تولیدات علوفه ای خوش خوراک آهوان شده است و همین مورد می تواند در تابستان سال آینده، آهوان را با مشکل تغذیه و بیماری مواجه سازد بدین سبب پیشنهاد شده باتوجه به وجود مراکز تکثیر و پرورش مجاز در کشور این سرریز جمعیت به این مراکز منتقل شود.

منتظمی افزود: لطمه های ناشی از افزایش تراکم جمعیت و احتمال بروز بیماری در آینده در هر یک از این جمعیت ها می تواند به تلفات سنگینی منجر شود.

وی در ادامه اظهار داشت: هم اکنون ازدیاد آهو در جزیره کیش موجب بروز مشکلاتی در فرودگاه کیش شده است. در چنین شرایطی نیاز به برنامه ریزی و جابجایی فوری جمعیت اینگونه در جزیره کیش احساس می شود.

منتظمی با اشاره به اینکه هفت مورد تلفات جبیر در چند روز گذشته در جزیره هنگام استان هرمزگان مشاهده شده است، اظهارکرد: با حضور و بازدید کارشناسان این دفتر و دامپزشکی استان هرمزگان، از لاشه ها نمونه برداری شده است. علت مرگ این جبیرها فقر غذایی به علت کاهش نزولات جوی و نبود علوفه مناسب تشخیص داده شد که در حال برنامه ریزی و بررسی بیشتر برای رفع اشکال جبیرهای این جزیره هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: علاوه بر حفاظت حیات وحش، جلوگیری از درون آمیزی جمعیت ها و تحقیق و پژوهش در این خصوص از دیگر اهداف انتقال جمعیت مازاد آهو به مراکزتکثیر وپرورش است و با ایجاد یک بانک ذخیره ژنی از اینگونه و انجام مطالعات علمی، فرصت بهادار ای برای دانشجویان و پژوهشگران به وجود می آید.

منبع:

1399/11/11
13:30:02
0.0 / 5
710
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش