استاندار هرمزگان:

بهره برداری از ۱۰۱۹ پروژه در دهه فجر امسال در هرمزگان


بهره برداری از ۱۰۱۹ پروژه در دهه فجر امسال در هرمزگان به گزارش فاما کیش هرمزگان استاندار هرمزگان اظهار داشت: در دهه فجر امسال هزار و 19 پروژه با اعتبار 56 هزار و 751 میلیارد ریال و 219 میلیون یورو به بهره برداری می رسد که 40 درصد این سرمایه گذاری ها دولتی و 60 درصد خصوصی است.فریدون همتی، امروز (۱۱ بهمن) در نشستی خبری اظهار نمود: اگر دانشگاه با ابزار بهداشتی و درمانی در دوران کرونائی زحمت کشیدند خبرنگاران با ابزار آگاهی بخشی نقش خوبی را در این حوزه ای ها کردند و تلاشهای آنان برای آگاه کردن مردم جای قدردانی دارد.
وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه در آستانه دهه فجر هستیم پروژه هایی که همکارانم در همه دستگاههای اجرائی و در حوزه بخش خصوصی آماده کردند به یمن ایام مبارک دهه فجر مورد افتتاح و بهره برداری قرار می گیرند. در حوزه معدن، صنعت، کشاورزی، آبزیان، خدمات گردشگری و در ذیل آنها مسکن، آموزش و.. پروژه هایی داشتیم. در حوزه کشاورزی از تولید ۱.۸ میلیون تن تولید سالانه امروز به ۳.۳ میلیون تن رسیده ایم. گلخانه های ما از ۵۸ هکتار به بیش از ۷۲۰ هکتار رسیده است و در این ایام سهم قابل توجهی آماده برای افتتاح داریم.
استاندار هرمزگان بیان نمود: در حوزه آبزیان امروز بیش از ۱۰ هزار هکتار در راه تولید میگو با تولید بیش از ۳۲ هزار تن میگو پرورشی در هرمزگان داریم. هدف ما رسیدن به ۲۰۰ هزار تن میگو برای صادرات است که در این ایام مزارع جدیدی را افتتاح خواهیم کرد. در حوزه پرورش ماهی در دریا حالا نزدیک ۶ هزار تن تولید داریم و امید داریم مزرعه ۵ هزار تنی در قشم به زودی آماده افتتاح شود. بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار تن مجوز داریم و اهتمام داشتیم صیادان در این حوزه ورود کنند.
همتی اظهار داشت: ما می توانیم بوسیله پرورش ماهی در قفس زمینه ای برای پرثمرتر کردن صیادان فراهم نماییم، اولویت تسهیلات ما نیز در این راه خواهد بود. امید داریم تا اختتام امسال در پرورش ماهی در قفس در دریا به شرایط خوبی برسیم. در حوزه معادن یکی از مواردی که باید به روی آن کار نماییم شدت بخشیدن به توسعه مطالعات ظرفیت های استان است. پهنه های امیدوارکننده جدیدی کشف شده و استان درزمینهٔ معادن ظرفیت خوبی دارد و امروز بخش خصوصی با جدیت به این حوزه وارد شده. حالا در منطقه فین ۲ واحد فعال در حوزه کنستانتره سازی داریم.
وی افزود: واحد کارخانه مادکوش نیز آماده افتتاح است که پهنه ای را برای افتتاح واحد سوم کنستانتره سازی تقبل کرده است. واحدهای دیگری نیز در حاجی آباد در حال آماده سازی برای کلنگ زنی هستند. در منطقه های گچین و بشاگرد نیز واحد دیگری را کلنگ زنی می نماییم. این تصویر نشان داده است استان تمرکز خوبی بروی معادن کرده است. امیدواریم بتوانیم در کنار صنایع بزرگ این معادن را نیز فعال تر نماییم.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: در حوزه صنایع بزرگ نیز فولاد کاوه جنوب و شرکت مادکوش افتتاح هایی خواهند داشت که با حضور وزرا و رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس انجام می شود. درزمینهٔ راه نیز اتفاقات خوبی در استان افتاده است. در بشاگرد جاده سازی در بخش های مختلف در حال صورت گرفتن است. در حوزه کوهشاه احمدی نیز برنامه های ضربتی و جهادی درباب راه آن منطقه در حال انجام می باشد.
همتی اظهار داشت: در حوزه بهداشت و درمان نیز در زمینه ساخت و توسعه خانه های بهداشت و بیمارستان ها کارهای خوب انجام شده است. اضافه کردن نزدیک ۲ هزار تخت در این سال ها در استان کلید خورده است. چه در قالب توسعه بیمارستان ها یا ایجاد بیمارستان های جدید کارهای خوبی انجام شده است. تمام هم وغم خودرا گذاشته ایم بیمارستان ۲۶۰ تخت خوابی شهید محمدی، بیمارستان ارتش، بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی میناب را برای افتتاح آماده سازی نماییم. گام های بزرگی درزمینهٔ بیمارستان سازی در این دولت داشته ایم که قابل توجه است.
وی اظهار نمود: در حوزه آب شیرین کن ها نیز در دهه فجر و تا آخر سال صد هزار مترمکعب آب وارد مدار بندرعباس می شود و وابستگی ما به سد استقلال و شمیل و نیان کم می شود. گام بعدی ما مجوز ۵۰ هزار مترمکعب دیگر آب شیرین کن برای بندرعباس و بندرخمیر است که بطور کامل آب آشامیدنی بندرعباس را پایدار و آب سد میناب را برای کشاورزی آزاد نماییم. سال ها آب سد استقلال را برای شرب بندرعباس استفاده می کردیم. میناب برای تامین آب خود از چاه های دشتی در حال تهدید استفاده می نماید و حتی در برنامه ریزی ها پیشبینی نشده بود که از این سد به خود شهرستان میناب آب رسانی شود.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: ما رویکرد چشم پوشی از کشاورزی و حیات میناب و نظام برنامه ریزی وزارت نیرو را تغییر دادیم. همه باید برای بارش بیشتر باران دعا نماییم تا سدهای ما برای رونق کشاورزی و همین طور نیاز آب آشامیدنی مردم پر شود. در حال طراحی برنامه ای برای نجات دشت میناب هستیم که در نوع خود بسیار باارزش است. برای انتقال آب آب شیرین کن ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان برای لوله گذاری نیاز داشتیم که از سرمایه گذاران برای تامین آن کمک گرفتیم.
همتی افزود: یکی از کارهایی که موردنقد واقع شده آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی است که در طول مسیر انتقال به کرمان و یزد، برنامه ای طراحی کردیم تا در مناطق فین و رضوان و روستاها و واحدهای صنعتی آب رسانی صورت بگیرد. هرسال ۲۰۰ هزار مترمکعب تولید آب شیرین این پروژه ایجاد می شود و ظرف چند سال تمام می شود.
وی اظهار نمود: چندین سد در استان هرمزگان در مناطق مختلف در حال ساخت است، ساخت این سدها برای پیشگیری از ورود روان آب ها به دریا بسیار مسئله مهمی است و توسعه و رونق کشاورزی را به دنبال دارد. ما حدود ۴۰۰ هزار هکتار زمین برای کشاورزی داریم اما تنها ۱۵۰ هزار هکتار آن در حال استفاده است که اگر بتوانیم آب شیرین به آنها برسانیم اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی استان رقم خواهد خورد. حدود ۲۳ هزار هکتار باغات پیر و فرسوده استان نیاز به سرمایه گذاری دارد.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: یکی از کارهای مهم و زودبازده آبخیزداری است که در استان حدود ۸ هزار سازه آبخیزداری ساخته شده است. در مسئله مدرسه سازی حدود ۹۰۰ مدرسه فرسوده داریم که تا مهر سال آینده حدود ۵۰۰ میلیارد تومان مدرسه سازی توسط خیرین، بنگاه های اقتصادی و دولت صورت می گیرد.
همتی اظهار داشت: در دهه فجر امسال هزار و ۱۹ پروژه با اعتبار ۵۶ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال و ۲۱۹ میلیون یورو به بهره برداری می رسد که ۴۰ درصد این سرمایه گذاری ها دولتی و ۶۰ درصد خصوصی است که نسبت به سال قبل ۴۱ درصد رشد اقتصادی داریم. بیشتری پروژه ها در بخش مسکن و عمران شهری با ۳۱۳ پروژه است. بندرعباس و پارسیان حائز بیشترین تعداد پروژه هستند. اداره کل نوسازی مدارس با ۱۲۰ پروژه بیشترین تعداد پروژه را دارد.
وی خاطرنشان کرد: تا آخر سال ۲ هزار واحد را در مسکن مهر به بهره برداری می رسانیم پرونده ای نیز در دستگاه قضایی وجود دارد که به دنبال حل آن هستیم.
منبع:

1399/11/12
13:36:13
0.0 / 5
719
تگهای خبر: آب , ابزار , بندرعباس , پرورش
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش