گزارش فاما كیش؛

هزاران تن محصول گوجه فرنگی و پیاز كشاورزان در معرض نابودی


هزاران تن محصول گوجه فرنگی و پیاز كشاورزان در معرض نابودی فاما کیش: کشاورزان مینابی در فروش محصولات خارج از فصل مانند گوجه فرنگی و پیاز همچنان با مشکل روبرو هستند و محصولاتشان در معرض نابودی قرار گرفته است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: منطقه هشتبندی در شهرستان میناب با بیش از ۱۵ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی از قطب های اصلی کشاورزی استان هرمزگان و کشور در تولید محصولات صیفی و باغی خارج از فصل است. در این منطقه بواسطه وجود منابع آب شیرین و خاک حاصلخیز انواع صیفی جات نظیر گوجه فرنگی، پیاز، هندوانه، خیار سبز، فلفل، لوبیا، کلم، بادمجان و… کشت می شود. وجود ظرفیت های مناسب کشاورزی در منطقه هشتبندی سبب شده است هر ساله قریب ۲۰ هزار نفر کارگر مهاجر فصلی از شهرستان های بشاگرد، رودان و بخش های سندرک و مرکزی میناب و همین طور بیکاران جویای کار شهرستان های جنوبی استان کرمان نظیر قلعه گنج، کهنوج، جیرفت، عنبر آباد و منوجان برای کشت و کار به این منطقه مهاجرت کنند و به مدت ۹ ماه از سال در این منطقه ساکن می شوند. یکی از معضلاتی که پایداری کشاورزی در قطب کشاورزی هرمزگان را تهدید می کند افت شدید قیمت محصولات کشاورزی است که سبب تحمیل خسارت های سنگین و جبران ناپذیر به بهره برداران کشاورزی می شود و این مشکلی است که هر ساله تکرار می شود و چاره ای اساسی برای آن اندیشیده نمی گردد.
افت شدید قیمت محصول مرغوب گوجه فرنگی و پیاز این روزها امان کشاورزان را بریده و سبب ایجاد نارضایتی گسترده ای میان آنها شده است و در سال جهش تولید که باید مورد حمایت ویژه قرار گیرند در کمال ناباوری دسترنج آنها مقابل چشمانشان که با صرف هزینه های هنگفت به مرحله برداشت رسانده اند در معرض نابودی است. گوجه کاران مینابی با مشکل فروش محصول روبرو هستند علی کرم زاده یکی از کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: افت شدید قیمت محصول گوجه فرنگی سبب شده است هزینه های تولید جبران نشود. وی اظهار داشت: سبد خالی گوجه فرنگی ۸، ۵۰۰ تومان از کارخانه جات خریداری می شود در صورتیکه یک سبد ۲۰ کیلویی محصول مرغوب گوجه فرنگی ۲۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری نمی گردد. کرم زاده اشاره کرد: رسیدن هرکیلو گوجه فرنگی در هشت بندی به کمتر از ۱، ۰۰۰ تومان کفاف هزینه های تولید شامل بذر، کود، کارگر، هزینه آب، برق، حمل محصول به بازار و هزینه خرید سبد را نمی دهد. وی اشاره کرد: افت شدید قیمت محصول گوجه فرنگی و پیاز باعث شده است کشاورزان انگیزه ای برای برداشت نداشته باشد و هزاران تن محصول مرغوب در معرض نابودی است. لزوم بازاریابی فروش محصولات گوجه فرنگی و پیاز محمد پورمحمدی نایب رییس شورای اسلامی شهر هشتبندی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت بازار محصول گوجه فرنگی و پیاز، عنوان کرد: منطقه توکهور و هشتبندی بعنوان قطب اصلی کشاورزی استان هرمزگان در تولید محصولات خارج از فصل کشور است که محصولات تولیدی کشاورزان به سبب نبود بازار در معرض نابودی قرار دارد. وی ادامه داد: قریب به ۱۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی در منطقه هشتبندی به کشت محصول گوجه فرنگی و پیاز اختصاص دارد که به سبب نبود بازار محصول کشاورزان در معرض نابودی کامل قرار دارد. نایب رییس شورای اسلامی شهر هشتبندی در همین رابطه اظهار داشت: به سبب افزایش بی سابقه نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت نهاده های کشاورزی، کشاورزان با صرف هزینه های سرسام آور و هنگفت محصول را به مرحله برداشت رسانده اند و اگر تدبیری در پشتیبانی از آنها اندیشیده نشود ورشکستگی کامل صدها بهره بردار کشاورزی و بیکاری هزاران کارگر کشاورز را به دنبال دارد. پورمحمدی اشاره کرد: وعده های مسئولان استانی و شهرستانی در پشتیبانی از کشاورزان در سال جهش تولید عملی نشد و شایسته نیست رکن تولید کشور در این اوضاع نابسامان اقتصادی به حال خود رها شود.
وی اشاره کرد: افت شدید قیمت محصول گوجه فرنگی و پیاز به جایی رسیده است یا محصول بازار ندارد یا با نازل ترین قیمت خریداری می شود که کفاف هزینه های تولید را نمی دهد. نایب رییس شورای اسلامی شهر هشتبندی در همین رابطه اظهار داشت: از استاندار هرمزگان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خصوصاً نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی انتظار است با اتخاذ اقدامات فوری نظیر خرید تضمینی محصولات توسط تعاون روستایی و افزایش صادرات از نابودی هزاران تن محصول مرغوب گوجه فرنگی و پیاز و ورشکستگی کشاورزان در سال جهش تولید جلوگیری نمایند. پورمحمدی اشاره کرد: عدم پشتیبانی از بخش کشاورزی بعنوان رکن تولید کشور معضلات اجتماعی نظیر روی آوردن افراد جویای کار بیکار شده به پدیده شوم قاچاق را در شرق هرمزگان به دنبال دارد که زمینه ساز ناامنی نیز می شود. وی ادامه داد: ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی خلع اساسی کشاورزی منطقه هشت بندی هرمزگان است که سالهاست بر زمین مانده است و با وجود وعده های گوناگون اقدامی صورت نگرفته است.


منبع:

1399/11/28
21:26:22
0.0 / 5
887
تگهای خبر: آب , بازار , خرید , صادرات
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش