كنسرسیوم طرح جامع توسعه جزیره هندورابی تشكیل می شود


كنسرسیوم طرح جامع توسعه جزیره هندورابی تشكیل می شود فاما کیش: هرمزگان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تشکیل کنسرسیومی متشکل از بانک ها و هلدینگ های فعال کشور با هدف اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی آگاهی داد.غلامحسین مظفری شب گذشته(چهارم اسفندماه) در نشستی با مدیران عامل بانکهای مهم کشور همچون ملت و اقتصاد نوین از تشکیل کنسرسیومی متشکل ازبانک ها و هلدینگ های فعال کشور برای اجرای طرح جامع توسعه جزیره هندورابی خبرداد.

وی در این جلسه جزیره هندورابی را ظرفیت منحصر بفردی برای صنعت گردشگری کشور برشمرد و اظهار نمود: هندورابی با مساحتی حدود یک چهارم کیش، ساحلی زیبا و طبیعتی بکرظرفیتی باارزش برای جذب سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی و توسعه اکوتوریست و تقویت صنعت گردشگری کشورمحسوب می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزادکیش با اشاره به اینکه طرح جامع هندورابی حاصل چندسال کار تحقیقاتی و پژوهشی است، اظهار داشت: مشاور این طرح یک شرکت توانمندخارجی است و هندورابی نخستین جزیره یا شهر کشوراست که از ابتدا برمبنای طرح جامعی که بهتصویب شورای عالی شهرسازی کشوررسیده ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادهای کلانی برای سرمایه گذاری در هندورابی مطرح شده اضافه کرد: طبق بررسی های اولیه، با بکار گیری یک نظام مالی حرف های و توانمند می توان همزمان طرح توسعه همگون جزیره را شروع کرد.

مظفری از برگزاری جلسات گوناگون با بانک ها، هلدینگ های فعال، شرکت های توانمند در زمینه آب و برق و انرژی، معادن، فولاد، پتروشیمی و هلدینگ های ساختمانی و اعلام آمادگی آنها برای سرمایه گذاری درهندورابی در قالب شرکت های سهامی عام آگاهی داد و اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری توسعه هندورابی به ثبت رسیده که طبق برآوردها با مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه اولیه فعالیت خودرا شروع خواهدنمود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه هندورابی در قالب یک طرح مشارکتی به یک نمونه موفق ملی برای سرمایه گذاری های تعاملی تبدیل می شود، اظهار نمود: امضای تفاهم نامه با بانک ها و شرکت های علاقمند برای تعیین میزان سرمایه پیشنهادی و سهام هر بخش گام نخست دراجرای این طرح است.

به گفته مظفری بعد از تعیین سرمایه اولیه شرکتها و سهام کلی شرکت سرمایه گذاری و توسعه هندورابی کارگروهی متشکل از یک تیم حرفه ای اقتصادی و فعالان عرصه تبلیغات برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و تسریع روند توسعه هندورابی ایجاد خواهد شد.

وی با اعلان اینکه درحال حاضر منابع مالی و نقدینگی کشوردرشرایط مطلوبی است و معرفی ظرفیت های این جزیره فعالان اقتصادی حوزه گردشگری را جهت سرمایه گذاری درهندورابی ترغیب می کند، اشاره کرد: تلاش می نماییم تا اجرای طرح جامع توسعه هندورابی در بهار ۱۴۰۰ آغازشود.

مظفری افزود: باتوجه به ایجاد زیر ساخت های توسعه ای همچون فرودگاه و بندرگاه درهندورابی و اعلام آمادگی بانک ها می توان امیدواربودکه بعد از امضای تفاهم نامه روند توسعه هندورابی با کیفیت و سرعت مطلوب شروع شود.

وی به مزایای سرمایه گذاری درحوزه گردشگری هندورابی اشاره نمود و اظهار داشت: در جزیره کیش حتی درشرایط کرونا گردشگری از رونق خوبی برخوردارست و در دوماه گذشته ضریب اشغال هتل های منطقه ۹۸ درصد بوده است که این مبین ظرفیت منحصر بفرد گردشگری منطقه است.

ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزادکیش نیز در این جلسه با اعلان اینکه جلسات فراوانی با بانک ها و موسسات مالی مشتاق مشارکت در طرح توسعه هندورابی برگزارشده اظهار داشت: طبق توافقات سرمایه ۵هزار میلیاردتومانی بعنوان سرمایه اولیه شرکت پذیرفته شده کهاز طریق پذیره نویسی و تعیین سهام هر یک از بانک ها و موسسات متقاضی سهم هر بخش در روند سرمایه گذاری مشخص خواهدشد.

وی اجرای این طرح مشارکتی رافرصت ارزشمندی درجهت ایجاد درآمدپایدار بابرگشت سرمایه مطلوب برای سازمان منطقه آزادکیش عنوان نمود و اضافه کرد: پس از آن که روند توسعه هندورابی تکمیل شد، شرکت سرمایه گذاری توسعه هندورابی می تواند بعنوان بهره بردارقراردادهای بلندمدت منعقدکرده و علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه، از سود مناسبی هم برخوردارشود. ضمن اینکه سهام این شرکت دربازارسرمایه هم قابل عرضه خواهد بود

به گفته آخوندی این مشارکت نظام مند از سرمایه گذاری های خردو ناهماهنگ درمقوله عمران و توسعه هندورابی جلوگیری می کند.

روسای بانک ها نیز با ابراز علاقمندی برای مشارکت دراجرای طرح توسعه هندورابی، انعقاد تفاهم نامه بابانک هاو موسسات متقاضی برای تعیین میزان سهام هر بخش را ضروری دانسته و تاکید نمودند این یک طرح بزرگ ملی است که تامین منابع مالی آن علاوه بر بازگشت سرمایه و سودآوری مناسب، توسعه اقتصادی کشور و رونق صنعت گردشگری را به همراه خواهد داشت.

منبع:

1399/12/05
23:57:24
0.0 / 5
846
تگهای خبر: آب , بازار , توریست , جزیره كیش
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش