رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

مقابله با پشه آئدس را باید جدی بگیریم


مقابله با پشه آئدس را باید جدی بگیریم رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: برای مقابله با پشه آئدس عامل بیماری تب دنگی، تب زرد، چیکونگونیا و زیکا باید همانند مبازره با مالاریا بسیار هوشمند عمل نماییم.به گزارش فاما کیش به نقل از مهر، محمد مهدی گویا در حاشیه سفر به بندرعباس در مورد راه های مقابله با پشه آئدس و ارزیابی اقدامات انجام شده در مورد بیماری کووید ۱۹ در هرمزگان، اظهار نمود: مقابله با پشه آئدس و بیماری های ناشی از آن نیازمند یک عزم جدی است، آنچه باعث نگرانی بود و در انتظارش بودیم حالا صورت گرفت.
وی اضافه کرد: هر اقدامی که می توانیم در جهت مقابله با این پشه انجام دهیم حالا باید عملی نماییم و اگر زمان را از دست بدهیم مشکلات زیادی برای ما پیش خواهد آمد.
گویا ضمن اشاره به اینکه عملکرد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در شناسایی و کشف پشه آئدس با اقدامات علمی بسیار خوبی صورت گرفته است، اظهار داشت: فعالیتهای حوزه بهداشت استان جای تشکر دارد، دنگی همه گیری نیست که به راحتی بشود کنترل کرد. کشور سنگاپور تجربه مبارزه با این همه گیری را داشته اما نتوانسته طوری کنترل کند که این کنترل تداوم داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: معاونت های درمان، آموزشی و تحقیقات دانشگاه هر یک باید در کنار معاونت بهداشتی دانشگاه با انجام اقدامات در رابطه با حوزه خود اوضاع را مدیریت کنند.
این مقام مسئول آموزش دانشجویان، پرسنل بهداشت و درمان در همه رده ها و مردم در جهت کنترل پایدار و مدیریت محیط را بسیار اثرگذار دانست و اظهار داشت: پاکسازی محیط منحصر به شهردارای و ماموران شهرداری نیست پشه ها حتی در خانه ها و محیط های کوچک هم لانه می کنند.
وی اضافه کرد: تقاضای من از همکاران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نه به عنوان یک حشره شناس بلکه به عنوان کسی که امنیت و سلامت کشور برایش یک دغدغه است، با عنایت به نیروهای با انگیزه بالا در استان از هرمزگان بتوانند کشور را در مقابل خطرات ناشی از ائدس حفظ کنند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن تاکید بر ارتقاء سواد سلامت در جامعه و همکاری سایر دستگاه ها و مردم با دانشگاه اظهار داشت: با بسیج تمام نیروهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در استان و استفاده از ظرفیت های اقتصادی استان بدون شک کنترل و پیشگیری در زمان اپیدمی و حتی پیش از اپیدمی کار دشواری نخواهد بود.
وی ضمن اشاره به اهمیت تقویت زیر ساختهای حشره شناسی در استان افزود: اعضای هیئت علمی بخصوص حشره شناسان استان با کمک اساتید کشور در این مورد مهم ورود کنند تا دروازه ورود بیماری به کشور نباشیم و بتوانیم در این استان خطرات و تهدیدات ناشی از پشه آئدس و بیماری های ناشی از آنرا کنترل نماییم.
با توجه به مشاهده یک مورد پشه آئدس در شهرستان بندرلنگه در غرب هرمزگان تیم های بهداشتی استان با همکاری وزارت بهداشت با حضور در منطقه بررسی ها و ارزیابی لازم جهت کنترل آئدس و بیماری های ناشی از این پشه را انجام دادند.


1399/12/07
23:42:24
0.0 / 5
830
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش