داستان های هزارو یك شب كنكور؛

نه طراحان شناسایی می شوند و نه سوالات به فروش می رسند


نه طراحان شناسایی می شوند و نه سوالات به فروش می رسند فاما کیش: هرمزگان همه ساله در همین ایام است که بازار داغ شایعات کنکوری شروع می شود. صفحات مجازی را بالا و پایین می کنم. کانال های مختلف و صفحات مختلفی را می بینم که مدام تیتر می زنند پررنگ و با فونتی درشت؛ سوالات کنکور 1400 رسید...اگر می خواهی سوالات کنکور سال ۱۴۰۰ را قبل از کنکور تهیه کنی بر روی لینک کلیک کن تا وارد کانال سوالات شوی... اما این تنها قسمتی از سودای کنکور است. وارد کانال بعدی می شوم، کلاس های آنلاین خصوصی و نیمه خصوصی با طراح سوالات کنکور ۱۴۰۰! برای هماهنگی و ثبت نام به ادمین پیام دهید... پیام میگذارم هزینه و نام استاد را می خواهم... قیمتی نجومی برایم ارسال می کند، با جست و جویی نام استاد را در لیست یکی از مدارس می بینم که مشغول تدریس است... اصلا شرایط طراح کنکور بودن چیست؟ طراح سوالات کنکورچه کسی است؟ چه خاصیت های دارد؟ در ادامه گفت و گوی ایسنا با یک دبیر فیزیک کنکور را می خوانید.

یک دبیر فیزیک کنکور اظهار داشت: در پاسخ به این سؤال که " طراح کنکور کیست و چه خاصیت دارد؟ چگونه سوالات را طراحی می کند؟" باید بگویم طراح کنکوربا آن چه که در ذهن عموم مردم وجود دارد متفاوت می باشد، طراح کنکور یک نفر مشخص و ثابت نیست.

بهادر کامران در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در سازمان سنجش تیمی با عنوان بانک تست وجود دارد که در آن سوالات مختلف از اساتید مختلف وجود دارد، هزاران سوال از مباحث مختلف در این بانک وجود دارد.

وی افزود: این طراحان اساتیدی هستند که در موسسه ای مشغول تدریس نبوده، بازنشسته هستند یا از اساتید دانشگاهند بطور کلی طراحان سوال کنکور در هیچ مدرسه و آموزشگاهی تدریس نمی کنند.

کامران اضافه کرد: متاسفانه این روزها مانند هر سال شاهد آن هستیم که خیلی از فرصت طلبان برای بازارگرمی و جذب دانش آموز و داوطلب خودرا طراح معرفی می کنند این درحالی است که همان گونه که گفته شد اصلا طراح کنکور مدرس مدرسه و آموزشگاه نیست. ضمن این که طراح سوال یک نفر مشخص هم نیست.

این دبیر فیزیک کنکور بیان کرد: تصور کنید ۱۰۰ طراح سوال از مباحث مختلف سوالات را طراحی نموده اند، نفر ۱۰۱ از بین تعداد بسیار زیادی از سوالات، تعدادی سوال انتخاب می کند. در مواقعی این گزینش نیز حتی در چند مرحله اتفاق می افتد. و در نهایت به صورت رندم و اتفاقی سوالات انتخاب می شوند.

وی اظهار داشت: هیچ طراح کنکوری نمی داند چه سوالی از وی در چه مبحثی و در کدام گروه و در چه سالی، سوال کنکور خواهد بود. حتی هیچ گزینش گری این را نمی داند که مجموعه سوالات منتخب او چه زمانی و در چه گروهی انتخاب خواهد شد.

طراحان بر طبق چه منبع هایی و چه الگویی سوال طرح می کنند؟

کامران درباب این سوال که طراحان بر طبق چه منبع هایی و چه الگویی سوال طرح می کنند، اظهار نمود: باید بگویم با عنایت به تست های سالهای گذشته به نظر میرسد الگوهایی وجود دارد که بسیار تکراریست و مورد توجه طراحان قرار دارد. در ادامه به بررسی این الگوها می پردازیم.

اولین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

وی بیان کرد: نخستین الگو تمرینات اختتام فصل، مثال ها نمودارها زیرنویس کتاب درسی است به نظر می آید (بخشی از سوالات کنکور هرسال) برگرفته از کتاب درسی است. اما این تمام ماجرا نیست به غیر از مطالب ریزو درشت کتاب مطالب دیگری نیز در الگوی تست ها به چشم می خورد.

دومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

کامران اظهار نمود: دومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور به نظر می آید تست های کنکور سالهای قبل است، بسیاری ازسوالاتی که به صورت عینی در تمرینات و متن های کتاب نمی بینیم؛ سوالاتی است که در کنکور های سال قبل وجود داشته است، دقیقا به این علت است که همیشه از داوطلبان می خواهیم سوالات سالهای قبل را بررسی نمایند.

تعداد سوالات سالهای پیشین بسیار زیاد است، راهکار پیشنهادی شما چیست؟

این دبیر کنکور اضافه کرد: دانش آموزان بنا به زمان محدودی که در اختیار دارند واقعا نمی توانند تمام تست های سالهای گذشته را بررسی نمایند اما نکته مهم این است که بیشترین شباهت سوالات کنکور به سوالات سالهای قبلی به کنکور سه یا چهار سال قبل برمی گردد.

وی اظهار داشت: اگر بتوانند سوالات سه یا چهار سال قبل را بررسی و مطالعه کنند، می توانند مدعی باشند که بیش از ۸۰درصد تست هایی را که از کنکورهای سالهای قبل مطرح خواهند شد را جواب خواهند داد.

آیا تنها حل کردن چهار دوره از تست های کنکور های قبلی کافی است؟

کامران اشاره کرد: سوالات هرسال تنها یک دوره نیست برای مثال در درسی مانند فیزیک چهار کنکور برگزار می شود، فیزیک داخل کشور رشته تجربی، فیزیک داخل کشور رشته ریاضی، فیزیک خارج از کشور رشته ریاضی و فیزیک خارج از کشور رشته تجربی منظور از بررسی چهارسال آخر کنکور، بررسی هر چهار نوع کنکور در ضمن هر سال است. در مجموع ۱۶ دوره سوال ۴ سال باید بررسی و مطالعه شود.

وی افزود: داوطلبان باید توجه نمایند که اگر داوطلب بخواهد تمام دوره ها را حل کند شاید بیش از ۲۰۰ دوره سوال باید حل کنداما بررسی و مطالعه این ۱۶ دوره با وجود این که تعداد بسیار کمتری از ۲۰۰ دوره است ارزش بیشتری خواهد داشت.

موفقیت حاصل درست کار کردن است؛ نه زیاد کار کردن

این دبیر فیزیک کنکور اظهار نمود: داوطبان باید آگاه باشند که منطقه حاصلخیز برای آنها در کنکور در کجا قرار دارد، یعنی در بین تمام ادوار کنکور ۴ سال و هر سال ۴ دوره سوال کنکور از ارزش بالاتری برخوردار است، پس باید بر روی این ۱۶ دوره متمرکز شوند.

سومین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

وی بیان کرد: سومین منبعی که به نظرمی رسد مورد توجه طراحان کنکور قرار دارد و در بانک تست به چشم می خورد سوالاتی است که برگرفته از شکل، متن سوالات اختتام فصل کتاب های خارجی مشهور است. ( منابع خارجی که در دانشگاه ها تدریس می شود)

کامران اظهار داشت: در درس فیزیک سالهای زیادی تمرینات، مثال ها و سوالات کتاب هالیدی فیزیک الگوی پرتکراری بود که مورد توجه طراحان کنکور قرار می گرد و مثال ها به عین دیده می شد، حتی با همان اعداد کتاب.

وی افزود: درباب درس فیزیک در کنکور های اخیر به نظر می آید علاوه بر کتاب درسی، شبیه سازی تست های کنکور های سالهای گذشته و سوالات کتاب هالیدی، منابع خارجی دیگری از درس فیزیک هم به مجموعه الگوهای طراحی سوال اضافه شده است. یکی از آنها کتاب های کاتنل جانسون است.

چهارمین منبع و الگوی طراحی سوالات کنکور

این دبیر اظهار نمود: تست های خلاقانه طراحی شده نو که زاییده ذهن طراح است در دسته چهارم این منابع و الگوها قرار دارد. خبر خوب این است که این تست هاکه شاید مشابه ان ها در هیچ جا به چشم نمی خورد تعداد کم آنها یعنی کمتر از ۱۰ درصد است.

وی اضافه کرد: خبر خوب دیگربرای داوطلبان این است که با سه منبع پیشین عنوان شده در همین گفت و گو می توانند مطمئن باشند که ۹۰ درصد تست های کنکور تکراری می باشد. دانش آموزان اگر بخواهند در بهترین رشته و بهترین دانشگاه قبول شوند، می توانند از تست های خلاقانه که صرفا۱۰ درصد سوالات را شامل می شوند، صرف نظر کنند.

پرتکرار ترین و پرچالش ترین موضوع کنکور/ فروش سوالات کنکور چه میزان حقیقت دارد؟

کامران بیان کرد: هرساله با نزدیک شدن به کنکور از گوشه و کنار شایعه فروش و لو رفتن سوالات کنکور شنیده می شود، که با قیمت های نجومی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

وی اشاره کرد: مشتری و مخاطب این شایعات دانش آموزان و داوطلبانی هستند که می خواهند ره یک ساله را یک شبه طی کنند و تا روزهای پایانی از فرصت مطالعه بهره نبرده و گمان می کنند قبول نخواهند شد که دست به دامن چنین مجموعه هایی می شوند. طی سال ها تجربه تدریس و مشاوره کنکور هیچ دانش آموزی را ندیده ام که به سمت این شایعات دروغین رقته و نتیجه بگیرد. قطع به یقین در کنکور سال ۱۴۰۰ نیز این چنین خواهد بودچیزی بعنوان فروش سوال وجود ندارد. داوطلبان نباید درگیر چنین اشتباه بزرگی شوند.

اگر این مساله کذب قطعی است پس چرا بازار شایعات آن همیشه داغ است و مشتریان خودرا دارد؟

کامران درپاسخ به این سؤال اظهار داشت: این مساله دو دلیل دارد، دلیل اول جذابیت موضوع است، خیلی از دانش آموزان و اولیاء هستند که گمان می کنند دررقابت کنکور می توانند با پول سوالات را خریداری کنند.

وی اضافه کرد: دلیل دوم این است که حدود ۱۵ سال پیش زمزمه هایی در خصوص لو رفتن سوالات رخ داد، بعد از این اتفاق خیلی از افراد دخیل حتی دانش آموزان مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند که در این خصوص افرادی نیز دستگیر شدند که از همان زمان حساسیت در امنیت کنکور بسیار اوج گرفت.

کامران در آخر اظهار داشت: دانش آموزان به هیچ عنوان درگیر این شایعات نشوند، با ورود به این مسیر که حاشیه ای بیش نیست هر آنچه را که خودشان آماده بودند را نیز فراموش کرده و بی نتجه خواهند ماند.

گفت و گو از اسما سارنگی آذرمنبع:

1399/12/17
13:32:24
0.0 / 5
809
تگهای خبر: بازار , خرید , سازمان , فروش
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش