معاون بهره برداری و توسعه آب شركت آب و فاضلاب هرمزگان:

تمامی منابع تأمین آب روستای كوه حیدر بشاگرد خشك شده است


تمامی منابع تأمین آب روستای كوه حیدر بشاگرد خشك شده است هرمزگان معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار داشت: خشکسالی سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بر منابع تأمین آب بعضی از روستاها بخصوص بشاگرد تأثیر گذاشته است.سعید صادقی ضمن اشاره به درخواست اهالی بعضی از مناطق برای تأمین آب مورد نیاز آنها و انتشار ویدئوهایی در این حوزه اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب هرمزگان خویش را موظف به تأمین آب روستائیان می داند اما تأمین آب در بعضی مناطق صعب العبور با سختی های بیشتری همراه می باشد که به سبب نبود منابع آبی، زمان آبرسانی را طولانی تر کرده است.

وی به وضعیت آب روستای کوه حیدر شهرستان بشاگرد که به تازگی تمامی منابع تأمین آب آن خشک شده است، اشاره نمود و اضافه کرد: روستای کوه حیدر با جمعیت حدود ۱۰۰۰ نفر و ۲۲۳ خانوار با حدود ۱۹۰ اشتراک از سال ۱۳۸۸ زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب (روستایی وقت) استان قرار گرفت.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا اضافه کرد: این روستا در منطقه کوهستانی و پر از گردنه واقع شده است که تردد روزانه ماشین های سنگین به روستا با دشواری زیاد و صرف زمان طولانی ممکن می شود.

به گفته صادقی، منابع تأمین آب روستای کوه حیدر شامل یک سد آبخیزداری، یک حلقه چاهک در پایین دست سد و یک دهنه چشمه آب بازسازی شده در ۶ کیلومتری روستاست که به سبب خشکسالی سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با افت ۹۶ درصدی نسبت به میانگین سالهای قبل همراه شده که تمامی این منابع خشک شده و روستا با کم آبی روبرو شده است.

وی به اقدامات انجام شده در جهت تأمین آب مورد نیاز اهالی اشاره نمود و اظهار داشت: طی این مدت یکدستگاه تانکر اختصاصی از چاه روستای بلبل آباد در فاصله ۱۸ کیلومتری مبادرت به تأمین روزانه ۲ سرویس آب مورد نیاز کوه حیدر می کرد که با افت شدید آب چاه بلبل آباد، از ماه گذشته تأمین آب روستا از ایستگاه پمپاژ شماره ۲ سد جگین بوسیله تانکر انجام می شود.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب هرمزگان تصریح کرد، این شرکت آمادگی دارد نسبت به تجهیز و انتقال آب از تمامی منابع سطحی و زیرزمینی اطراف روستا تا شعاع ۱۰ کیلومتری اقدام نماید که متاسفانه هیچ منبع آب پایداری در این شعاع وجود ندارد.
وی تنها راه تأمین آب پایدار روستای کوه حیدر بشاگرد را انتقال آب از خط انتقال سدجگین-سردشت عنوان نمود و اضافه کرد: برای تأمین آب روستای مذکور از خط انتقال سد جگین به سردشت نیازمند اجرای ۳۵ کیلومتر خط انتقال در منطقه کوهستانی، راه اندازی یک باب ایستگاه پمپاژ با ارتفاع پمپاژ ۳۰۰ متر، راه اندازی ۱۰ باب مخزن بین راهی و ذخیره به حجم مجموع ۱۵۰۰ مترمکعب هستیم.

صادقی اعتبار مورد نیاز اجرای این پروژه را ۶۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان عنوان نمود.
1400/01/24
14:49:19
5.0 / 5
719
تگهای خبر: آب , خدمات , سرویس , هرمزگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش