مدیركل محیط زیست هرمزگان:

صید علت مرگ گربه ماهیان است


صید علت مرگ گربه ماهیان است به گزارش فاما کیش مدیرکل محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: صید و صیادی علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل شهرستان جاسک بود و آلودگی نفتی در لاشه ماهیان مشاهده نشده است.به گزارش فاما کیش به نقل از مهر، حبیب مسیحی تازیانی بامداد چهارشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات محیط زیست هرمزگان برگزار شد، با اعلان اینکه شعار سال جاری روز زمین پاک مبتنی بر «احیای زمین، افزایش بهره وری و توسعه پایدار» است، بیان داشت: در سال ۹۹ در حالیکه انتظار باران مناسبی بود، متأسفانه میانگین بارندگی به ۱۲ میلیمتر هم نرسید تا با مشکلات زیادی در این راه همراه شویم.
وی با اعلان اینکه میانگین مصرف آب در کشور روزانه ۱۸۰ لیتر است اما این میزان مصرف در هرمزگان ۲۵۰ لیتر به ازای هر نفر است، اظهار داشت: مدیریت مصرف آب با عنایت به کاهش آب های سطحی و آب های ذخیره در پشت سدها از اهمیت بیشتری در هرمزگان برخوردارست.
مسیحی ضمن اشاره به اینکه باید توسعه صنعتی و اقتصادی در غرب و شرق استان هرمزگان با رعایت مسائل زیست محیطی باشد، افزود: برای آنکه تجربه تنش آلودگی غرب شهر بندرعباس در شهرستان پارسیان در غرب استان هرمزگان و شهرستان جاسک در شرق استان تجربه نکنیم، باید نظارت های بخشی و منطقه ای زیست محیطی افزایش یابد.
وی افزود: صنایع مهمی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در حال شکل گیری است که نیازمند تعامل مناسب با اداره کل محیط زیست است تا در آینده با کمترین تنش زیست محیطی همراه باشیم چونکه این منطقه در کنار عسلویه قرار دارد و نباید هم افزایی این دو منطقه در آینده شرایط نامناسبی را رقم بزند.
مسیحی اشاره کرد: سواحل مکران از شهرستان سیریک تا جاسک هم باید مورد بررسی های کارشناسی زیست محیطی قرار بگیرد. توسعه صنایع نفتی در شهرستان جاسک زیر نظر کارشناسان زیست محیطی است که در آینده شاهد تنش های زیست محیطی حاد نباشیم.
مدیرکل محیط زیست هرمزگان خاطرنشان کرد: در غرب بندرعباس هم با مدیریت مناسب صنایع، شاهد کاهش کمی از تنش های زیست محیطی هستیم و جز نیروگاه بندرعباس که در زمستان ۸۰ درصد سوخت آنرا مازوت تشکیل می داد دیگر با مشکل جدی رو به رو نبودیم.
دو واحد نیروگاه بندرعباس در زمستان ۱۴۰۰ باید از سوخت گاز استفاده کند
وی ضمن اشاره به اینکه مقرر است دو نیروگاه کنار نیروگاه بندرعباس برخط شده و نیروگاه قدیمی به سمت تعمیرات برود، اظهار داشت: در تلاشیم سوخت این نیروگاه ها را در سال جدید تماماً گازی نماییم تا مشکلات آلایندگی کاهش پیدا کند و اگر این مورد رخ ندهد از اهرم های زیست محیطی استفاده می نماییم.
مسیحی با اعلان اینکه تعداد روزهای گرد و غباری سال ۹۹ در هرمزگان به ۱۵ روز رسید، اضافه کرد: حالا پنج دستگاه سنجش آنلاین آلایندگی در استان هرمزگان در شهرستان های بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر و جاسک مستقر است.
کاهش تولید پسماندهای شهری و روستایی در هرمزگان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ضمن اشاره به اینکه استمرار گرد و غبار در مناطق شرق استان چون جاسک و سیریک امری نگران کننده است، اظهار نمود: میزان پسماندهای شهری و روستایی هرمزگان پارسال به ۱۲۳۰ تن رسید که کاهش آن نشان دهنده فرهنگسازی مناسب و عملکرد مطلوب گروه های مردمی بوده است.
وی با اعلان اینکه نقل و انتقال پسماند از حوزه صنعتی به جایگاه های در نظر گرفته شده در استان هرمزگان آنلاین شده است، خاطرنشان کرد: پارسال ۸۲ نقل و انتقال صورت گرفت که این مورد رصد و پیگیری را نظام مند و قانونی می کند.
شرکت زیرساخت هنوز برنامه زمان بندی و روش های انتقال و تصفیه فاضلاب عرضه نکرده است
مسیحی ضمن اشاره به اینکه میزان آلودگی فاضلاب بندرعباس پنج برار استاندار است، اظهار داشت: امیدواریم با دستورات استاندار و تأسیس شرکت زیرساخت خلیج فارس و همکاری بنگاه های اقتصادی شاهد اتفاقات مناسبی در زمینه تصفیه فاضلاب بندرعباس در آینده ای نزدیک باشیم.
وی در پاسخ به این سؤال که استاندار هرمزگان تاکید بر حل مشکل فاضلاب بندرعباس تا سه ماه آینده کرده است، آیا این مشکل حل خواهد شد، بیان داشت: از شرکت زیر ساخت خواسته شده تا برنامه های زمان بندی و روش تصفیه و انتقال فاضلاب بندرعباس را ارائه نماید. که آیا ابتدا تصفیه فاضلاب را در مکانی دیگر انجام می دهد یا مستقیم به صنایع منتقل و فرایند تصفیه را در آنجا انجام خواهد داد.
آلودگی در سواحل سورو و خور گورسوزان زیاد است
وی با اعلان اینکه خور گورسوزان و ساحل سورو بندرعباس بیشترین تنش آلودگی در ساحل بندرعباس دارند، اشاره کرد: افزایش کوچکی در ذخیره سازی آلودگی در آب هایی که از صنایع برمی گردند، شاهد بودیم.
مسیحی تازیانی در ادامه اظهارداشت: طبق مطالعات و پایش های کارشناسان محیط زیست استان شاهد افزایش مورچه وار رسوبات نفتی در کف خلیج فارس هستیم. که این نمودار طی ۱۰ ساله منتشر خواهد شد.
علت اصلی مرگ گربه ماهیان صید و صیادی است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد علت اصلی مرگ گربه ماهیان و ارتباط این حادثه با نظریه مطرح شده با وقوع زلزله و سونامی در دریای عمان در آینده بیان داشت: در نمونه برداری از اجساد ماهیان و حتی رسوبات منطقه ای هیچ آلودگی نفتی مشاهده نشد، اگر آلودگی نفتی وجود داشت باید در اجساد نمونه گرفته شده مشاهده می شد که این امر رخ نداد.
وی ضمن اشاره به اینکه در مرحله دوم بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن ماهی در ساحل جاسک از بین رفته بود، اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته علت این امر صید و صیادی بوده است و ۲۴ ساعت از تلف شدن ماهی ها می گذشت.
مسیحی در مورد ارتباط مرگ گربه ماهیان با وقوع زلزله و سونامی بیان داشت: مراکز پژوهشی در حوزه زمین شناسی دانشگاه هرمزگان و دانشگاه تهران باید اظهارنظر کنند. ولی بیماری و آلودگی نقشی در مرگ گربه ماهیان نداشته است.منبع:

1400/02/02
17:56:50
5.0 / 5
884
تگهای خبر: آب , بندرعباس , خلیج فارس , دریا
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش