استاندار هرمزگان خبرداد

قطع وابستگی بندرعباس به منابع آبی میناب و سد شمیل تا اختتام دولت دوازدهم


قطع وابستگی بندرعباس به منابع آبی میناب و سد شمیل تا اختتام دولت دوازدهم هرمزگان استاندار هرمزگان اظهار داشت: وزارت نیرو و دستگاه های ذیربط محلی باید در قالب یک برنامه مشترک و مشابه اقدامی که در غرب کشور برای مهار روان آب ها صورت گرفت، این برنامه را با تامین اعتبار از محل منابع صندوق توسعه در هرمزگان و دیگر استان های جنوبی نیز عملیاتی کنند.فریدون همتی در آیین تجلیل از دست اندرکاران طرح سرنی که با حضور مهندس حاج رسولیها معاون تلفیق و امور تنظیم گری شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه در امتداد مهار آب های سطحی و روان آب ها اقدامات خوبی در سطح کشور و استان هرمزگان انجام شده است، اظهار نمود: وزارت نیرو در برنامه ریزی های ملی باید نیازهای جامعه محلی در مناطق مختلف را نیز مورد توجه قرار دهد.

وی اضافه کرد: در اهداف برنامه ریزی شده برای سد سرنی و استقلال میناب، هیچ سهمی برای این شهرستان در نظر گرفته نشده بود که این اقدام منجر به برخی خسارت های جبران ناپذیر و غیرقابل اصلاح به دشت میناب شد، اما در دولت دوازدهم، با وجود عدم تخصیص ردیف اعتباری در مراحل اولیه، عملیات راه اندازی خط انتقال از تصفیه خانه تا مخزن اصلی شهر میناب را اجرا کردیم که روند اجرائی پروژه تسریع پیدا کند.

استاندار هرمزگان، اتکاء ۱۰۰درصدی به شیرین سازی آب را در امتداد تامین منابع پایدار آبی شهر بندرعباس و قطع وابستگی به ذخایر آبی میناب و بخش شمیل، همچون برنامه های مهم دولت در هرمزگان عنوان نمود و اظهار داشت: تا اختتام دولت دوازدهم تمام نیاز آبی شهر بندرعباس بوسیله آب شیرین کن ها تامین می شود.

همتی اضافه کرد: قرارداد خرید تضمینی ۵۰هزارمتر مکعب آب از فاز نخست آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی خلیج فارس منعقد شده است و به زودی این ظرفیت وارد مدار می شود که با تحقق آن، وابستگی شهر بندرعباس به منابع آبی میناب بطور کامل قطع می شود و آب سد استقلال و سد سرنی فقط برای مصارف آب آشامیدنی و بخش کشاورزی میناب مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ضمن اشاره به استعدادهای فراوان بخش کشاورزی در شهرستان های رودان و میناب، اظهار داشت: محصولات گلخانه ای شهرستان رودان در کشورهای همسایه شمالی ایران شناخته شده است و اگر زمانی تغییری در قیمت انرژی رخ بدهد، منطقه جنوب ایران و هرمزگان به علت منابع انرژی خدادادی، تنها مکانی است که کشت گلخانه ای در آن به صرفه است.

همتی با اشاره به اینکه در سالهای پربارش در هرمزگان، ۱۳میلیارد متر مکعب آب در سطح استان جاری می شود، اظهار داشت: از این میزان ۱۰میلیارد متر مکعب تبخیر می شود و ۱.۵میلیارد متر مکعب نیز به دریا می ریزد که وزارت نیرو و دستگاه های ذیربط محلی باید در قالب یک برنامه مشترک و مشابه اقدامی که در غرب کشور برای مهار روان آب ها صورت گرفت، این برنامه را با تامین اعتبار از محل منابع صندوق توسعه در استان های جنوبی نیز عملیاتی کنند.

استاندار هرمزگان همین طور اظهار داشت: به علت شرایط خاص منطقه، بارندگی رگباری و انتقال گل و لای به سدها، عمر مفید سد ها به شدت کاسته می شود که می توان همزمان با برنامه ریزی برای ساخت سد، در بالادست آن با راه اندازی سازه های آبخیزداری، از ورود گل و لای به سدها جلوگیری نماییم که عمر مفید سدها با تهدید مواجه نشود.

وی همین طور در بخش دیگری از سخنان خود در این آیین، ضمن اشاره به دستاوردهای مهم دولت در صنعت آب و برق، اظهار داشت: خوشبختانه و به برکت الطاف خداوند، بدون تکیه به درآمدهای نفتی، پروژه های بزرگی در کشور افتتاح شده و قطار توسعه نیز باسرعت در حال حرکت است و امروز در سایه تحریم ها، دانش و تکنولوژی در خیلی از صنایع بومی سازی شده است و توانمندی های داخلی به سرعت در حال گسترش است.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه طی سالهای بعد از انقلاب، کشور در همه بخش ها شاهد تحول و رونق بوده است، از کم توجهی به نیروی انسانی گلایه نمود و اظهار داشت: با وجود دستیابی به توفیقات مهم در حوزه های مختلف، نیروی انسانی بعنوان عامل اصلی تحرک در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است، این در شرایطی است که کشور مدیون مدیران پاکدست و نیروی انسانی پرتلاش، فداکار و ایثارگر برای سازندگی، استقلال و خودکفایی کشور و شکوفا کردن باور ملی است.

وی اضافه کرد: یکی از نقاط ضعف ما طی این سال ها این است که قدر نیروی انسانی را به خوبی ندانسته ایم، چونکه اگر منابع اعتباری و تکنولوژی هم داشته باشید امام منابع انسانی خوب و پاکدست نداشته باشید، نمی توان مقاصد انقلاب را به پیش برد.

استاندار هرمزگان در آخر از وزیر نیرو، مدیران، پیمانکاران و کارگرانی که در تحقق این طرح بزرگ نقش آفرینی کردند، قدردانی کرد.

به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، طرح سد سرنی، سامانه انتقال و تصفیه خانه آن با هدف تامین چهار میلیون متر مکعب آب آشامیدنی بعنوان قسمتی از نیاز آب آشامیدنی ۱۲ میلیون مترمکعبی میناب، حفظ تعادل سفره آب زیرزمینی و محیط زیست راه اندازی شده است و از مجموع ظرفیت تصفیه خانه آب سرنی، حدود ۶۰۰ لیتر در ثانیه برای مصارف آب آشامیدنی میناب، ۵۰ لیتر بر ثانیه به روستاهای در طول مسیر و شهرک های صنعتی و مابقی برای آب آشامیدنی بندرعباس مصرف خواهد شد که با اجرا و تکمیل پروژه های آب شیرین کن بندرعباس، این حجم از آب هم برای سایر مصارف شهرستان میناب در آینده استفاده خواهد شد.

هزینه اجرای تصفیه خانه سرنی ۳۳ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۱۵ میلیون یورو اعتبار ارزی بوده است و در مجموع برای اجرای پروژه سرنی شامل سد سرنی، خط انتقال و تصفیه خانه، بیش از ۶۱ میلیون یورو معادل یک هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان هزینه شده و علاوه بر این اعتبار، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان نیز از محل منابع عمومی برای هزینه های خدمات مهندسی و تملک و سایر هزینه ها در این پروژه مهم ملی، تامین اعتبار گردیده است.

در طول اجرای پروژه به مدت سه سال، بطور متوسط نزدیک به ۲۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۶۰۰ نفر غیرمستقیم اشتغال داشتند که ۸۵ درصد نیروهای اجرائی طرح، از نیروهای بومی منطقه بوده اند.

شایان ذکر است، عملیات اجرائی سد سرنی در آبان ۱۳۹۶ شروع شد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ سد و خط انتقال آن به بهره برداری رسید، همین طور عملیات اجرائی تصفیه خانه نیز با دستور رئیس جمهور در اسفند ۹۶ شروع شد و در اردیبهشت ۱۴۰۰ راه اندازی شد.

احداث یک مدرسه ۱۰ کلاسه و یک مدرسه دوکلاسه در روستاهای منطقه نیز همچون فعالیتهای داوطلبانه پیمانکاران طرح بوده است.
1400/02/28
13:53:49
5.0 / 5
383
تگهای خبر: آب , احداث , بندرعباس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش