پیگیری وعده ای سه ساله به هنرمند برجسته موسیقی

ماجرای خالو قنبر و یك رویای نیمه كاره!


ماجرای خالو قنبر و یك رویای نیمه كاره! به گزارش فاما کیش چند روز پیش ویدیویی از وضعیت نامناسب خانه استاد خالو قنبر راستگو ـ خواننده هرمزگانی و نوازنده برجسته ساز جفتی ـ در شهرستان میناب و صحبت هایش در خصوص به سختی گذراندن امورات زندگی، در فضای مجازی دست به دست شد که بحث وعده ساخت منزل برای این هنرمند را باردیگر بیان نمود.


به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، این ویدیو در صفحه اینستاگرامی مجتبی تابدار (یکی از هنرمندان هرمزگان) بعد از بازدید از وضعیت منزل این استاد موسیقی در شهرستان میناب، منتشر گردید که در آن خالو قنبر از وضعیت نامناسب منزلش و سختی گذراندن زندگی می گوید و این که چشم به یاری مردم و مسئولان دوخته است.
وی همینطور در این ویدیو اظهار می کند: «پس از این همه زحمت برای استان هرمزگان حالا زندگی ام را در تصویر می بینید. اگر کمکی به بنده شود لطف کرده اند و اگر هم نشود سرتان سلامت.»
استاد قنبر راستگو ۷۶ ساله و متولد شهرستان میناب است. استاد راستگو، معروف به خالو قنبر از برجسته ترین نوازندگان موسیقی جنوب ایران است. نام این هنرمند در لیست میراث معنوی کشور ثبت شده است. قنبر راستگو بارها در داخل و خارج از کشور به روی صحنه رفته و عنوان و افتخار کسب کرده که از آن جمله میتوان به مقام اول جشنواره موسیقی فجر و همینطور اجرای برنامه در فستیوالی به نام ۲۰۴۰ در کشور اتریش اشاره نمود.
اوایل سال ۹۷ بود که استاد راستگو در گفت و گویی از نداشتن مسکن گله کرد که بعد از آن در مردادماه همین سال، یکی از نمایندگان هرمزگان در مجلس برای واگذاری زمین به او دست به کار شد و سرانجام این امر محقق شد. درواقع در مرداد ماه سال ۹۷ سند زمین و پروانه ساختمان به مالکیت استاد قنبر راستگو، به این هنرمند فاخر اعطا شد.
البته در همان زمان این مسئله هم عنوان شده بود که بارها توسط افرادی به استاد قنبر راستگو قول یک منزل داده شده، ولی هیچ وقت محقق نشده بود.
گفته می شود که در آن زمان قطعه زمینی با متراژ ۳۰۰ مترمربع و طی مراحل قانونی که برای ساخت آن ۱۵۰ مترمربع مسکونی مجوز دریافت شد، بدون دریافت هیچ گونه وجهی در اختیار استاد قنبر راستگو قرار داده شد. همینطور در همان زمان این مساله عنوان شده بود که برای ساخت مسکن استاد قنبر راستگو، استاندار هرمزگان، بنیاد مسکن برای تسهیلات بلاعوض و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از محل صندوق اعتباری پشتیبانی از هنرمندان، قول همکاری داده اند.
معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان هم بیان کرده بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول حمایت مادی برای ساخت مسکن استاد قنبر راستگو را داده و مکاتبات آن انجام شده است. به همین جهت با همت واحد موسیقی اداره کل بزودی شروع ساخت مسکن وی آغاز خواهد شد و دیگر امور هم با حمایت های استاندار و نمایندگان مجلس مرتفع خواهد شد.
اما در آذر ۹۸ که یک سال و چهار ماه از اهدای سند مالکیت قطعه ای زمین و پروانه ساخت آن به استاد قنبر راستگو می گذشت، هنوز حتی یک آجر هم برای ساخت خانه او گذاشته نشده بود و در خانه ای اجاره ای زندگی می کرد.
در همان زمان خالو قنبر راستگو، درباره آخرین وضعیت ساخت خانه اش به ایسنا، اظهار داشته بود: «از سال قبل تابحال هیچ اقدامی برای ساخت خانه صورت نگرفته است. پس از آن که سند زمین را تحویلم دادند، اقدامی برای ساخت خانه صورت نگرفت و فقط یک ماشین سیمان آوردند و روی زمین خالی کردند که پس از بارش نخستین باران، سیمان ها تبدیل به سنگ شدند.»
این هنرمند درباره این که چرا یک خانه آماده به او نداده اند، توضیح داده بود: «اتفاقا من هم درخواست کردم، حالا که می خواهید سایه بالاسری به من بدهید، یک خانه حاضر و آماده در اختیارم بگذارید یا پولش را بدهید خودم آنرا تهیه کنم اما نپذیرفتند و گفتند نمی توانند پول بدهند.»
بعد از انتشار این کلیپ و بازخوردهای مختلف آن، مدیر امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با انتشار کلیپی در فضای مجازی به توضیحاتی در این خصوص پرداخت.
مصیب داوری اظهار داشت: چند مدت گذشته کمک هزینه ای ۷۰ میلیون تومانی از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به صورت بلاعوض به استاد راستگو واگذار شد. طبق خواسته خود استاد راستگو این زمین به فرزندانش واگذار شد و یک سالی درحال ساخت است.
در راستای کلیه این توضیحات، خبرنگار ایسنا تماسی با خالو قنبر راستگو داشته است تا چون و چرای این مساله را از زبان او جویا شود.
این هنرمند به ایسنا اظهار داشت: به نظر می آید که این مساله حل شده و خود استاندار پیگیر درست کردن این ماجرا هست و حدود یک هفته پیش به من گفته اند که مقرر است تا شش ماه دیگر این خانه ساخته شود ولی اگر هم حل نکرد که دیگر نکرده است. چهار سال است که درحال ساخت خانه ای در این زمین هستند و معلوم هم نیست به نتیجه برسد یا نرسد.
این هنرمند افزود: از سوی ارشاد ماهیانه سه میلیون تومان به من حقوق می دهند. البته بندگان خدا تاکنون به من کمک نقدی کرده اند ولی مشکلات ساخت این خانه حل نشده است و کمک نقدی به دست من نرسیده است. تنها مقداری بلوک و چند کیسه سیمان به من داده اند. اگر خودم بتوانم خانه را بسازم که ساخته ام و اگر نتوانم کسی را ندارم که این کار را برایم انجام دهد.
چند سال پیش عنوان شده بود که مقرر است در سال ۹۶ موزه ای برای این هنرمند ساخته شود و محسن ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری هرمزگان، هم از ساخت یک فیلم مستند با مبحث آثار قنبر راستگو با هدف کوشش برای شناسایی موسیقی جفتی و معرفی و حفظ آن بعنوان یک میراث ناملموس اطلاع داده بود که این هنرمند درباره این تصمیمات هم اظهار داشت که تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.


منبع:

1400/03/07
23:17:53
5.0 / 5
1058
تگهای خبر: اجاره , دریا , گردشگری , ماهی
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش