با حضور وزیر نیرو؛

آغاز ساخت نخستین پروژه نیروگاهی از محل تسهیلات روسها


آغاز ساخت نخستین پروژه نیروگاهی از محل تسهیلات روسها وزیر نیرو اظهار داشت: عملیات اجرایی نیروگاه سیریک در هرمزگان، نخستین پروژه است که از محل وام فدراسیون روسیه به پروژه های زیربنایی ایران راه اندازی می شود.به گزارش فاما کیش به نقل از مهر، رضا اردکانیان بامداد امروز در مراسم «آغاز راه اندازی عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک» در استان هرمزگان اظهار داشت: وزارت نیرو در دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش آب هر ۵۰ روز یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسانده، همینطور ۲۸ سد مرزی راه اندازی کرده است.
وی ضمن اشاره به افتتاح سد کنجانچم در استان ایلام که پیش از این بر روی رودخانه مرزی با عراق راه اندازی شده است، اضافه کرد: پیش از انقلاب و در سال ۵۰ فقط یک سد مرزی بر روی سد ارس راه اندازی شده بود اما از آغاز انقلاب تابحال ۵۶ سد مرزی بر روی رودخانه های مشترک با همسایگان راه اندازی شده که نیمی از آنها در دولت های یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.
وزیر نیرو از دیگر برنامه های افتتاح امروز را بهره برداری از ۶۸۰ هکتار شبکه آبیاری در منطقه گرمسیری واقع در استانهای ایلام و کرمانشاه عنوان و اظهار نمود: تابحال ۳۵۴ هزار هکتار شبکه آبیاری زهکشی در کشور بهره برداری شده است.
اردکانیان اظهار داشت: هر دو ماه یک مرتبه یک تصفیه خانه آب و هر یک ماه یک مرتبه یک تصفیه خانه فاضلاب را بهره برداری کرده ایم ضمن این که در دولت های یازدهم و دوازدهم ۹ میلیون روستایی به شبکه آب پایدار روستایی متصل شده اند که تا پیش از این تنها یک میلیون نفر از جمعیت روستایی ایران چنین امکاناتی داشتند.
وی تصریح کرد: در بخش برق، امروز نیروگاه هنگام در بندرعباس با ظرفیت ۳۵۰ مگاوات افتتاح می شود که نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی است و راندمان بالای ۵۸ درصد دارد.
وزیر نیرو به آغاز عملیات اجرایی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در هرمزگان اشاره و اظهار نمود: این نیروگاه نخستین پروژه بزرگ مقیاس است که از محل وام فدراسیون روسیه به ایران بهره مند خواهد شد. چنین تسهیلاتی چند سال پیش با مجوز مجلس در راه استفاده قرار گرفت اما به علت بوروکراتیک بودن اختصاص این تسهیلات در مذاکرات با روس ها، استفاده از آن به طول انجامید.
اردکانیان اظهار داشت: بارها با مقامات روسیه پروژه های مشمول این تسهیلات را پیگیری کردیم که سال قبل موفق شدیم پروژه نیروگاه سیریک را با روس ها به تصویب رسانده و سال جاری LC آن راه اندازی شد. بزودی سایر پروژه های مصوب در تسهیلات روس ها، در راه پروژه قرار می گیرد.
به گفته وزیر نیرو، نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک به پایداری شبکه برق جنوب کشور کمک شایانی کرده و امکان استفاده از سوخت جایگزین برای حفظ محیط زیست به علت نزدیکی آن به دریا وجود دارد.
وی افزود: با تکمیل این پروژه دو میلیارد و ۳۰۰ مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی شده و این میزان به شبکه گاز کشور منتقل خواهد شد.
اردکانیان اظهار داشت: ارزش این ابر پروژه ۱.۴ میلیارد یورو خواهد بود.

1400/03/21
12:31:16
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آب , احداث , بندرعباس , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش