محافظت از ۷۵۰۰ تخم لاك پشت پوزه عقابی در قشم


محافظت از ۷۵۰۰ تخم لاك پشت پوزه عقابی در قشم به گزارش فاما کیش هرمزگان مدیر محیط زیست منطقه آزاد قشم اظهار داشت: بعد از آمدن بیش از یکصد لاک پشت پوزه عقابی مادر به سواحل قشم، تعداد هفت هزار و 500 تخم، گردآوری و در سایت روستای شیب دراز محافظت شد.سید هاشم داخته بامداد امروز (۲۶ خردادماه) در تشریح این خبر اضافه کرد: از شروع اسفند پارینه تا نیمه ی اردیبهشت ۱۴۰۰، سواحل روستای شیب دراز قشم میهمان بیش از یکصد لاک پشت پوزه عقابی درحال انقراض بود که برای تخم گذاری آمدند و بازگشتند.

وی افزود: هر لاک پشت پوزه عقابی بین ۶۰ تا ۷۰ تخم می گذارد که امسال در مجموع حدود هفت هزارو پانصد تخم با همکاری محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و جامعه محلی روستای شیب دراز گردآوری و به سایت محافظت شده انتقال یافت.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اظهار نمود: هر تخم لاک پشت پوزه عقابی بعد از ۷۰ روز به بچه تبدیل می شود که بین ۲۵ تا ۳۰ سالگی به بلوغ می رسد و میانگین عمر هر پوزه عقابی نیز ۷۰ سال است.
هاشم داخته اظهار داشت: سایت محافظت شده شیب دراز قشم از سال ۱۳۸۱ به وسیله یک دوستدار طبیعت با نام آقای دره شوری بنا نهاده شد و الان بعنوان اثر ملی- طبیعی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده است.

وی بیان کرد: جوانان روستای شیب دراز در قالب گروهی با نام "ناتوران خمیس" (نگهبانان لاک پشت) محل تخم گذاری لاک پشت مادر را شناسایی می کنند و سپس تخم ها را به سایت محافظت شده انتقال می دهند و به همان شیوه مادرانه آنها را در ژرفای ۸۰ سانتی متری درون گودال قرار می دهند و روی آنرا با شن می پوشانند.

داخته با اشاره به این که با اهمیت ترین محل تخم گذاری لاک پشت پوزه عقابی در جزیره، سواحل شنی روستای شیب دراز است، عنوان کرد: از هفت گونه لاک پشت شناخته شده در جهان، دو گونه پشت سبز و پوزه عقابی برای تخم گذاری به این جزیره می آیند.

به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، لاک پشت سبز در لیست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، درحال انقراض، ولی لاک پشت پوزه عقابی به شدت درحال انقراض است.

منبع:

1400/03/27
11:10:22
5.0 / 5
513
تگهای خبر: سازمان , سایت , طبیعت , قشم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش