مدیرعامل شركت آب و فاضلاب هرمزگان:

تخلیه پساب بندرعباس به دریا قابل پذیرش نمی باشد


تخلیه پساب بندرعباس به دریا قابل پذیرش نمی باشد به گزارش فاما کیش هرمزگان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار داشت: فاضلاب بندرعباس از نخستین طرح های فاضلاب کشور به حساب می آید اما با معضلاتی مواجه می باشد که باید مسائل فنی آن حل شود. تخلیه پساب به دریا قابل پذیرش نمی باشد اما هم اکنون چاره ای نداریم.امین قصمی، بامداد امروز (۶ تیرماه) در نشستی خبری، اظهار نمود: طبق آمار برآورد شده با ثبت ۳۴ میلی متر باران هرمزگان، در ۵۰ سال گذشته با خشکسالی بی سابقه ای در استان مواجه هستیم که در حوزه منابع آب سطحی و زیرسطحی تحت تأثیر قرار داده و ما را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: شاید در برنامه وزارت نیرو با عنایت به این که در سد شمیل و نیان آبی نداریم و منابع سد استقلال بسیار محدود است، جز مراکز استانی که هستیم که با حساسیت بالا در این خشکسالی به آن نگاه می شود اما خوشبختانه با همکاری و تلاش در بندرعباس با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر نیاز شهروندان را تأمین کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار داشت: امروز نتیجه برنامه ریزی ۴ ساله استفاده از آبشیرین کن ها را می بینیم. نخستین پروژه سد جغین به جاسک بود که مردم جاسک از کم آبی نجات یافتند. در فضای مجازی می شنویم در بعضی روستاها با مشکل مواجه ایم که این روستاها از این طرح آب رسانی تغذیه نمی شوند.

قصمی تصریح کرد: آب شیرین کن مقام، ایستگاه پمپاژ شهرک نبوت، طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب رودان، آبرسانی به بیکاه، آبرسانی به تخت و قلعه قاضی، طرح آبرسانی بندرلنگه، آبشیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس، ارتقا کیفی تصفیه خانه آب بندرعباس، تأمین آب سیریک، تأمین آب زیارتعلی، آبرسانی به روستاهای شمال بندرعباس، آبرسانی به بشاگرد، افتتاح آبشیرین کن یک میلیون مترمکعبی، آبرسانی به ۵۷ روستا در هرمزگام در چارچوب پویش الف-ب-ایران، همچون فعالیتهای ما در سالهای ۹۴ تا ۹۹ بوده است.

وی بیان نمود: در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ هم افتتاح سامانه تأمین آب بندرعباس از آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی، اجرای ۳۳ کیلومتر خط انتقال آب از آب شیرین کن صد هزار متبرمکعبی تا مخازن داماهی که شهر بندرعباس را از بحران آبی و جیره بندی در تابستان نجات داد، فاز اول تأمین آب گوهران و روستاهای کسیر از سد سهران، فاز اول طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب میناب، طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب روستای تیاب میناب، بهره برداری از آبشیرین کم مهدی آباد و کوخرد را به انجام رساندیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار نمود: پروژه تأمین آب شهر رویدر و ۳۰ روستای در راه آن، مجتمع سرچاهان شهدادی حاجی آباد، مجتمع کشار بندرخمیر، بازسازی و بهسازی سامانه های توزیع آب شهرستان قشم، افتتاح آبشیرین کن های رمچاه و باسعیدو قشم، مجتمع انتقال آب به سندرک، آبرسانی به شهر و روستاهای متصل به میناب از تصفیه خانه سد سرنی، خط انتقال آب از آبشیرین کن توسعه آب آسیا به رضوان و روستاهای مسیر، طرح آبرسانی به روستای کوهین بندرلنگه، آبشیرینکن زیارت، آبشیزینکن سرخون، هم پروژه های قابل بهره برداری در هفته دولت سالجاری هستند.

قصمی خاطرنشان کرد: تمرکز ما برای تأمین آب آشامیدنی مردم باید بر روی منبع پایدار آبشیرینکن ها باشد و ذخیره آب های سطحی باید در جهت توسعه صنعت و کشاورزی استفاده گردد. ما در سال ۹۹ حدود ۳ هزار و ۵۵ میلیاردریال در حوزه آب و فاضلاب هزینه کردیم و تمام تمرکز ما این بود که ۵۰ درصد این هزینه ها در شهرها و ۵۰ درصد در روستاها صرف شود.

وی اظهار داشت: در استان هرمزگان با ۲ هزار و ۴۰۰ لیتر در ثانیه با کمبود آب مواجه هستیم. حالا نیاز آبی هرمزگان ۴۳ درصد از منابع آب زیرزمینی، ۴۵ درصد از آبشیرینکن ها و ۱۲ درصد از منابع آب سطحی تأمین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان خاطرنشان کرد: ۸۵ سایت آب شیرین کن فعال در کشور موجود است که ۴۸ سایت آن در هرمزگان است و امیدواریم ظرفیت استان را تا حداکثر ممکن افزایش دهیم.

قصمی افزود: فاضلاب بندرعباس از نخستین طرح های فاضلاب کشور است که با معضلاتی مواجه می باشد که باید مسائل فنی آن حل شود. تخلیه پساب به دریا پذیرنده نیست اما هم اکنون چاره ای نداریم.

وی ادامه افزود: این پروژه طبق برآورد ما بیشتر از ۲ هزار میلیارد تومان احتیاج به اعتبار دارد و مقرر است تأمین آن بوسیله ی یک شرکت زیرساخت صورت گیرد و پیمانکار پروژه هم انتخاب شده است. کلنگ زنی این پروژه بزودی انجام می شود و صنایع غرب بندرعباس هم پای کار آمده اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: تمام هرمزگان ۲ سال برای احیای بافت فرسوده محله چاهستانی ها بسیج شدند. مساله بافت فرسوده احتیاج به یک عزم جدی دارد و در قدم اول باید شیوه زندگی را در این محلات تغییر دهیم.

وی افزود: یک دستگاه به تنهایی نمی تواند در بافت فرسوده معجزه کند. حاکمیت، شهرداری، آب و فاضلاب، راه و شهرسازی، صنایع، سمن ها و همه باید پای کار آیند تا شاخصهای بهداشت، سلامت و زندگی در این محلات ارتقاء یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان بیان نمود: ۲۰۰ کیلومتر اجرای شبکه فاضلاب در بندرعباس باقی مانده که کل آن در بافت فرسوده بوده و هر کیلومتر احتیاج به حدود ۲ میلیون تومان اعتبار دارد.

منبع:

1400/04/07
13:38:10
5.0 / 5
197
تگهای خبر: آب , بندرعباس , دریا , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش