گزارش فاما كیش؛

قطعی همزمان آب و برق در سیریك


قطعی همزمان آب و برق در سیریك فاما کیش: افزایش تهدید خطر عقرب گزیدگی با قطعی های مکرر برق و آب، کودکان و مردم سیریک در هرمزگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.خبرگزاری مهر - گروه استانها - مختار رحیمی: روزهای اخیر همزمان با افزایش دمای هوا به ویژه در استانهای جنوبی کشور، افزایش قطعی برق نیز گریبانگیر مردم شده است و بسیاری از نقاط کشور همچون استان هرمزگان و شهرستان های آن مانند سیریک را درگیر کرده است. همین موضوع هم بروز مشکلات و افزایش گلایه مندی خیلی از شهروندان سیریکی را در پی داشته است.
یکی از دلیلهای اصلی نارضایتی مردم سیریک به نحوه اطلاع رسانی ضعیف برنامه خاموشی ها در قطعی برق است. از آنجائیکه در شهرستان سیریک قطعی برق در چند روز گذشته بدون هیچ اعلام قبلی بوده، باعث شده که بخش عمده ای از فعالیتهای روزانه مردم مختل شود.
مسئولان برق کشور افزایش مصرف برق در زمان پیک بار را سبب خاموشی های خارج از برنامه عنوان می کنند. از آنجائیکه قطعی های برق در نقاط مختلف کشور و استان اعمال می شود، ولی در شهرستان سیریک این قطعی ها بدون اطلاع رسانی در حال انجام می باشد، حداقل انتظاری که مردم دارند تا از خیلی از خسارت های احتمالی جلوگیری نمایند اطلاع رسانی دقیق زمان قطعی های برق است.

آب و برق با هم در شهرستان سیریک قطع می شد
شهرستان سیریک طی سالیان گذشته همیشه با مشکل آب آشامیدنی هم روبرو بوده، به صورتی که کمبود آب آشامیدنی یکی از موارد انتقاد جدی مردم این شهرستان است، هر چند که طی سالیان گذشته برای حل آن اقداماتی نیز انجام شده اما به علت عدم پیش بینی صحیح مسائل، مردم همچنان با قطعی و یا کمبود آب مواجهند.
قطع همزمان برق و آب طی روزهای گذشته در سیریک موجب شد مردم انتقادات فراوانی از مدیران نسبت به نحوه اطلاع رسانی ضعیف برنامه خاموشی ها، به همراه قطع آب داشته باشند.
پس می توان اظهار داشت که مردم شهرستان سیریک در طول چند روز گذشته با چند مشکل اساسی روبرو بوده اند یکی با کمبود و یا افت شدید فشار آب و در برخی از مناطق با قطع کامل آب مواجه گشتند. از طرفی همزمان با قطع آب، برق مناطق گسترده ای از شهرستان سیریک هم قطع شد و بدین سان اتفاقی کم سابقه در شهرستان سیریک رقم خورد و این مسائل پیرامون نبود همزمان برق و آب مردم را بیش از پیش کلافه می کند که سبب اعتراضات آنها از مسئولان شده است.
گلایه شهروندان از قطعی های مکرر آب و برق
قطع همزمان برق و آب طی چند روز گذشته در شهرستان سیریک موجب شد مردم انتقادات فراوانی نسبت به مدیران داشته باشند، در همین خصوص یکی از ساکنان شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: متأسفانه قطع همزمان برق بدون اعلام قبلی از طرف اداره برق و نبود آب در شهرستان سبب کلافگی و سردرگمی ما شده است.
علی پیوسته اضافه کرد: قطع گاه و بیگاه برق باعث شده تا برخی از لوازم برقی منزل ما گرفتار خرابی شود و این مورد تا به امروز نه فقط به من بلکه به بیشتر مردم روستا خسارت و ضرر زیادی وارد کرده است.

این شهروند سیریکی می گوید: چه کسی پاسخگوی خسارت های وارده به ما است؟ در وضعیت بد اقتصادی خانواده ها آن هم در روستا که به سختی زندگی می نماییم، چنانچه هزینه های اضافی متحمل شود، دیگر از توان خارج است.
یکی دیگر از شهروندان سیریکی با گلایه از قطع دو و سه باره برق در طول شبانه روز بدون اعلام قبلی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: متأسفانه در ساعت ۲ پس از ظهر مبادرت به قطع برق می کنند که زمان استراحت است، واقعاً جای تعجب دارد در زمانی که بیشتر ادارات، مغازه ها، مدارس و دانشگاه ها تعطیل هستند، پس چرا اداره برق با افت فشار مواجه می شود و برق منزل مسکونی مردم را قطع می کند.
محمد سلیمان زره زاده، افزود: قطعی مکرر برق حتی بر روی کار و کاسبی ما تأثیر گذاشته است، در روز یکی دو بار برق مغازه ها قطع شود و با وجود هوای گرم مشتری نمی آید و یا از کارتخوان بانکی هم نمی گردد استفاده کرد.
قطعی برق در اختیار شرکت توزیع نیروی برق نیست
مدیر شرکت توزیع نیروی برق سیریک، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که قطعی برق در دست شرکت توزیع برق نیست اظهار داشت: جدول زمان بندی خاموشی ها مشخص شده و بر روی سایت و اپلیکیشن «برق من» از طرف نیروگاه برق استان اطلاع رسانی شده است.

محسن فروتنی، ضمن اشاره به اینکه، دیسپاچینگ برق استان قطعی برق هر منطقه را به شرکت توزیع اطلاع می دهد، اضافه کرد: البته در طول روز، برمبنای جدول زمان بندی مشخص شده و اطلاع رسانی بر روی سایت و اپلیکیشن خاموشی ها اعمال خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: مشترکان می توانند برای اطلاع از خاموشی شهر و یا منطقه خود به سامانه «برق من» و یا سایت شرکت های توزیع استان مراجعه کنند و از این طریق در جریان برنامه های خاموشی خواهند بود.
فروتنی اظهار نمود: برای هر استان و هر شهرستان یک سقف مصرف تعریف شده است که این سقف برای شهرستان سیریک ۵۸ مگاوات است در صورتیکه برای شهرستان سیریک مصرف در روز به ۶۸ مگاوات رسیده است، و در این شرایط شاهد خاموشی در مناطق خواهیم بود.
وی افزود: مردم، همین طور واحدهای صنعتی، کارگاه های تولیدی و ادارات، باید همکاری لازم را با شرکت های توزیع برق و برق منطقه ای داشته باشند و در مورد استفاده بهینه از انرژی اقدامات لازم را انجام دهند.
خاموشی های که روبرو است با عقرب گزیدگی
یکی از خطرهایی که این روزها با گرم شدن هوا و در نهایت قطع مکرر برق، مردم شهرستان سیریک را تهدید می کند، عقرب گزیدگی است، که در صورت جدی نگرفتن می تواند منجر به مرگ افراد شود.

عقرب گزیدگی در شهرستان سیریک در روزهایی که قطعی مکرر برق بوده شیوع و آمار بسیار بالایی دارد، به صورتی که از تاریخ ۱۳ تیر ماه تا ۱۵ تیر ماه ۱۲ مورد به علت عقرب گزیدگی روانه مراکز درمانی در شهرستان سیریک شده اند.
این روزها گرم شدن هوا و از سویی قطعی مکرر برق در روستاها مزید بر علت شده که خانواده ها بمنظور خنک شدن در محل بیرون از اتاق فرش پهن کنند و تا یکی دو ساعت که برق وصل می شود در بیرون از خانه باشند تا در زمان هوای گرم داخل خانه خنک باشند، اما غافل از این که عقرب ها در کمین آنها هستند.
یکی از اعضای خانواده ای سیریکی که برای گذراندن ساعت قطعی برق به حیاط منزل خود مراجعه نموده بودند و مورد عقرب گزیدگی قرار گرفت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: با قطع شدن برق روستا و با عنایت به گرمی هوا به همراه همسر و سه فرزند خود برای گذراندن دو ساعت قطعی برق به بیرون از ساختمان و در حیاط خانه رفتیم و در آنجا فرش پهن کردیم که همسرم و یکی از دخترانم مورد عقرب گزیدگی قرار گرفتند و سریع آنها را به درمانگاه سیریک رساندیم.
محمد غلامی اظهار داشت: متأسفانه در طول این چند روز، این کار هر روز ما است و زمانی که برق قطع می شود ناچاریم برای خنک شدن در حیاط منزل فرش پهن نماییم، ولی متأسفانه در حیاط خانه هم بیشتر در معرض خطر عقرب زدگی قرار می گیریم.
۱۲ مورد عقرب گزیدگی در ۳ روز بی سابقه است
در همین خصوص مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: با گرم شدن هوا در فصل بهار و تابستان فعالیت عقرب ها هم افزایش می یابد و بنابراین نیز بیشترین موارد عقرب گزیدگی در ماه های گرم سال اتفاق می افتد.
کاوه محمد امینی اظهار داشت: برمبنای آمارهای موجود از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه، ۱۲ مورد از افراد گرفتار عقرب گزیدگی شده، و به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه نموده اند.


منبع:

1400/04/18
22:34:38
5.0 / 5
329
تگهای خبر: آب , سایت , صنعت , كیش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش