مطالبات مردم هرمزگان از دولت -۱

آب و اشتغال مطالبه مردم شرق هرمزگان


آب و اشتغال مطالبه مردم شرق هرمزگان فاما کیش: مردم شرق هرمزگان از هیئت دولت انتظار دارند مشکلات حوزه اشتغال و آب این منطقه برطرف شود.خبرگزاری مهر - گروه استان ها؛ مختار رحیمی: شهرستان های شرق استان هرمزگان همیشه به سرزمین مردمان متعهد به نظام و انقلاب، خونگرم، دلاور در دفاع از مرزها و کم توقع شناخته و معرفی شده اند، اما با وجود بهره مندی از ظرفیت های بسیاری در بخش های مختلفی از قبیل گردشگری دریایی، کشاورزی و راههای ارتباطی مهم دریایی، حال با گذشت ۴۲ سال از عمر انقلاب اسلامی ایران، اما همچنان شهرستان های شرق استان هرمزگان واژه محرومیت را با خود به همراه دارند.
هرچند که مردمان ساکن این چند شهرستان زرخیز از دیرباز تا حالا به پشتکار، خستگی ناپذیری شناخته می شوند، اما متأسفانه با وجود نیروی انسانی و کار جوان به سبب نبود یا کمبود زیرساخت های مناسب، از روند توسعه صنعتی جا مانده است و صنایع کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن همچنان در گیر و دار روش های سنتی و یا تجهیزات قدیمی است. بطوریکه متأسفانه تمامی این داشته ها نتوانسته شهرستان های شرق استان هرمزگان را از ردیف شهرستان های محروم جدا کند و مردمان این شهرستان ها همچنان نداشته های خودرا شمارش می کنند.
تخصیص آب یکی از خواسته های جدی مردم شرق هرمزگان
با توجه به سفر رییس جمهور به استان هرمزگان در روز پنجشنبه، مردم شرق استان نیز از رییس جمهور خواسته ها و مطالباتی دارند و امیدوار هستند تا هیئت دولت با سفر به این شهرستان ها مشکلات عمده این مناطق را از نزدیک مشاهده و مصوبات راهگشایی را در دولت به تصویب برسانند.

مردم این دیار از همین روزها منتظر آثار مثبت و زدودن غبار محرومیت از چهره دیارشان هستند، انتظارات از دولت سیزدهم در محافل عمومی و صفحات مجازی و رسانه ای دست به دست می شود از حوزه های فرهنگ و ورزش گرفته، تا اقتصاد، رفع اشکال بیکاری، ایجاد زیرساخت های صنعت توریسم، انتصاب های به دور از رابطه، کشاورزی و باتوجه به خشکسالی های چندین ساله این مناطق مقوله مهم تخصیص آب که می توان گفت یکی از اصلی ترین و عمومی ترین مطالبات مردم شرق هرمزگان از دولت سیزدهم است.
یکی دیگر از مطالباتی که مردمان این دیار به دنبال آن هستند پیگیری روند طرح توسعه سواحل مکران است، که براین باورند که با سرانجام رسیدن این طرح نه فقط شرق هرمزگان بلکه کل کشور از این توسعه بهره مند خواهند شد و مردم به شعارها و برنامه های عدالت محور و فساد گریز رییس جمهور دل بسته اند تا شاید آلام چند ساله آنها درباب بیکاری، تورم و فلاکت کمی تسکین پیدا کند.
بیکاری؛ دغدغه مشترک جوانان هرمزگانی
به گفته مسئولان و مردم، نبود زیرساخت، عدم تخصیص اعتبارات بانکی، عدم مهارت افراد در رسته های در رابطه با مشاغل در رابطه با دریا، عدم استقرار شرکت های بزرگ، شغل های کاذب، عدم پشتیبانی از جوانان تحصیل کرده و نبود سرمایه در گردش عملاً شرق هرمزگان را به یکی از بیکارترین شهرستان های استانهای جنوبی کشور تبدیل نموده که باعث شده بسیاری از جوانان به شغل های کاذب رو آورند و افرادی هم از این شهرستان ها مهاجرت کنند.
با روی کار آمدن دولت سیزدهم همه مسئولان و مردم شرق استان هرمزگان بر مجاهدت برای توسعه و نوسازی زیرساخت ها، پشتیبانی و مانع زدایی از امر تولید و اهتمام خاص نسبت به کاهش آمار بیکاران و مهاجرت از شهرستان های شرق هرمزگان نیز تاکید دارند.

دولت سیزدهم در روند کند توسعه سواحل مکران پای کار بیاید
از آنجائیکه طرح توسعه سواحل مکران به کندی پیش می رود، بدین جهت امید به تحقق کامل برنامه های این طرح به دولت آینده رسید، تا با همت جهادی خود این طرح بزرگ و تأثیرگذار اقتصادی را به سرانجام برساند.
در سال ۱۳۹۱ بود که با تأکیدات مقام معظم رهبری موضوع تمرکز زدایی با محوریت توسعه سواحل مکران در جنوب شرقی کشور، مشتمل بر پنج شهرستان جاسک، سیریک، میناب در استان هرمزگان و چابهار و کنارک در استان سیستان و بلوچستان در مجاورت دریای عمان عنوان شد. که بخش عمده ای از این طرح با بیش از ۶۰ درصد در استان هرمزگان قرار گرفته شده است، که مشمول شهرستان میناب، جاسک و سیریک گسترش پیدا می کند.
پس از آن نیز بطور متناوب توجه مسئولان کشوری و استانی بر اهمیت توسعه سواحل مکران روز به روز افزوده شده، بطوریکه چشم انداز توسعه سواحل مکران در جنوب شرقی کشور در استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان در قالب مجموعه ای از راهبردها، پروژه ها و طرح های استراتژیکی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی سواحل مکران، که برمبنای سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه و همین طور مبتنی بر سند چشم انداز توسعه متوازن این منطقه و برمبنای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه در به کارگیری ظرفیت و قابلیت های متنوع در جغرافیای این ساحل نیز بخشنامه ای تنظیم شد.
ولی متأسفانه در طول این چند سال پیشرفت توسعه مکران با کندی روبرو است. تمام امیدها به تحقق کامل برنامه های این طرح به دولت آینده رسید، که با همت جهادی خود و برمبنای شعارهای رییس جمهور دولت سیزدهم که مبتنی بر عدالت خواهی و توضیح عادلانه ظرفیت های نظام کشور، این طرح بزرگ و تأثیرگذار اقتصادی را به سرانجام برساند.

راهکاری برای برون رفت کشاورزان از مشکل فرو محصول
مشکل فروش محصولات کشاورزی در هرمزگان همچنان لاینحل مانده و کشاورزان نا امید از حل مشکلاتشان هستند، انگار سریال اختلال و نوسان قیمت بازار در بخش کشاورزی اختتام یافتنی نیست. و هر ساله کشاورزان این منطقه با افت شدید قیمت های تعدادی از محصولات کشاورزی در فصل برداشت روبرو هستند.
مردم و کشاورزان این مناطق بر این باور هستند که بی تدبیری مسئولان هر ساله یک یا دو محصول را زمین گیر می کند و کشاورزان بجای فروش و دریافت حتی سودهای اندک از سر ناچاری محصولات شأن را خوراک دام یا به آب روان می سپارند. هر چند که با شروع روزهای برداشت محصولات کشاورزی، اخبار افزایش اعتراض کشاورزان نسبت به افت قیمت ها، سر خط عناوین خبرها قرار می گیرند. ولی متأسفانه تا حالا اقدامات اساسی در این راستا برای کشاورزان شرق هرمزگان صورت نگرفته است.
شرق هرمزگان با لب تشنه میان دو دریا
آب مطالبه مهم و فوری مردم شرق استان هرمزگان است. از آنجائیکه شهرستان های شرق استان هرمزگان در محل تلاقی دو دریای عمان و خلیج فارس قرار گرفته اند، اما سهم آنها از آب آشامیدنی جیره بندی آب است، بطوریکه در برخی از روستاها بیش از ۴۵ الی ۶۰ روز طول می کشد تا این که نوبت آبگیری آنها برسد.

بیش از ۲۰ سال است که «خشکسالی» منطقه و کشور را تهدید می کند، هم اکنون مشکل کمبود و نبود آب هم اینک مانع توسعه بخش کشاورزی در این مناطق است و نبود منابع مالی و عدم تخصیص مربوطه جهت ایجاد و تأسیس آبشیرین کن بواسطه وزارت نیرو و بخش خصوصی از موانع و مشکلاتی است که به کمبود آب در منطقه دامن زده است.
مهار روان آب ها راهگشای توسعه صنعت کشاورزی است
شهرستان های شرق استان هرمزگان در حالی به سبب نبود زیرساخت ها از قطار توسعه عقب مانده بود که سیل دی ماه سال ۹۸ و همین طور سیل دی ماه سال جاری حدود ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت روی دست مردم و کشاورزان این منطقه نیز گذاشت که با روال عادی تخصیص های استان، جبران این خسارت بزرگ دهها سال زمان می برد. خیلی از کشاورزان در میناب و رودان با سیل روزهای اخیر ورشکسته شده اند و کمک قطره چکانی دولت هم نمی تواند از خسارت ها بکاهد.
تمامی حوزه های زیرساختی همچون راه، آب، برق، گاز، اینترنت و مخابرات، فضاهای فرهنگی تاریخی و آموزشی، زیرساخت های عمران شهری، امکان ورزشی و هرآنچه برای داشتن شهری آباد لازم است در سیل سال ۱۳۹۸ و سیل سال ۱۴۰۰ نیز متأثر شدند
به گفته مسئولان، درباب مهار آب و بهره گیری از این ظرفیت در شرق استان هرمزگان سه سد استقلال، سد جگین و سد سرنی وجود دارد ولی پاسخگوی مهار روان آب ها نیست. سد استقلال در شهرستان میناب نیاز به لایه روبی اساسی دارد. ظرفیت سد جگین در شهرستان جاسک و سد سرنی در بشاگرد هم برای مهار روان آب ها کافی نیست و از آنجا که نوع سرمایه گذاری در این عرصه حالت انقباظی دارد، این بخش از این نظر گرفتار مشکل است، به نحوی که در کل کشور میانگین اراضی آبی ۴۶ درصد ولی در شرق استان هرمزگان، این نرخ بگفته مسئولان ۱۰ درصد است که نشان میدهد دراین زمینه اقدامات مناسب و زیرساخت های اساسی انجام نشده است.
لزوم تقویت صنعت آبزی پروری در سواحل شرقی هرمزگان
پرورش میگو یکی از منحصر به فردترین ظرفیت های آبزی پروری در شهرستان های شرق هرمزگان است که با توسعه این صنعت می توان این شهرستان ها را بعنوان یکی از قطب های اصلی پرورش میگو چه در سطح ملی و حتی بین المللی معرفی نمود.
سواحل شرق استان هرمزگان با وجود ۴۸۰ کیلومتر سواحل گسترده بکر شنی و گلی، آب و هوای گرم و مرطوب و زمستان های سرد و ملایم و شرایط جلگه ای و همین طور وجود خورها، همگی این نقاط قوت در تولید میگو به حساب می آید که شهرستان های شرق هرمزگان با دارا بودن تمامی شرایط موجود نیز به یکی از مناطق مستعد در امر پرورش میگو در کشور به حساب می آید، از آنجائیکه آبزی پروری به ویژه صنعت پرورش میگو یک صنعت نوپا و رو به رشد در دنیا شمرده می شود، بدین جهت شهرستان های شرق هرمزگان دارای پتانسیل های خوبی در صنعت پرورش میگو هستند.
در منطقه شرق استان هرمزگان منطقه تحت عنوان خور آذینی در شهرستان سیریک که با اهمیت ترین زیستگاه های میگو در کشور است، به شکلی که این منطقه بهترین محل و با اهمیت ترین زیستگاه میگو مولد (مادر) در کشور است، و بدین جهت سال هاست که شیلات استان هرمزگان با رها کردن میگوی مادر در این زیستگاه مبادرت به پرورش و زاد و ولد میگو دریایی می کند.
موانع توسعه طرح های پرورش میگو در شرق هرمزگان مرتفع شود
با وجود این که شرق هرمزگان بهترین زیستگاه طبیعی میگو و بیشترین مزارعه پرورش میگو در این منطقه وجود دارد، و با توجه به این که جامعه صیادی و سرمایه گذاران در زمینه پرورش میگو در مزرعه پرورش میگو استقبال خوبی دارند، و خصوصاً این که ورود این قشر زحمت کش به حوزه آبزی پروری می تواند سببب کاهش فشار بر ذخایر آبزیان کشور شود. اما پرورش دهندگان این بخش با مشکلات زیادی روبرو بوده اند.
یکی از مشکلات پیش روی متقاضیان این است که واگذاری اراضی جهت ایجاد مزارع پرورش میگو به این افراد. بوسیله تعارض منافع واگذار شده است، که نیاز است دولت سیزدهم برنامه های خاصی نسبت به واگذاری زمین مزارع پرورش میگو داشته باشند. یکی از خواسته های متقاضیان مزارعه پرورش میگو این است که طرح های پرورش میگو در سطح شرق هرمزگان با جدیت دنبال شود و موانعی که در راه وجود دارد با همکاری مدیران دستگاه های اجرائی مربوطه نیز به سرانجام برسانند
همچنین صاحبان مزارعه پرورش میگو انتظار دارند که دولت در جهت رفع موانع و مشکلات در زمینه سایت های پرورش میگو به کمک آنها بیاید به خصوص در زمانی که سیل چند سال اخیر موجب خسارت سنگینی به آنها شده است، و از سویی چند سالی هست که مزارعه پرورش میگو در استان درگیر بیماری لکه سفید میگو شده اند.


1400/10/22
12:44:29
5.0 / 5
340
تگهای خبر: آب , اینترنت , بازار , پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش