زیباترین لنج چوبی جهان در جزیره قشم


زیباترین لنج چوبی جهان در جزیره قشم به گزارش فاما كیش لنج باری چوبی هنر دست ساكنان روستای گوران در جزیره قشم به آب انداخته شد.به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در این خصوص گفت: ساخت این لنج باری ۶۰۰ تنی ۱۶ ماه طول كشیده است.
سید محمدامین جعفری حسینی افزود: برای ساخت این لنج باری ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اضافه كرد: به آب انداختن لنج و كشیدن بادبان لنگر در روستای گوران جزیره قشم با اجرای مراسم سنتی یامال خوانی همراه است .
جعفری حسینی عنوان كرد: روش ساخت لنج و شیوه دریانوردی بادبانی ایرانیان حاشیه خلیج فارس در یونسكو به عنوان اثر ناملموس ثبت جهانی شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اظهار كرد: شركت تعاونی توسعه روستایی گوران نیز باهدف حفظ و احیاء روش های لنج سازی و دریانوردی سنتی قشم در این روستا تأسیس شده است.
همچنین سازنده این لنج باری گفت: در ساخت بدنه این لنج از چوب ساج كه گران ترین چوب است استفاده شده است.
عیسی هدری تصریح كرد: چوب كرت محلی جزیره قشم، كُنار هندی، كاكتوس و توت از چوب هایی است كه در اسكلت بندی لنج ها استفاده می شود.
وی اظهار كرد: بوم، جالوود، سمبوك، سماچ، ترتری، كچی، منجی، كوتی و پاكستانی انواع لنج هایی است كه در روستای گوران ساخته می شود.
هدری خاطرنشان كرد: لنج بوم زیباترین و بزرگ ترین لنج چوبی است كه در روستای گوران قشم ساخته می شود و محبوب ترین لنج ها در میان مردمان خلیج فارس است.
به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، روستای گوران به عنوان بندر تاریخی و یكی از قدیمی ترین بندرگاه های هرمزگان است كه مردم بندرلنگه و كنگ و اهالی روستاهای هم جوار در دوره های گذشته برای لنگر انداختن سه ماهه لنج های بادبانی خود از اسكله و بندر این روستا استفاده می كردند.


 

1396/05/18
16:59:58
5.0 / 5
5469
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش