جزیره ای با ساحل فسفری


جزیره ای با ساحل فسفری فاما كیش: ساحل لارك كاملا دست نخورده است اما با این حال نزدیك به هفت هزار توریست را جذب كرده است.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، ورودیِ تنگه هرمز است و روبه روی بندر عباس. «لارك»، جزیره ای با ساحل فسفری كه نشنال جئوگرافی تصویری شگفت انگیز از آن را در سال ۲۰۱۵ جزو "مجموعه محبوب مخاطبان اش" منتشر نمود.
وقتی دریا آرام و بدون موج باشد و بادی نوزد، آن قوت می توان شاهد انعكاس نور فیتوپلانكتون ها در آب های ساحلی این جزیره ی كوچك بود. پدیده ای كه شاید در طول یك ماه، اصلا رخ ندهد.
ساحل لارك كاملا دست نخورده است، اما با این حال نزدیك به هفت هزار توریست را جذب كرده است.
۶۵۳ نفر در جزیره لارك زندگی می كنند. شغل بیشتر مردم صیادی است و كمتر دامپروری. غیر از این راهی برای امرار معاش وجود ندارد. صیادان ماهی های خویش را اغلب در ساحل كشور عمان می فروشند، چون آنجا پول بیشتری برای صید می دهند.
لارك حدود ۲۰ كیلومتر از جزیره هرمز فاصله دارد، آبراهه ی میان آن ها هر روز محل گذر كشتی های باری و نفت كش های عظیم است، اما كشتی های غول آسا كاری با بندر كوچك لارك ندارند، آن را قابل پهلوگیری نمی دانند. بندر خاكی تنها كفاف قایق های ماهیگیری و البته قایق های كوچك نیروی دریایی را می دهد، حتی محل پهلوگیری لنج ها و اتوبوس های مسافربری هم نیست.
مردم لارك اگر بخواهند از جزیره ی كوچك شان كه ۴۸.۷ كیلومتر مربع مساحت دارد، خارج شوند باید با قایق های موتوری كه وسیله كارشان است، تردد كنند. حتی گردشگرها هم با همان قایق ها به جزیره می آیند و می روند.
تردد ساكنان لارك به سرزمین اصلی و جزایر اطراف كم است، در هفته شاید دو سه بار. برای همین تولید خط دریایی ثابت از نظر اداره بنادر توجیه ندارد و می خواهند مجوز برگزاری تور بین لارك و قشم را بگیرند تا در كنار آن بتوانند به ساكنان لارك هم خدمات بدهد.
لارك روی نقطه حساس تنگه هرمز قرار گرفته، برای همین بیشتر مواقع محل مانورهای نظامی است. رفتن به آن همینطوری و بی برنامه امكان پذیر نیست.
نزدیك ترین و شاید درحال حاضر بهترین راه رسیدن به لارك، بندر ماهی گیری "دوحه" در جزیره قشم است. از قایق های ماهیگیری كه تا ظهر در این بندر پهلو می گیرند، می توان اوضاع جزیره را جویا شد. در هر حال ماهیگیرها می خواهند به خانه برگردند، پس راحت تر می توانند مسافران را با خود ببرند.
جزیره كوچك تاكنون چندان شانس معرفی شدن نداشته، اما همان یك عكسی كه نشنال جئوگرافی سال گذشته منتشر نموده سبب مطرح شدن اش شده، به طوریكه گردشگران ماجراجو به كشف دوباره آن برخاسته اند.
لارك فاقد امكانات اقامتی است، برای همین بیشتر گردشگران سفری نیم روزه به جزیره دارند و اگر هم بخواهند شب آنجا بمانند، باید در همان ساحل گردشگری كه برج خاموش فانوس دریایی در آن خودنمایی می كند، چادر بزنند. البته به خاطر مانورهای نظامی كه در آب های اطراف لارك انجام می شود، برای شب مانی هم بهتر است با دهیار جزیره هماهنگ شود.
در لارك دنبال فروشگاه یا مركز بزرگ خرید نباید بود، روستا تنها یك مغازه دارد كه ساكنان جزیره و سربازان نیروی دریایی اجناس مورد نیاز خویش را از آنجا تامین می كنند.
تنها وسیله نقلیه ای كه در این جزیره می توان پیدا كرد، موتورسیكلت است، آن هم به تعداد اندك. در سراسر جزیره فقط دو اتومبیل پیدا می گردد كه یكی برای دهیاری است و دیگری برای نیروی دریایی. یعنی اگر قرار باشد در جزیره گشت بزنید و تا پای گنبد نمكی و كوه های آتشفشانی و سراغ بلندترین نقطه آن كه ۱۵۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، بروید و یا مخروبه های برجای مانده از سكونت گاه های تاریخی جزیره و گورستان آن را كه آتشدان های سفالی اش حكایت از آیین خاص دفن اموات دارد ببینید، باید همه را پیاده طی كنید، آن هم در مسیری كه رنگین كمانی از خاك ها را به نمایش گذاشته است.1397/01/10
16:39:58
5.0 / 5
5249
تگهای خبر: دریا , ساحل , سفر , ماهی
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش