مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان:

بیش از 70 درصد نیروهای مان بومی شهرستان پارسیان هستند


بیش از 70 درصد نیروهای مان بومی شهرستان پارسیان هستند فاما كیش: مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان اظهار داشت: باید منطقه ویژه را برای سرمایه گذار داخلی و خارجی آماده نماییم، اروپا، چین و... باید بیایند مواد مورد نیاز خویش را اینجا تولید كنند.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، «حسن شاهرخی» در اولین نشست خبری خود اظهار نمود: منطقه ویژه اقتصادی از چند ضلع مهم تشكیل می شود، یك ضلع مطالعات است و باید از ابتدا مطالعات و فكر خوبی روی آن صورت گیرد، ضلع مهم دیگر مجوزهایی است كه این مناطق باید داشته باشند، ضلع بعدی زیرساخت هاست كه خود به دو قسمت زیرساخت های دوران ساخت و زیرساخت های دوران بهره برداری تقسیم می شوند، ضلع بعدی سرمایه گذاران هستند، تمامی این چهار ضلع باید دیده شود.
وی ادامه داد: در منطقه ویژه پارسیان از سال 84 تا سال 95 كه بنده مشغول شدم عمدتاً بحث تصرف زمین و فنس كشی مطرح بو، با یك نارضایتی در مردم محلی هم مواجه بودیم و در حوزه زیرساخت ها، مجوزها و مطالعات اقدام منجر به نتیجه ای نداشتیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان اضافه كرد: منطقه ویژه در حوزه مطالعات تقریباً 99 درصد آنچه باید را انجام داده است، دقیقاً می انیم چه می خواهیم بكنیم و اسناد، امكانات و سرمایه گذاری ها مكتوب شده اما چون منابع دولتی وجود ندارد و یك ضلع ما كه حضور سرمایه گذاران است هنوز كامل نشده است پیشبرد كارها نمود عینی پیدا نكرده است.
شاهرخی افزود: مطالعات در كاغذ است و لمس نمی گردد و نشاط تولید نمی كند، در حوزه مجوزها تمامی مجوزها دریافت شده است؛ مجوز گمرك، مجوز بزرگترین بندر تخصصی صنعتی معدنی كشور، این بندر نیاز به مرز مجاز دارد ك مجوز آن هم از كارگروه مربوطه دریافت شده است.
وی خاطرنشان كرد: 64 منطقه ویژه مصوب داریم كه 32 مورد آن ها فعال می باشند و از این 32 منطقه تنها دو منطقه پارس عسلویه و ماهشهر مجوز رفع تعهد ارزی را داشتند كه این مجوز را هم دریافت كردیم، یكی از سخت ترین مجوزها دریافت مجوز از محیط زیست بود و همزمان مجوز آبشیرینكن برای ابتدای كار 50 میلیون متر مكعبی و در آینده 750 میلیون متر مكعبی را هم گرفتیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان تصریح كرد: در حوزه زیرساخت همه زیرساخت های دوران ساخت انجام شده یا در حال ساخت است؛ 4 مگا بایت برق و آب خریدیم و در این زمینه مشكلی نداریم، در حال ساخت جاده های مواصلاتی همراه روشنایی فضای سبز و... هستیم؛ زیرساخت های دوره بهره برداری در مقیاس های بسیار بزرگی مطرح است و بهترین راه برای پیشبرد آن ها جذب سرمایه گذار است، تابحال جذب سرمایه ‎ گذار آب قطعی شده، در بحث برق فراخوانی انجام شد و در حال مذاكره هستیم، بخش دولتی تضمین خرید برق را نمی دهد و امیدواریم این مساله هم حل و فصل شود.
شاهرخی اضافه كرد: در اروپا با سه شركت خیلی بزرگ در حوزه نفت و گاز در حال مذاكره ایم كه نه جواب مثبت می دهند و نه منفی، شركت های چینی هم آماده اند كه فعلاً به نتیجه نرسیدیم، با 4 شركت داخلی شامل دو هولدینگ نفت و گاز خلیج فارس و شركت سروش انرژی پایدار و پتروفرهنگ هم در حال مذاكره ایم كه هنوز نتوانستند مجوز بخش خوراك را از وزارت نفت دریافت كنند؛ وزارت نفت اعلام نموده شركت های سرمایه گذار باید حداقل 20 درصد مبلغ سرمایه را داشته باشند.
وی ابراز كرد: شركت های داخلی ما وقتی سرمایه گذار می شوند محتمل است همه پول خویش را نیاورند و ممكن است سرمایه گذار داخلی سرمایه اش سرمایه از خارج بیاید، ما با ام پی سی مذاكرات مشتركی تولید كردیم، قرار شد فراخوان جذب سرمایه گذار بدهیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان بیان كرد: ام پی سی چون متوجه شده بهترین منطقه برای پتروشیمی پارسیان است در معرفی و جذب سرمایه گذار هم با ما همكاری می كند، شركتی كه ام پی سی می فرستد زودتر از سرمایه گذاران دیگر وارد می گردد.
شاهرخی اظهار نمود: بالغ بر 700 نفر مشغول به كار در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان هستند و امید داریم امسال جشن هزار نفره را بگیریم، بالای 70 درصد نیروهای ما بومی شهرستان هستند، علی رغم اینكه قانون تا 50 درصد تكلیف دارد اما بالغ بر 90 درصد در بخش اصلی و در بخش پیمانكاران به این علت كه نیروهای تخصصی خویش را دارند درصد پایین تری از نیروها بومی هستند، به همین علت هم بسیار محبوب مردم هستیم، در حوزه راننده آبدارچی و... كه تخصص نمی خواهد به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم جذب نیرو غیر بومی باشد؛ ما در حوزه اشتفال بسیار با مردم در یك جبهه هستیم.
وی تصریح كرد: باوجود همه ركودها پیشرفت ما نسبت به گذشته خود و دیگر مناطق قابل توجه بوده است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان خاطرنشان كرد: در حوزه فعالیت های اجتماعی اراده كردم وارد شوم و در زمینه فوتبال تیم بركه را در حد محدودی ایاب، ذهاب، لباس و غیره را می دهیم و هیچ انتظاری هم نداریم اما خودشان محبت داشتند و خواستند اسم تیم را به انرژی بر پارسیان تغییر دهند، پولی نمی دهیم اما هزینه هایشان را پرداخت می نماییم، یك تیم بانوان را هم تحت حمایت قرار دادیم امسال هم میزبانی لیگ دو فوتسال را بر عهده گرفتیم.
شاهرخی افزود: كمك های محدودی كه متناسب مردم نیست در حوزه آموزش، پرورش و... انجام می دهیم به دلیل محدودیت های مالی بیشتر از این نمی توانیم پیش رویم، پارسیان از لحاظ وسعت و اهمیت بسیار بزرگتر از عسلویه است.
وی تصریح كرد: امسال 13 كلنگ زنی انجام می گردد كه كلنگ دو مورد از آن ها به زمین خورده؛ این پروژه ها از 10 میلیارد تومان تا 100 میلیارد تومان بوده كه به وسیله خودمان صورت می گیرد و ربطی به سرمایه گذار ندارد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان خاطرنشان كرد: ما از لامرد جدا شدیم و مستقلیم اما به لحاظ طرح هنوز در قالب یك طرح هستند، خیلی تلاش شد كه از قالب یك طرح هم بیرون آیند اما سازمان مدیریت هم دلایل خویش را دارد اما به علت حسن عملكرد ایمیدرو، این دو منطقه سرمایه های جدا، مدیران جدا و فعالیت های جدای خویش را دارند.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان عنوان كرد: در اهداف ما این است كه محصولی را درست نماییم كه ارزش بیشتری دارد، در مجموع منابع هیدروكربونیك در دنیا اول است، كشوری با مساحت یك درصد دنیا رتبه اول مجموع منابع... اول است، عقل می گوید كه بیایید این كار را بكنید، روزی كه این ایده شكل گرفته این بوده كه نفت و گاز را به اینجا آورده به محصول گران تر تبدیل نماییم، جذب سرمایه گذار اقتصادی فراتر از اقتصاد، امنیت را هم به دنبال خواهد داشت.
شاهرخی ابراز كرد: باید منطقه ویژه را برای سرمایه گذار داخلی و خارجی آماده نماییم، اروپا، چین و... باید بیایند مواد مورد نیاز خویش را اینجا تولید كنند كه اروپا مایل است، ما می دانیم چین مجبور است پتروشیمی خویش را منحل كند و باید وارد ایران شود، اگر پتروشیمی چین مختل شود موادی كه به اروپا می رود هم مختل می شود، آن ها نیایند هم خودمان باید وارد شویم، هیچ كشوری در حوزه گاز و نفت نمی تواند ما را تحریم كند ما هیچگاه در حوزه پتروشیمی تحریم نشدیم چون به آن نیاز دارند.
وی بیان كرد: سیاست دولت اینگونه است كه سرمایه دولتی وارد صنعت نشود، بعنوان یك اجبار بین المللی و مزیت كشور، ما این كار را انجام می دهیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان اظهار نمود: منطقه ویژه پارسیان نسبت به مناطق دیگر مزیت های بیشتری دارد، منطقه ویژه مكران در حوزه دسترسی به منابع هیدروكربنی از ما عقب است اما در مسائل جغرافیایی از ما بهتر است، آنجا می تواند كشورهای تازه استقلال یافته شوروی را به هند متصل كند، اشخاصی كه فعال می باشند بسیار سیاسی هستند، ما هم در سر و صدا كاری نكردیم بنده اعتقاد دارم باید تبلیغ پشتوانه داشته باشد، اگر سرمایه گذار چابهار را ببیند پارسیان را هم ببیند ما را ترجیح می دهد، اما ممكن است سرمایه گذار خارجی بگوید می خواهم دسترسی به آب آزاد داشته باشم، امكان راه اندازی ما زودتر و محتمل تر است، زمانبندی شروع فعالیت ما سال 1404 است اما خیلی نمی توان قول داد همه برنامه های روی كاغد صورت گیرد اما تلاش خویش را می نماییم.
شاهرخی اضافه كرد: وقتی اسكله را می سازند ظرفیت را در نظر می گیرند، در پارسیان بندری داریم كه اگر سرمایه گذار از آن استفاده نكند از عسلویه استفاده می كند؛ ورود سرمایه گذار به نفع پارسیان است.
وی خاطرنشان كرد: در پارسیان 14 كیلومتر ساحل داریم كه 4 كیلومتر آن مجوز محیط زیست را دارد و باقی آن آزاد و محافظت شده است.


1397/02/15
12:59:27
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: دریا , صنعت
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش