سرمایه گذاری ایرانیان در گردشگری كیش


سرمایه گذاری ایرانیان در گردشگری كیش به گزارش فاما كیش، به نقل از ایلنا دبیر شورایعالی منطقه های آزاد كشور از سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری ثبت شده در هفت منطقه آزاد كشور خبر داده و بیان كرد: در طول چهار سال گذشته توانستیم سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج را به حوزه های سرمایه گذاری در كشور برگردانیم.


اكبر تركان درباره عملكرد هفت منطقه آزاد كشورمان در طول ۴ سال گذشته اظهار داشت: منطقه آزاد كیش بهترین عملكرد را در حوزه گردشگری دارد. همچنین منطقه آزاد ارس در تحقق ماموریت خود در حوزه صنعت موفق عمل كرده است.
وی افزود: منطقه آزاد ماكو در تجارت دو جانبه با كشور تركیه و اروپا و صادرات كالا به این مناطق بهترین عملكرد را داشته و اقامات قابل توجهی را انجام داده است.
تركان با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: یكی از اقدامات تاثیر گذار كه در اجرای ماموریت منطقه آزاد انزلی انجام شد، ساخت مجتمع بندری كاسپین بود. منطقه آزاد انزلی خودش را برای این كه به سكوی تجاری با روسیه تبدیل كند، آماده كرده است. به طور قطع بندر كاسپین می‌تواند در تحقق ماموریت منطقه آزاد انزلی بسیار تاثیر گذار باشد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: منطقه آزاد چابهار خود را آماده كرده كه منطقه جنوب شرقی كشور را به منطقه صنعتی با محوریت صنایع فولاد و پتروشیمی تبدیل كند.
تركان درباره منطقه آزاد اروند اظهار داشت: بازسازی شهرهای خرمشهر و آبادان پس از جنگ آغاز شد و  اما موضوع مهم در این منطقه بازسازی اقتصادی این منطقه است. هر چند شهرهای آبادان و خرمشهر بازسازی شدند اما اقتصاد این منطقه بازسازی نشد و  سیاست ما این است كه آبادان و خرمشهر به دوران پر رونق برگردند.
وی درباره اقداماتی كه برای بازسازی اقتصاد آبادان و خرمشهر انجام شده گفت: دو كارخانه فولاد در این منطقه در حال راه اندازی است كه بنیاد مستضعفان بر روی كارخانه نورد فولاد با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن سرمایه گذاری كرده است. همچنین كارخانه فولاد جهان آرا با ظرفیت ۳٫۲ میلیون تن با سرمایه گذاری ستاد فرمان اجرایی امام (ره) در خرمشهر در حال اجرا است كه یك هویت جدید به خرمشهر می دهد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: در كنار این سرمایه گذاری‌ها، پالایشگاه های كوچكی در این منطقه در حال راه اندازی هستند.
تركان تاكید كرد: مهم ترین اتفاقی كه می تواند موجب رونق آبادن و خرمشهر شود، لایبروی اروند است كه سازمان بنادر و دریانوردی پیشرفت خوبی در زمینه بیرون آوردن كشتی های غرق شده از اروند داشته است.
وی با تاكید بر اینكه باید اروند لایروبی شود تا بتوانیم ظرفیت بندر آن را افزایش دهیم و آماده پذیرش كشتی‌های بزرگ شود، افزود: متاسفانه همكاری عراقی ها در لایروبی اروند كافی نبوده است و برای لایروبی اروند معطل عراقی ها هستیم.
تركان همچنین درباره میزان سرمایه گذاری های انجام شده در مناطق آزاد كشورمان در دولت یازدهم، اظهار داشت: در حوزه میزان سرمایه گذاری ها با دو آمار مواجه هستیم. یك آمار مربوط به میزان سرمایه گذاری‌های ثبت شده است به این معنا كه فردی برای سرمایه گذاری در طرحی اعلام امادگی می كند و قصد خود برای صرف هزینه در این طرح را ثبت می كند. آمار دیگر مرتبط به میزان سرمایه گذاری های به اجرا رسیده و میزان سرمایه ای كه در طرح یا پروژه ای پیاده سازی شده است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری های ثبت شده در ۷ منطقه آزاد كشور در چهار سال گذشته ۳ میلیارد دلار است كه ۲۰ درصد از این آمار سرمایه گذاری های ثبت شده به اجرا رسیده است.
تركان با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده در هر یك از مناطق آزاد اظهار داشت: در منطقه آزاد ارس سرمایه گذاران آذری و تركیه‌ای وارد كار شده‌اند. در منطقه آزاد ماكو سرمایه گذارانی از تركیه، هند و یك سرمایه گذار ایرانی مقیم هلند در طرح های مختلف این منطقه سرمایه گذاری كردند. سرمایه گذار ایرانی مقیم هلند، اقدام به ساخت گلخانه پرورش محصولات كشاورزی ۵۰ هكتاری و صادرات محصولات این گلخانه از منطقه آزاد ارس به روسیه كرد كه امروز این گلخانه در ارس، مدرن ترین گلخانه كشورمان است.
وی ادامه داد: در طول چهارسال گذشته سرمایه‌گذاران آلمانی و سرمایه گذاران عربی از كشورهای حاشیه خلیج فارس به منطقه اروند آمدند و همچنین سرمایه گذارانی وارد سرمایه گذاری در حوزه  نفت و گاز در منطقه آزاد كیش شدند به خصوص سرمایه گذاری در حوزه حفاری دریایی.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد افزود: توانستیم سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج را به پروژه های سرمایه گذاری كشور برگردانیم به طوری كه در منطقه آزاد انزلی هم یك سرمایه گذار ایرانی مقیم روسیه وارد سرمایه گذاری در بندر كاسپین شد و دو پست اسكله با سرمایه گذاری این سرمایه گذار در منطقه آزاد انزلی ساخته شد.
تركان ادامه داد: همچنین در منطقه آزاد چابهار سرمایه گذاری های قابل توجهی در حوزه بسته بندی چای سیلانی و برنج پاكستانی و صادرات مجدد آن به سایر كشورها انجام شده است.
1396/04/10
16:18:20
5.0 / 5
4641
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش