رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس:

مجوز صید با كشتی های صنعتی به افرادی خاص داده شده است


مجوز صید با كشتی های صنعتی به افرادی خاص داده شده است فاما كیش: رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس اظهار داشت: علی رغم وجود امكاناتی مانند جی پی اس به علت اینكه افراد دارای مجوز صید با كشتی های صنعتی افرادی خاص، دارای ارتباط و یا بازنشسته سازمان شیلات هستند، كنترل ها صورت نمی گیرد.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، احمد مرادی در مورد صید، توسط كشتی های بزرگ صنعتی در دریاهای جنوب كشور، اظهار نمود: صیادان سنتی باید موردحمایت و پشتیانی قرار بگیرند كه متأسفانه هم اكنون این اتفاق صورت نمی گیرد، صیادان سنتی كه به قصد صیادی به دریا می روند دست خالی بازمی گردند كه علت آن را از بین رفتن ذخایر دریا توسط كشتی های صنعتی می دانند.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس با اشاره به اینكه از بین رفتن ذخایر دریا سبب می گردد صیادان سنتی متضرر و با فروش شناورهای خود به دنبال شغل های كاذب موجود در جامعه حركت كنند، اظهار داشت: استان هرمزگان پایه صید و صیادی در كشور است و حداقل 60 درصد از صید كل كشور در این استان صورت می گیرد.
عضو كمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینكه مشكلات صیادان استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان مشابه است، ادامه داد: شیلات در مورد صیادی كشتی های بزرگ صنعتی اعلام می كند كه مجوز آن ها صید در آب های دور است و در ساحل نیست كه این مورد با عنایت به ضعف این سازمان در نظارت و كنترل در نبود امكانات نمی تواند صحیح باشد.
وی با تاكید بر اینكه سازمان شیلات بارها اذعان كرده است كه یگان حفاظت آن ها ضعیف است و امكان كنترل محل صید را ندارد، عنوان كرد: علی رغم وجود امكاناتی مانند جی پی اس به علت اینكه افراد دارای مجوز صید با كشتی های صنعتی افرادی خاص، دارای ارتباط و یا بازنشسته سازمان شیلات هستند كنترل ها صورت نمی گیرد.
این نماینده مجلس با اشاره به اینكه هم اكنون مجموعه های كشتی سازی های بوشهر و بندرعباس به علت نبود سفارش در حال تعطیلی هستند اما با حدود 40 كشتی خارجی كه عمدتاً چینی هستند قرارداد صید امضاءشده است، خاطرنشان كرد: بخشی از صید صورت گرفته توسط این كشتی ها هم به كشور چین می رود.
عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینكه در این خصوص سؤالی را از وزیر جهاد كشاورزی با این مورد كه علت اعطای مجوز صید به كشتی های صنعتی با مالكیت شركت های چینی چیست را طرح و عرضه كرده ام، اظهار داشت: روش صید این كشتی ها ترال و كف روب است و با استفاده از ماهواره گله های ماهی شناسایی می كنند، تورهای این كشتی ها به گونه ای است كه ریز و درشت را جمع می كند.
نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس در مورد اینكه شیلات اعتراضی به این سبك صید ندارد، اظهار نمود: سازمان شیلات با این نوع صید موافقت دارد و اعلام می كنند كه این ماهی ها یال اسبی هستند درحالی كه این گونه ماهی ها غذای سایر انواع محسوب می شوند.
عضو كمیسیون انرژی مجلس در انتها با تاكید بر اینكه طی پنج سال قبل تعداد كشتی های صنعتی صید ماهی در دریاهای جنوب كشور افزایش پیداكرده است، تصریح كرد: با ادامه این روش صید و قاچاق مرجان ها تا پنج سال آینده هیچ چیزی در دریا وجود ندارد و تجارتی هم با عنایت به وضعیت دلار صورت نمی گیرد.
1397/02/18
12:38:56
5.0 / 5
4844
تگهای خبر: بندرعباس , بوشهر , دریا , شیلات
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش