در جزیره قشم رونمایی از كشتی تندروی آرام


در جزیره قشم رونمایی از كشتی تندروی آرام دیری نیست كه مردم جزیره نشین شهرستان قشم از جمله قشم، لارك، هرمز و هنگام، به دلایل مختلفی از جمله مواج بودن دریا، امكان سفر به سرزمین اصلی و مركز استان را نداشتند؛ حالا با رونمایی از نخستین شناور «آرام» ساخت شركت آرام شناور قشم، این رویای دیرینه به واقعیت تبدیل شده است.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، یكی از مسافران همیشگی قشم به بندرعباس می گوید: سال ها بود كه برای انجام كارهای اداری مجبور بودیم با شناورهای غیراستاندارد به بندعباس برویم و خیلی از مواقع سال هم به دلیل وزش باد و مواج بودن دریا، نمی توانستم به كارهای خود برسیم.
عبدالله سفاری ادامه می دهد: تلف شدن حداقل دو تا چهار ساعت زمان به صورت رفت و برگشت روی این گونه شناورها، معضلی بود كه دیگر به آن عادت كرده بودیم و باور این كه روزی این مشكل حل شود، از فكر ما خارج بود.

وی با اظهار تعجب از شنیدن رونمایی از شناور «آرام» كه با سرعت بیشتر و در هر شرایط آب و هوایی می تواند این مسیر را طی كند، اضافه كرد: این خبر برای مردم جزیره مثل شنیدن خبر عید فطر در ماه رمضان است.یكی از بانوانی هم كه در حال پیاده شدن از پله های شناور اسكله شهید ذاكری بود، می گوید: همیشه در مواقعی هم كه شناور های بین قشم تا بندرعباس در حال حركت بودند، به دلیل تكان های شدید دچار حالت سرگیجه و ترس می شدم.

آمنه بازماندگان اظهار می كند: امیدوارم هر چه سریع تر این شناورها در خط دریایی قشم به بندرعباس راه اندازی شوند تا دغدغه مردم این خطه برای همیشه در سفر به بندرعباس و شهرهای ساحلی جنوبی كشور برطرف شود.

یكی از مردان مسنی هم كه با لباس سفید قشمی و عصا در حال پیاده شدن از شناور است، می گوید: همین شناورها خیلی خوب هستند و خدا را شكر می كنم كه نسبت به شناورهای 30 سال پیش، كولر و سقف دارند.

عبدالله اسلامی در ادامه وقتی عكس ها و فیلم های شناور جدید آرام را در دست خبرنگار ایسنا می بیند، با تعجب می گوید: باورم نمی شود كه روزی زنده باشم و سوار این شناورها از قشم تا بندرعباس را سفر كنم.

وی در حالی كه پشت سر هم صلوات می فرستد و شكر خدا می كند، می گوید: خدا به مردان این سرزمین قوت بدهد كه برای مردم این خطه تلاش می كنند و امیدوارم خدا همیشه پشت و پناه شان باشد.در این میان اما سخنان مسئولین هم شنیدنی است؛ آنهایی كه فعل خواستن را در تار و پود خود معنا كرده اند و برای توسعه صنایع دریایی، خدمت به مردم، جلوگیری از خروج ارز از كشور و بهبود رونق اقتصادی و گردشگری منطقه تلاش می كنند.

مدیرعامل شركت آرام شناور كیان قشم هم می گوید: كشتی آرام به همت مهندسان داخلی با گنجایش 100 تا 500 مسافر در 55 مترطول، عرض 14 متر و 10. 5 متر ارتفاع با شعار «فناوری ملی برای رفاه ملی» تولید انبوه می گردد.

محمدرضا زمانی، ادامه می دهد: این شناور آلومینیومی علاوه بر سرعت بالا (28 نات) یا 51 كیلومتر بر ساعت می تواند مسافران مسیر قشم و بندرعباس را در مدت زمان 15 تا 20 دقیقه به مقصد برساند.

او، از بدنه های باریكی كه در دو طرف شناور هارث نصب می گردد به عنوان خصوصیت خاص این شناور برای حركت در شرایط مواج دریا نام می برد و می افزاید: ساخت شناورهای هارث بر اساس گونه های مختلف بین 130 تا 200 میلیارد ریال هزینه دربردارد.

زمانی با شاره به این كه ساخت هر فروند شناور هارث به 9 ماه زمان نیاز دارد، اضافه می كند: علاوه بر سرعت بالای كشتی آرام، كاهش مصرف سوخت تا حدود 70 درصد شناورهای هم وزن، امكان دریانوردی تا فورس 6 و دریامانی تا فورس 7 را هم دارد.

به گفته وی، با این خصوصیت نه تنها خطوط مسافری خلیج فارس در ایام مواج دریا تعطیل نخواهد شد، بلكه امكان سفر دلپذیر در آب های سرزمینی برای توسعه گردشگری دریایی فراهم می گردد.

زمانی اظهارامیدواری می كند كه بعد از تولید خط دریایی مسافری قشم – بندرعباس و خط گردشگری قشم – كیش، در گام های بعدی خط كشتیرانی قشم – چابهار و خط ویژه گردشگری آبادان – چابهار تولید و شعار فناوری ملی برای رفاه ملی بطور كامل محقق شود.مدیركل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم هم می گوید: شناور سازان جزیره قشم در یك دوره تنفس دو ساله می توانند بخش اعظم نیاز كشور به شناورهای صیادی، مسافری، گردشگری و... را تامین كنند.

جهانگیر مجیدی ادامه می دهد: 20 شركت شناورسازی در منطقه آزاد قشم با بیش از 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری فعالیت می كنند كه 530 نیروی كار به طور مستقیم و 1100 نیروی كار هم به طور غیرمستقیم با این مراكز صنعتی در ارتباط هستند.

به گفته مدیركل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم، از ابتدای سال 96 تا كنون 37 فروند انواع شناور به ارزش هشت میلیون و 705 هزار دلار در شركت های شناورسازی جزیره قشم تولید شده است.

او با بیان این كه 90 فروند شناور دیگر هم در شركت های شناورسازی قشم در حال ساخت است، می افزاید: در این مراكز صنعتی شناورهای لندینگ كرافت از 300 تُن تا یكهزار تُن هم ساخته می گردد كه تابحال هشت فروند از این نوع شناورها تولید شده است.

مجیدی بیان می كند: شركت آرام شناور كیان قشم ماه گذشته چهار فروند شناور كاتاماران با كاربری پشتیبانی كه در ردیف پیشرفته ترین شناورها در این نوع است را با 200 میلیارد ریال اعتبار تولید و به خریداران تحویل داد.

او هم چنین از تولید آمبولانس دریایی با طراحی كاملا ایرانی با آخرین فناوری روز دنیا در شركت مد كندآلو هم به عنوان یكی دیگر از توانمندی های سازندگان شناور در قشم نام می برد و اضافه می كند: این آمبولانس دریایی از سوی شركت سازنده برای عرضه خدمات درمانی به شبكه بهداشت و درمان قشم اهدا می گردد.

مدیر كل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم، یادآور می شود: شهرك صنایع دریایی قشم با اختصاص زمینی به مساحت 280 هكتار در شمال شرق جزیره قشم و با هدف ساخت انواع شناور و خدمات تعمیراتی برای شناورهای تا 10 هزار تُن ساخته می گردد.او از مجاورت این شهرك دریایی با آب های استراتژیك تنگه هرمز، استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد قشم، عرضه خدمات هتلینگ، كترینگ، اشتغال 2500 نیروی كار به طور مستقیم، بازار مناسب صنایع دریایی با عنایت به برنامه های توسعه صنعت در این جزیره و اشتغالزایی مناسب كه حداقل دو برابر بخش های دیگر صنعت است به عنوان مزیت های این شهرك در قشم نام می برد.

مجیدی تاكید می كند: با راه اندازی این شهرك 20 درصد از اقتصاد ساخت تعمیر شناورهای گذری از تنگه هرمز در یك سال اول به رقمی معادل 600 میلیون دلار می رسد.

 

1396/07/28
23:25:29
5.0 / 5
5565
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش