دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی:

باید حقوق شهروندی به فرهنگی نهادینه تبدیل گردد


باید حقوق شهروندی به فرهنگی نهادینه تبدیل گردد فاما كیش: دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی اظهار داشت: باید علاوه بر حقوق مردم، آن ها را به مسئولیت شان آگاه نماییم تا نشان دهیم حقوق شهروندی باید به یك فرهنگ نهادینه تبدیل گردد.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، الهام امین زاده در پنجمین جلسه شورای اداری استان هرمزگان اظهار نمود: از سال ۱۲۸۵ هجری شمسی حقوق شهروندی در كشور شروع شد اما ریشه نگرفت چون كشورمان نه نگاه اقتصادی داشت نه آزادی سیاسی و تاریخ نشان داده هرگاه به ملت پشت شود، ملت ابتدا تذكر داده و سپس قیام می كند كه این مورد در سال ۱۳۵۷ رخ داد.
وی با اشاره به اینكه آمارها نشان داده است ۷۵ درصد اهتمام دولت ها یا دنبال اعتلای سیاسی بوده یا اقتصادی و حقوق اجتماعی شهروندان خوش بینانه تنها ۲۵ درصد اهتمام دولت ها را شامل می شده است، اضافه كرد: سه سال تنظیم سند منشور شهروندی به طول انجامید و در آذر ۹۵ رونمایی گردید.
دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با اشاره به اینكه هر یك از ۲۲ حقی كه در منشور شهروندی آمده است اكنون به صورت كتاب آمده و حقوق تمامی افراد در آن دیده شده است، خاطرنشان كرد: یكی از بدترین مجالسی كه مرتب قانون گذاری می كند، مجلس شورای اسلامی ماست.
امین زاده با اشاره به اینكه كشور ایران با صد سال قانون گذاری، ۱۱ هزار قانون به تصویب رسانده است، عنوان كرد: به جای آنكه به سمت عمل و بخشنامه برویم به سمت تصویب قانون می رویم و مشخص نمی باشد بر اجرای این قوانین نظارتی می گردد یا خیر.
وی با اشاره به اینكه شهروندان ما چطور ۱۱ هزار قانون را بتواند حفظ كنند؟ اظهار داشت: باید به سمت مقرراتی برویم كه مردم به حقوقشان پایبند باشند.
دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با اشاره به اینكه باید علاوه بر حقوق مردم، آنها را به مسئولیت شان آگاه نماییم تا نشان دهیم حقوق شهروندی باید به یك فرهنگ نهادینه تبدیل گردد، افزود: استانداری ها باید وظایف شهروندی، مسئولیت پذیری، احترام به حریم دیگران، رعایت محیط زیست، مقررات رانندگی و وظایف سیاسی را به مردم آموزش دهند.
امین زاده با اشاره به اینكه هزینه فوتی ها، معلولین و مجروحان كشورمان طبق آمار پلیس راهور در سال حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است و روزی ۴۵ كشته جاده ای داریم كه می توان آن را هفته ای یك هواپیما بویینگ دانست، اظهار نمود: اگر حقوق بشر یك سویه است اما حقوق شهروندی دو سویه است؛ حقوق شهروندی برپایه كرامت، آزادی، برابری و عدالت استوار است.
وی با اشاره به اینكه در برابری به دنبال تشابه نیستیم بلكه به دنبال برابری عادلانه هستیم و در عدالت باید به سمت میانه روی پیش رویم، اضافه كرد: در انتخابات سال ۹۶ از حقوق شهروندی برای گرفتن رأی استفاده نكردیم و حقوق شهروندی را دستمایه كار سیاسی نكردیم چراكه حقوق شهروندی متعلق به ملت است و به فرد خاصی اختصاص ندارد.
دستیار سابق رئیس جمهور در فرهنگ شهروندی با اشاره به اینكه ۲۳۰ میلیون نفر در جهان گرفتار اعتیاد هستند و ۱۷۰ كشور را شامل می شود، خاطرنشان كرد: صدا و سیما به هیچ وجه فرهنگ درستی برای نحوه زندگی مردم تبلیغ نمی كند و به سمت تجمل گرایی رفته و زندگی را به نمایش می گذارد كه پایه ای در كشورمان ندارد، در حالیكه باید هرچیزی با جامعه ایرانی اسلامی كشورمان مطابقت داشته باشد.
امین زاده با اشاره به اینكه ۸۰ زنان دستفروش مترو تهران سرپرست خانوار بوده، ۳۰ درصد همسرشان فوت شده، ۱۰ درصد همسرشان بیمار، ۱۰ درصدشان همسر زندانی و ۵ درصد دختران فراری هستند، خاطرنشان كرد: هنر زنان هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان مثال زدنی است و باید عرضه شود و ارزش بین المللی پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه سند توسعه محلات باید تهیه شود و از ظرفیت های ذاتی هر منطقه همچون خیرین بهره گرفته شود تا بیكاری و تكدی گری از بین برود، عنوان كرد: باید به سمت برگزاری جشنواره های شهروندی پیش رویم تا شاهد افزایش نشاط و شادابی در جامعه باشیم.1397/05/19
23:16:00
5.0 / 5
4387
تگهای خبر: هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش