تردد آزاد در مناطق آزاد


تردد آزاد در مناطق آزاد فاما كیش: تردد خودروهای پلاك مناطق آزاد، شعاع حركتی مشخص و معینی دارند و با انجام رویه ورود موقت می توانند از این محدوده خارج شده و وارد سرزمین اصلی شوند كه در این صورت بر مبنای قانون با انجام این رویه و صدور پروانه ورود موقت انجام می گردد.به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، برپایه اعلام گمرك جمهوری اسلامی ایران، طبق ماده ۱۶ آیین نامه راهنمایی و رانندگی این مناطق، شعاع مشخص شده برای تردد این خودروها در مناطق مختلف یكسان نیست و باهم تفاوت دارد.

به عنوان مثال تردد خودروهای منطقه آزاد اروند و ارس محدوده ای بیشتر از یك صد كیلومتر دارند درحالی كه مناطق آزاد قشم و كیش در محدوده 30 كیلومتر مجاز به تردد هستند.

در همین خصوص جادری، استاندار سابق هرمزگان بود كه در مردادماه 94 استارت اولیه این خواسته را در استان هرمزگان زد و اضافه كرد: اقدام های اولیه برای تردد خودروهایی پلاك مناطق آزاد در تمام شهرهای استان از جمله تصویب در شورای تأمین انجام شده و منتظر مصوبه هیئت دولت هستیم.

جادری تصریح كرد: كارگروه بررسی تردد خودروهایی با پلاك مناطق آزاد تشكیل شده و از نظر ما این امر مشكلی ندارد و به طور حتم با مجوز دولت این كار صورت می گیرد.

اما شاید این صحبت ها به یك ماه هم نكشید كه با واكنش رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی هرمزگان مواجه شد، محمدباقر سلیمی در رابطه با فراهم شدن امكان تردد خودروهای پلاك قشم در شعاع 150 كیلومتری استان، اظهار داشت: برابر قانون و مقررات، خروج و تردد وسایل نقلیه از مناطق آزاد منوط به مصوبه هیئت وزیران است.

وی خاطرنشان كرد: پلیس راهور برپایه قانون موجود و وظیفه ذاتی خود با اجرای این طرح تا زمان رفع موانع قانونی و آماده نبودن زیرساخت های لازم مخالف است و از تردد وسایل نقلیه پلاك مناطق آزاد خارج از محدوده تعیین شده جلوگیری خواهد نمود.

حسین هاشمی تختی، رئیس نمایندگان هرمزگان در مجلس نیز در این خصوص اظهار داشت: در مناطق آزاد دیگر استان ها خودروهای مناطق آزاد می توانند در شعاع استان تردد كنند اما در هرمزگان این كار نشده است و مردم این استان نیاز دارند از مناطق آزاد خود بهره مند شوند و در این خصوص نباید یك بام و دو هوا وجود داشته باشد.

با این توصیف، سؤال اصلی این است كه منشأ این اختلافات كجاست؟ اگر قوانین یكی است چرا باید بین مناطق مختلف تردد خودروها متفاوت باشد؟

در پاسخ باید گفت تعیین محدوده تردد خودروهای مذكور بر مبنای تبصره ماده 16 آیین نامه رانندگی مناطق آزاد با استفاده از مصوبه هیئت وزیران قابلیت اجرایی پیدا می كند، ازاین رو علت این نابرابری از همین مصوبه نشئت می گیرد. پس می توان گفت برای حذف این نابرابری باید با استفاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هرمزگان در هیئت دولت پیگیر شد.

مدیركل گمرك قشم در پاسخ به اینكه احتمال تردد خودروهای پلاك قشم در سطح استان هرمزگان امكان پذیر می شود، اضافه كرد: برای تحقق تردد خودروهای پلاك قشم و كیش در سطح استان هرمزگان به مصوبه دولت نیاز داریم.

گمرك ایران در بخشنامه های صادره صراحتاً اعلام كرده است كه خروج این خودروها از شعاع مصوب به منزله ورود غیرقانونی كالای گمرك نشده، به قلمرو گمركی بشمار می رود و مشمول بند الف ماده ۱۱۳ قانون امور گمركی خواهد بود، یعنی از موارد قاچاق به حساب می آید. نكته دیگر اینكه طبق بخشنامه اعلام شده از جانب گمرك ایران خروج خودروهای بالای 2هزار و ۵۰۰ سی سی از مناطق آزاد ممنوع است و تنها خودروهای با حجم موتور 2هزار و ۵۰۰سی سی و پائین تر اجازه تردد خواهند داشت.

سید مصطفی ذوالقدر عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس خطاب به مدیرعامل سازمان مناطق آزاد تجاری - صنعتی، متذكر شد: یك بام و دو هوا نمی شود چراكه هم اكنون در منطقه آزاد اروند در خوزستان خودروهای منطقه آزاد در تمام استان ها تردد می كنند اما در هرمزگان اجازه نمی دهند كه این خودروها از قشم تا بندرعباس تردد كنند.

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس در تذكری به مدیرعامل سازمان مناطق آزاد درخواست كرد تا كاری كند خودروهایی كه در قشم و كیش هستند بتوانند در كل استان هرمزگان از جمله میناب، رودان و جاسك تردد كنند.

حتی پای لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی هم به این مورد باز شد ، احمد مرادی، نماینده هرمزگان در مجلس در مورد برگزاری جلسه مجمع نمایندگان هرمزگان با رئیس قوه مقننه، اضافه كرد: یكی از درخواست هایمان در مورد وضعیت مناطق آزاد و امكان تردد تا شعاع 100 كیلومتری خودروها با پلاك منطقه آزاد در استان هرمزگان بود.

در آخر امیدواریم با نمایندگان فعال مجلس شورای اسلامی این مصوبه تغییریافته هرچند در موارد زیادی ازجمله ورود كالای ته لنجی، بازگشت مازاد درآمد و موارد دیگر سرنوشت مشابهی با این مورد دارند، درهرصورت جهت تغییر در محدوده تردد خودروهای مذكور منوط به تصویب هیئت وزیران بوده كه توسط استاندار و نمایندگان مجلس قابل پیگیری است. 

1396/08/15
19:20:13
5.0 / 5
5523
تگهای خبر: كیش , منطقه آزاد , هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش