رتبه یك آزمون دكتری دندانپزشكی ۹۷ در گفت وگو با ایسنا:

پول فقط در پزشكی و دندان پزشكی نیست، مشاغل خدماتی اشباع نمی شوند


پول فقط در پزشكی و دندان پزشكی نیست، مشاغل خدماتی اشباع نمی شوند فاما كیش: رتبه یك آزمون دكتری دندانپزشكی ۹۷ با تاكید بر اینكه متأسفانه بیشتر افراد غیرپزشك جامعه گمان می كنند، پول فقط در پزشكی و دندان پزشكی به میزان فراوانی به دست می آید، افزود: واقعیت این است كه در شرایط فعلی جامعه با انتخاب این شغل مانند گذشته نمی توان زندگی بسیار مرفهی را فراهم نمود و تنها می توان یك زندگی معمولی را فراهم آورد.


سجاد انصاری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه متولد بندرعباس هستم، دانش آموز دوره اول و دوم متوسطه شهید حقانی و فارغ التحصیل در رشته دندانپزشكی عمومی دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان هستم، عنوان كرد: خوشبختانه امسال در آزمون دكترای تخصصی موفق به كسب رتبه یك شدم و الان دانشجوی دكترای تخصصی زیست مواد دندانی دانشگاه تهران هستم.
وی با اشاره به اینكه از مدرسه ام راضی بودم، اضافه كرد: برنامه ریزی و اساتید خوب، سبب شد كه به هیچ كلاس خارج از مدرسه ای نیاز نباشد، نه تنها من بلكه تمام دانش آموزان از مدرسه مان راضی بودیم.
انصاری با اشاره به اینكه در كنكور تخصص از هیچ سهمیه ای استفاده نكردم، افزود: مانند خیلی از دانشجویان با داشتن شرایطی عادی در كنكور تخصصی شركت كردم و موفق به كسب رتبه یك شدم و خبر خاصی نبود.
وی با اشاره به اینكه از هیچ پزشكی سؤال"در كدام شهر و چه دانشگاهی درس خوانده اید؟" پرسیده نخواهد شد، عنوان كرد: در حقیقت در رشته های پزشكی فرقی نمی كند یك پزشك در كدام شهر درس خوانده باشد و تنها به خود فرد بستگی دارد كه دوره عمومی و دانشجویی خودرا چگونه گذرانده است!

فعالیت مداوم در حوزه فرهنگی و پژوهشی
این دانشجوی ممتاز با اشاره به اینكه در دوره دانشجویی علاوه بر درس خواندن در سایر حیطه ها باز فعالیت داشتم، بیان كرد: برای من تكمیل شدن ساعت های روزانه ام و ضرورت برنامه ریزی اتفاق بسیار خوبی بود كه در سایه فعالیت های غیردرسی ام رخ داد.
انصاری اظهار نمود: علاوه بر فعالیت در حوزه درسی، در حوزه فرهنگی و پژوهشی باز به صورت مداوم و مستمر در حال فعالیت بودم.
وی درباب افتخارات فرهنگی، دانشجویی و پژوهشی خود اظهار داشت: مدت دو سال پی درپی دانشجوی نمونه دانشگاهمان شدم همین طور پارسال عنوان دانشجوی برتر كشور را باز به دست آوردم و باز جوان برتر استان و پژوهشگر برجسته كشور باز از سایر افتخارات به دست آمده ام است. همین طور در انواع فعالیت های فرهنگی باز شركت می كردم.
انصاری با اشاره به اینكه من و چند تن از دوستانم آغازین گروه از دانشجویان بودیم كه كانون های فرهنگی دانشگاه را احیا كردیم، اضافه كرد: با عنایت به تغییراتی كه توسط وزارتخانه ایجادشده بود تصمیم گرفتم در كانون های فرهنگی دانشگاه فعالیت كنم. شروع كار و فعالیتم در حوزه فرهنگی دانشگاه باز از سال ۹۳بود.
این دانشجوی رتبه برتر بیان كرد: رتبه اول كشوری در تئاتر در هشتمین جشنواره فرهنگی دانشگاه علوم پزشكی، رتبه دوم جشنواره بین المللی سیمرغ بین دانشگاه های سراسر كشور، رتبه اول طراحی صحنه و لباس جشنواره سیمرغ و دبیر كانون فیلم و عكس دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان را در پرونده فعالیت های فرهنگ خوددارم.
انصاری با اشاره به اینكه در بیشتر تیم ها و فعالیت های ورزشی دانشگاه باز حضور داشتم، افزود: خوشبختانه سه اختراع( وسایل دندان پزشكی) تحت عنوان های "سورویور مدرج"، "مخروط كاغذی جاذب رطوبت" و سورویور آناتومیك" در سطح ملی به ثبت رسانده ام. امیدوارم اختراعاتم وارد بازار كار شوند.
وی همین طور عنوان كرد: نویسنده كتاب" ایده های نوین در ساخت ابزارهای سورویور دندانپزشكی" باز هستم كه در تابستان سال ۹۶ به چاپ رسید.

زیست مواد دندانی و دریچه ای نو در دندانپزشكی
این دانشجو با اشاره به اینكه رشته زیست مواد دندانی رشته ای نوپا است، بیان كرد: این رشته كه رشته ای سخت و دشوار باز است، فراتر از دندان پزشكی است و تنها به علم دندان پزشكی خلاصه نمی گردد.
انصاری همین طور اضافه كرد: با شناختی كه نسبت به گروه زیست مواد دندانی، به دست آمد به این نتیجه رسیدم كه همه به دنبال پیشرفت و هم تراز شدن با علم روز دنیا می باشند و فی الواقع همه آنها در تلاش اند كه "بافت زنده"را حفظ كنند.
وی با اشاره به اینكه ساختن مواد ترمیم كننده دندان آن چنان كار سختی نیست، عنوان كرد: آن چیزی كه اهمیت دارد این است، یك پزشك باید بتواند پیشرو در مسیری باشد.

پول فقط در پزشكی و دندان پزشكی نیست!
این دانشجو با اشاره به اینكه متأسفانه بیشتر افراد غیرپزشك جامعه گمان می كنند، پول در پزشكی و دندان پزشكی به میزان فراوانی به دست می آید، افزود: واقعیت این است كه در شرایط فعلی جامعه با انتخاب این شغل مانند گذشته نمی توان زندگی بسیار مرفهی را فراهم نمود و تنها می توان یك زندگی معمولی را فراهم آورد.
خانواده، مهم ترین دلیلم برای گذراندن دوره دندانپزشكی عمومی در بندرعباس بوده است!
انصاری با اشاره به اینكه اصلی ترین دلیل برای ماندن در بندرعباس ما از طرفی به نظرم حضور در كنار خانواده انتخاب عاقلانه ای بوده است، از طرفی ماندن در بندرعباس به سبب برخی شرایط، خوبی هایی دارد كه نمی گردد آنها را نادیده گرفت البته حال كه تهران را دیده ام متوجه شده ام كه ضعف های بسیاری وجود دارد، اما در مجموع از انتخاب خود راضی هستم.
وی با اشاره به اینكه دانشجو بودن تنها به درس خواندن نیست، بیان كرد: در دوران دانشجویی لازم است یك دانشجو برای پویایی، فعالیت های دیگری غیر از درس خواندن راهم انجام دهد و برای من باز پر شدن ساعت های روزانه ام و ضرورت برنامه ریزی اتفاق بسیار خوبی بود و در سایه فعالیت های غیر درسی ام رخ داد.
وی افزود: قرار نیست تنها پزشكان و دندان پزشكان بتوانند پول زیادی را به دست آورند، با اندكی تفكر و اندیشه و نگرش صحیح می توان زندگی سطح بالایی را فراهم نمود.
وی با اشاره به اینكه معتقدم زندگی تنها داشتن درامد بالا و به قول معروف پول دار شدن نیست، اضافه كرد: لذت بردن از زندگی است كه اهمیت بیشتری دارد.

مشاغل خدماتی اشباع نمی شوند
رتبه یك آزمون دكتری دندانپزشكی ۹۷ درباب صحت تفكر افراد جامعه درباب اشباع شدن جامعه از پزشك و دندان پزشك عنوان كرد: پزشكی و دندانپزشكی جزء مشاغل خدماتی می باشند. نیاز به شغل های خدماتی همیشه وجود دارد و هیچ گاه اشباع نخواهد شد. انصاری اضافه كرد: در خیلی از مناطق محروم به خدمات پزشكی و دندان پزشكی نیاز شدیدی وجود دارد. معتقدم خدمت رسانی تنها این نیست كه در منطقه ای حضور یابی و اعمال پزشكی و دندان پزشكی را انجام دهی، یك پزشك باید به مردم یاد بدهد كه برای حفظ سلامت بدن، دندان و ذهن خود چه كاری انجام دهند و برای این كار حتی نیاز نیست در آن منطقه حاضر شود و این امكان وجود دارد كه از راه فضای مجازی این موارد آموزش داده شوند. این سوژه تأثیر و سود بهتری برای افراد جامعه خواهد داشت.
این دانشجو بیان كرد: هنوز درسم تمام نشده بود كه در مصاحبه دكترای تخصصی شركت كردم، در بین هم دوره ای های این مقطع ازنظر سنی جوان ترین دانشجو هستم.

علاقه مهم است
وی با اشاره به اینكه بیشتر علاقه ام بود كه من را به سمت این رشته كشاند، اضافه كرد: به جان خریدن سختی و دشواری این رشته تنها در سایه علاقه ممكن بود، سایر تخصص ها در واقع دوره عمومی دندان پزشكی را تكمیل می كنند، اما در این رشته علاوه بر تكمیل آموزش های گذشته، مدام مطالب جدیدی، خصوصاً در مورد سلول های بنیادی و چگونگی حفظ بافت زنده اضافه میگردد.
انصاری با اشاره به اینكه در واقع اهل زیاد درس خواندن نیستم، اظهار داشت: اعتقادم بر این است كه زیاد درس خواندن مهم نیست و درست خواندن مهم می باشد و داشتن برنامه ای صحیح می تواند كمك نماید كه راحت تر به هدف رسید.
وی اظهار نمود: زیاد درس خواندن اراده می خواهد و من در خود این اراده را ندیده ام. به نظرم دانش آموزی كه از ۲۴ساعت۱۸ساعت درس می خواند، انسانی فوق العاده است. اما به طوركلی تك بعدی بودن را دوست ندارم.

نگاه منتقدانه معقول سبب پویایی می شود
انصاری عنوان كرد: مناظرات روحیه خوبی احداث می كرد و برای شركت كنندگان بسیار جذاب بود، جو مناظرات را دوست داشتم. منتقد هر گزاره ای بودن موجب پویایی میگردد.
وی اضافه كرد: انواع فعالیت های فرهنگ را از فیلم سازی و تئاتر، شركت در جشنواره های كشوری و استانی و دیگر فعالیت ها، را در پرونده خوددارم اما مناظره متفاوت ترین تجربه فرهنگی برایم بوده است.

آخر این راه چه خواهد بود
رتبه یك آزمون دكتری دندانپزشكی ۹۷ با اشاره به اینكه بارها از خودم پرسیده ام " آخر این راه چه خواهد بود و می خواهم به چه چیز دست یابم" افزود: برای جواب دادن به این سؤال باید از عمل ضرب ریاضی كمك بگیرم، اگر قرار باشد كار دندان پزشكی را انجام دهم، سالانه حدود ۲۰۰۰مریض را ویزیت و معالجه خواهم كرد این تعداد بدون داشتن تعطیلی و كار مداوم به دست خواهد آمد. حال اگر فرض نماییم مدت بیست سال كار و طبابت را انجام دهم عدد ۴۰۰۰۰ به دست خواهد آمد. ینی در تمام دوران كاریم می توانم به این تعداد انسان كمك كنم و مشكلشان را حل كنم و این تنها پنج صدم درصد جامعه ایرانی است!
انصاری افزود: به نظر می آید اگر بتوانم چیزی اختراع كنم و یا به عبارتی چیزی بسازم كه بتواند كاری را در دندان پزشكی ساده تر كند و یا حداقل سبب شود یك دهم درصد از ضریب پوسیدگی یا مشكلات مختلفی چون بوی بد دهان و تحلیل لثه بكاهد، نتیجه آن سال های سال ماندگار خواهد بود و مشكل انسان های بسیار زیادی را حل خواهد كرد، علاوه بر آن همان سودی كه قرار بوده است با بیست سال كار مداوم به دست آورم را در مدت زمان كمتری به دست آورم و تمام جهان باز می توانند از آن استفاده كنند كه برای چنین كار و موفقیت بزرگی سال ها تحقیق و مطالعه لازم است.
وی درانتها اظهار داشت: حس مفید بودن بسیار مهم و لذت بخش است، هركس باید آن كاری را انجام دهد كه به آن علاقه دارد. تمام تلاش افراد بر این باشد كه در كار موردعلاقه خود بهترین باشند.
1397/08/28
18:38:31
5.0 / 5
4826
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش