برتری جزیره كیش در حمایت از صنایع دانش بنیان


برتری جزیره كیش در حمایت از صنایع دانش بنیان به گزارش فاما كیش حمایت از صنایع دانش بنیان با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی از مهم ترین اولویت های سازمان منطقه آزاد كیش می باشد.


معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد كیش ، در نشست توجیهی اقتصـاد دانش بنیـان؛ گـواهی، مزایـا و حمایت ها كه صبح 20 تیردر مركزهمایش های بین المللی كیش آغاز شد گفت: تاكید دكتر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد كیش در جهت حمایت از تولید و اشتغال و توسعه زیرساخت های لازم برای فعالیت شركت های دانش بنیان، سبب شد تا سازمان منطقه آزاد كیش در سال گذشته درزمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی  بین مناطق آزاد كشور رتبه ممتازرا كسب كند.
 
وی با اشاره به برگزاری منظم جلسات ستاد تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سازمان منطقه آزاد كیش به ریاست دكتر مونسان گفت : رفع موانع تولید، كاهش بروكراسی های اداری وتسریع در صدور مجوزفعالیت اقتصادی از جمله مصوبات این جلسات در راستای حمایت از فعالان اقتصادی به ویژه شركت های دانش بنیان بوده است.
 
وی از صدور كارت VIP برای واحد های صنعتی  دانش بنیان و فعال در زمینه انتقال فناوری و  توسعه صادرات خبر داد و گفت : دارندگان این كارت ها از خدمات حمایتی متعددی از جمله تسهیلات بانكی كه تامین بخشی از منابع مالی آن را سازمان منطقه آزاد كیش برعهده دارد بهره مند می شوند.
 
دكتر جیرفتی با اشاره به واگذاری 97 قطعه زمین در شهرك تازه تاسیس صنعتی شماره 6 كیش در یك سال گذشته گفت : در این مدت كوتاه  در نخستین فاز شهرك صنعتی شماره 6 كیش ، 16 واحد صنعتی به بهره برداری رسیده است كه این بیانگر رونق فعالیت شركت های صنعتی و دانش بنیان در كیش است .
 
وی از آغاز مرحله دوم واگذاری 100 قطعه زمین دراین شهرك صنعتی خبرداد و گفت: در راستای حمایت از شركت های صنعتی و دانش بنیان علاوه برواگذاری زمین با نرخ حمایتی ،  صاحبان صنایع ، هزینه صدور پروانه ساخت و همچنین بهای زمین را به صورت اقساطی و پس از آغاز بهره برداری از طرح ها پرداخت می كنند.
 
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد كیش از تخصیص 168 دفتر با تمامی امكانات لازم از جمله ،اینترنت ، خطوط تلفن و فكس ،  سالن جلسات، منشی و فضای اداری برای فعالیت شركت های دانش بنیان نوپا در جزیره كیش خبر داد و افزود: سازمان منطقه آزاد كیش  ساخت سوله هایی را آغازكرده است تا شركت هایی كه به مرحله تولید محصولات صنعتی دانش بنیان رسیده اند بتوانند از این فضا ها برای راه اندازی  خطوط تولید خود استفاده كرده وبه سهولت به سودآوری برسند.
 
دكتر جیرفتی همچنین  از آغازفعالیت مركز بین المللی رشد فناوری سلامت و ایجاد دهكده استارت آپ در كیش خبر داد و گفت: این دو طرح نوین در كشور، جزیره كیش را به پایلوت فعالیت شركت های دانش بنیان در سطح ملی و منطقه تبدیل خواهد كرد.   
 
همچنین دكتر كرامتی معاون امور شركت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در این نشست با توضیحاتی پیرامون روند نام نویسی شركت های دانش بنیان در سامانه این معاونت وفرایند ارزیابی چند مرحله ای  این شركت ها توسط كمیته های كارشناسی گفت: 110 طرح حمایتی برای تقویت و توسعه شركت های دانش بنیان آماده شده است و شركت های تولید كننده محصولاتی كه در شمار 10 گروه تعیین شده به عنوان محصولات دانش بنیان قرار می گیرند می توانند از این طرح های حمایتی بهره مند شوند. 
 
وی افزود:  ورود به لیست شركتهای دانش بنیان به معنی امكان استفاده از قوانین حمایتی نیست و برای استفاده از این قوانین باید هر طرح توسعه ای، تولیدی یا سرمایه در گردش به كارگروه ارائه شود تا طرح توسط كارگزار این كارگروه به تایید برسد و سپس شركتها میتوانند از قوانین حمایتی استفاده كنند.
 
وی با تاكید بر لزوم هموار كردن مسیر تجاری سازی محصولات شركت های دانش بنیان واعلام آمادگی برای ارائه خدمات مشاوره ای گفت :  معافیت های مالیاتی و گمركی، استقرار شركت ها ، دفاتر و واحدهای تولیدی دانش بنیان در محدوده شهرها، بخشودگی های جرایم تامین اجتماعی برای كارفرمایان خوش حساب و تسهیلات سربازی برای كاركنان و كارشناسان  شاخص و كلیدی این شركتها  از جمله برنامه های معاونت امور شركت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری در جهت حمایت از توسعه شركت های دانش بنیان در سطح كشوراست.
 
دكتر رضا صراف، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه صنعتی امیركبیر (پلی تكنیك تهران) نیز در این نشست با ابراز خرسندی از فعالیت موفق شعب بین المللی دانشگاه های معتبر كشور در جزیره كیش گفت : جوانان ارزشمند ترین سرمایه های كشور هستند وما با ایجاد دانشگاه های نسل 3 یعنی دانشگاه های كارآفرین و محصول محور تلاش می كنیم تا شرایط كار و فعالیت برای جوانان فرهیخته وبا انگیزه كشور فراهم شود چراكه این بهترین راهكار پیشگیری از مهاجرت نخبگان و متخصصان داخلی  به خارج از كشور است.   
 
به گفته دكتر صراف ، راه اندازی مركز سرمایه گذاری و توسعه شركت های دانش بنیان، ایجاد مركز رویدادهای بین المللی علمی در جزیره كیش و برگزاری ماهانه نشست های علمی ، برگزاری دوره های آموزشی با حضور اساتید مجرب خارجی و داخلی برای صنعت كاران كشورمان و تبادل اطلاعات با ایرانیان مقیم خارج از كشور با هدف كاهش هزینه آموزش واعزام كارشناسان به خارج ، از جمله برنامه های در دست اجرای دانشگاه صنعتی امیركبیر در جزیره كیش است.
 
دكتر محمد حسین صادقی، مشاور رییس صندوق نوآوری و شكوفایی هم در این جلسه با اعلام اینكه تا كنون  30 هزار و 86 شركت دانش بنیان در سراسر كشور ثبت شده و فعال است گفت : از این تعداد 56 درصد یعنی 1 هزار و 733 شركت نوپا بوده و به تازگی فعالیت خود را آغاز كرده اند.  27 درصد از این مجموعه شامل  838 شركت هم  به مرحله تولید محصولات دانش بنیان رسیده اند. 515 شركت صنعتی هم دارای فعالیت دانش بنیان هستند.
 
وی با اشاره به تسهیلاتی كه صندوق نوآوری و شكوفایی برای شركتهای دانش بنیان اختصاص داده است گفت : این تسهیلات در سطح و مبالغ مختلف متناسب با میزان فعالیت و نیاز شركت های دانش بنیان به آنها اعطاء می شود.
 
به گفته دكتر صادقی  اصلی ترین تفاوت تسهیلات این صندوق با سایر صندوق ها و بانكهای كشور این است كه نرخ سود تسهیلات این صندوق هفت درصد كمتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است. تضامین ساده‌تر، قبول ریسك بیشتر، سرعت بررسی بالاتر، عدم نیاز به آورده نقدی، بالابودن سقف پرداختی و ... از جمله دیگر مزایای وام ها و تسهیلات این صندوق است.
 
صادقی تصریح كرد: علاوه بر اعطای وام و تسهیلات، این صندوق می تواند با شركت‌های دانش بنیان در زمینه تولید، توسعه، فروش و صادرات محصولات دانش بنیان‌ مشاركت كوتاه مدت داشته باشد.
 
این نشست فردا نیز در سالن رازی مركز همایش های بین المللی كیش  ادامه خواهد داشت.
1396/04/20
22:44:21
5.0 / 5
5434
تگهای خبر: منطقه آزاد , جزیره كیش
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش