آغاز بهره برداری بندر جزیره هندورابی


آغاز بهره برداری بندر جزیره هندورابی به گزارش فاما كیش، به نقل از تین نیوز بندر جزیره هندورابی، تكمیل و آماده پهلو گیری شناورهای مسافری و تداركاتی می باشد.


جزیره هندورابی كه یكی از جزایر الحاقی به منطقه آزاد كیش است از سال 93 در پی دستور رییس جمهور با رویكرد اكوتوریست در طرح توسعه قرار گرفت.
 
در مرحله نخست برای توسعه این جزیره با دستور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد كیش تدوین طرح جامع در دستور كار قرار گرفت اما با توجه به زمانبر بودن تدوین این طرح با بهره گیری از مشاوران داخلی و خارجی عملیات ساخت فرودگاه و بندر هندورابی به عنوان تنها مبادی ورودی این جزیره و مهمترین زیر ساخت توسعه آغاز شد.
 
سال گذشته با تلاشهای مجدانه و شبانه روزی فرودگاه هندورابی آماده نشست و برخاست پروازهای سبك و نیمه سبك شد و با انجام چند پرواز مراحل آزمایش را به موفقیت گذراند.
 
عملیات احداث بندر هندورابی نیز همزمان با فرودگاه  آغاز شد و در حال حاضر این بندر با اتمام بخش های مختلف آماده بهره برداری است.
 
بندر هندورابی در ساحل شمال غربی این جزیره  واقع شده است. بر اساس بررسی های مشاوران و متخصصان امر، این بخش از سواحل به دلیل معیارهای فنی و اقتصادی شامل نزدیكی به روستای هندورابی، سهولت در ناوبری، آرامش سالیانه وضعیت زیست محیطی، كاهش اثرات مخرب بر سواحل جزیره، هزینه لایروبی و هزینه های اجرایی بهترین موقعیت را برای احداث بندر تداركاتی و مسافری دارا بود.
 
این بندر دارای یك بازوی اصلی به طول هزار و 30 متر، یك بازوی فرعی به طول 340 متر و عرض 8 متر است.
 
فاصله دهانه دو بازو از یكدیگر 420 متر و عرض دهانه ورودی 120 متر با عمق 10 متر و قطر چرخش 300 متر است.
 
مساحت حوضچه بندر هندورابی 20 هكتار، مساحت دایك استحصالی این بندر بیش از 4 هكتار و ارتفاع تاج از سطح دریا 6 و نیم متر است.
 
با این مشخصات شناورهای مسافری كروز با طول 150 متر امكان پهلوگیری در این بندر را دارند همچنین یك پست اسكله شناور نیز در این بندر تدارك دیده شده است.
 
بندر هندورابی دارای ترمینال مسافری و ظرفیت پذیرش سالیانه 400 هزار مسافر، در حال حاضر آماده بهره برداری رسمی است و یك پست اسكله سوختی با ظرفیت 2500 تن به همراه  سه خط لوله و مخازن بنزین و گازوئیل و دو اسكله رورو با ظرفیت بار بری و 5 هزار تن مصالح از دیگر امكانات پیش بینی شده برای بندر جزیره هندورابی است.
 
نكته جالب توجه در احداث بندر هندورابی جابجایی 62 هزار مرجان از محدوده زیر بازوها و پشت دایك بندر با 15 هزار ساعت عملیات غواصی است.
 
این پروژه كه برای اولین بار دركشور اجرا شد عملیاتی دشوار، هزینه بر و زمانبر بود كه سازمان منطقه آزاد كیش در جهت اجرای صحیح برنامه ها و حفاظت از محیط زیست این جزیره در دستور كار قرار داد.
 
توسعه هندورابی با رویكرد محیط زیست همواره محور تمامی برنامه ریزیهای انجام شده برای هندورابی بوده است. بر این اساس با وجود اینكه پروژه بندر هندورابی به واسطه جا بجایی این مرجان ها متحمل هزینه و زمان زیادی شد اما در نهایت دقت تلاش شد این مرجان ها به منطقه دیگری منتقل شده و تحت نگهداریهای كارشناسان محیط زیست بدون هیچ آسیبی حیاتشان ادامه یابد.
 
به گفته معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد كیش هنگام اجرای طرح موج شكن ها كه سطح زیرین آن به وسعت شش هكتار بود تیمی از مشاوران زیست محیطی، دستگاه نظارت و یگ گروه غواصی 15 تا 30 نفره پس از آموزش، مسئولیت جا به جایی مرجان ها را بر عهده گرفتند.
 
رامین افشاری افزود: پیش از جا به جایی مرجان ها مطالعات زیست محیطی گسترده ای انجام شد تا مرجان ها به محیطی منتقل شوند كه با مشخصات مكان پیشین مشابهت داشته باشد از این رو مرجان های هندورابی در دو سایت جا به جا شدند كه حدود یك مایل با محل قبلی فاصله دارند.
 
معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد كیش گفت: پیش از پیشروی دایك، گروه غواصی همواره 150 متر جلوتر از عملیات اجرایی موج شكن كار پاكسازی منطقه را انجام دادند.
 
وی اضافه كرد: با توجه به نیاز مرجان ها به زیر ساخت سخت، غواصان قفس های فلزی را تهیه و مرجان ها را از بستر صخره ای جدا و در آن فضا چیدمان كردند و پس از آن مرجان ها بر روی بلوك های بتنی و مش های فولادی چسبانده شدند.
 
معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد كیش با بیان اینكه جا به جایی مرجان ها سال گذشته در اردیبهشت ماه 94 با رعایت مسائل زیست محیطی انجام گرفت در خصوص نظارت بر این مرجان ها گفت: پایش ها پنج ساله است، ابتدا هر شش ماه وضعیت مرجان ها توسط تیم مشاور پایش و سپس سالانه خواهد شد.
 
وی به آسیب پذیری مرجان ها در فصل گرما اشاره كرد و گفت: بیشترین آسیبی كه متوجه مرجان ها است در مرداد ماه به اوج خود می رسد كه خوشبختانه مرجان های جا به جا شده دو تابستان گذشته را به خوبی سپری كردند و بالای 90 درصد آنها زنده اند.
 
گفتنی است جزیره هندورابی با 22.8 كیلومتر مربع مساحت، در فاصله 325 كیلومتری بندر عباس و 133 كیلومتری بندر لنگه واقع شده است. این جزیره سرزمینی هموار و بدون عارضه طبیعی، پوشیده از یك رشته ارتفاعات كوتاه است كه كرانه های آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شود.
1396/04/22
23:59:33
5.0 / 5
5627
تگهای خبر: جزیره كیش , منطقه آزاد
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش