مدیرعامل ایدرو مطرح كرد

نیاز صنعت دریایی به ۳۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری


نیاز صنعت دریایی به ۳۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری فاما كیش: رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اظهار داشت: با عنایت به بررسی روند موجود و گذشته متوسط سالانه سه میلیارد دلار نیاز سرمایه گذاری در صنعت دریایی را نشان داد كه در ۱۰ سال آینده معادل ۳۴ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری در صنایع دریایی داریم.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، منصور معظمی در حاشیه بازدید از مجتمع كشتی سازی فراساحل در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران سابقه ای ۵۰ ساله با هدف توسعه صنعتی در كشور ایجادشده و ۲۵۰ پروژه توسط این سازمان تولید و امروز واگذارشده است.
وی اظهار نمود: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یك سازمان بنگاه دار نیست و نباید كار بنگاه داری كند بلكه حمایت كننده است و با این هدف شكل گرفته است.
معظمی با اشاره به اینكه نمایندگان مجلس پروژه های این سازمان را مشاهده و نتیجه تحولش را لمس می كنند، خاطرنشان كرد: هنر آن است چگونه از منابع دولتی و خصوصی استفاده نماییم و هدف گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در دولت یازدهم و دوازدهم بر این است كه وابستگی اش را به دولت كم كند.
وی افزود: ۲۲ ماه است كه باتجربه ای كه در وزارت نفت داشتم در این سازمان پرظرفیت فعالیت دارم به دنبال جذب بخش خصوصی بوده ام.
معظمی با اشاره به اینكه با درخواست به حق نمایندگان مجلس در وضعیت اقتصادی فعلی برای كمك به برخی صنایع مواجه هستیم، عنوان كرد: در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تمركز خویش را بر پنج بخش گذاشتیم و با عنایت به محدودیت منابع در بخش هایی همچون نفت و گاز ورود كردیم كه ظرفیتی همچون شركت مدیریت طرح های صنعتی ایران ( IPMI ) داریم كه بخشی از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی را تمام كرده و بخشی از فازهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در حال اتمام است.
وی صنعت خودرو را بخش مهم دیگری دانست و عنوان كرد: ایدرو بعنوان دولت یك سهم ۱۴. ۵ درصدی در ایران خودرو و ۱۷. ۶ درصد در سایپا دارد و در این دو شركت هم واگذاری های عجیب وغریبی صورت گرفته بود كه با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت در این حوزه خودروسازان را جمع كرده و آن ها را به سمت مشاركت سوق دادیم كه در ایران خودرو با پژو قرارداد بستند و با مشاركت ۵۰ درصدی طرفین در حال انجام می باشد تولید وارد بازار شده است و سایپا با سیتروئن با مشاركت ۵۰ درصدی هم در حال انجام می باشد كه تولیدات تا اردیبهشت و خردادماه وارد بازار می گردد.
رئیس جدید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در مورد صنایع دریایی، اظهار داشت: در این بخش دارای توانمندی و ظرفیت هایی هستیم و سند استراتژیك صنایع دریایی كشور تدوین شده است.
معظمی با اشاره به اینكه مطالعات زیادی در این خصوص صورت گرفته و از تمامی خبرگان صنایع داخلی بهره گرفته شده است، تصریح كرد: در این سند مقایسه وضعیت كشورمان با صنایع دریایی كشور تركیه، چین، ویتنام و مالزی مقایسه شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: با عنایت به بررسی روند موجود و گذشته متوسط سالیانه سه میلیارد دلار نیاز سرمایه گذاری در صنعت دریایی را نشان داد كه در ۱۰ سال آینده معادل ۳۴ میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری در صنایع دریایی داریم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: در صنایع فراساحلی با عنایت به توان دخلی نیاز به افزایش زیرساخت نداریم.
وی ادامه داد: متوسط به كارگیری زیرساخت ها در صنعت دریایی ۱۰ درصد است و به طور مثال شركت ایزوایكو شناورهای اقیانوس پیما ساخته می گردد و باید به دنبال بازارهای خود باشد.
معظمی با اشاره به اینكه علل عدم استفاده از زیرساخت ها را می توان در چند موردبررسی كرد، خاطرنشان كرد: عدم اعتماد كارفرمایان به صنایع داخلی از مهم ترین مشكلات است گرچه در كشتی سازی شناورهای اقیانوس پیما همچون ایزوایكو و صدرا توانمندی خویش را به اثبات رسانده اند.
وی در انتها اظهار داشت: باید از سرمایه ملی نهایت بهره برد و در این زمینه به صنایع داخلی اعتماد كرد و شاهد افزایش رونق این صنعت در كشور بود.1396/09/28
15:32:05
5.0 / 5
5102
تگهای خبر: دریا , ساحل , شناور
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش