بندرعباس را خفه نكنیم


بندرعباس را خفه نكنیم به گزارش فاما كیش عضو شورای عالی استان ها خواهان توجه سازمان ها به آمایش سرزمینی هرمزگان شد و اظهار داشت: صنعتی شدن بندرعباس هم اكنون خارج از ظرفیت و توان اكولوژیكی منطقه است.


كیانوش جهانبخش در گفت و گو با ایسنا، با عنایت به شرایط اقلیمی و منطقه ای یكی از شهرهای استراتژیك و موثر در توسعه كشور دانست و عنوان كرد: اما بندر عباس با تفسیر سلیقه ای قانون و نگاه غیر كارشناسی از میزان درآمد و جایگاه اقتصادی كه دارد، از توسعه بهره مناسبی نبرده است.
وی با اشاره به اینكه شهر بندر عباس علاوه بر خاصیت بندری در تبادل كالا، صادرات و واردات نقش تعیین كننده و مهمی را در كشور دارد، اضافه كرد: در سایر حوزه ها به اولویت اصلی و آمایش سرزمینی توجه مناسبی نشده است و باسرعت شتابانی به سمت صنعتی شدن حركت كرده است. این صنعتی شدن هم اكنون خارج از ظرفیت و توان اكولوژیكی منطقه و در برخی از جاها تطابقی با شاخص های زیست محیطی و استانداردهای زیست محیطی ندارد.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استانها یك اولویت مهم شهر بندر عباس را توسعه بر اساس گردشگری دانست و عنوان كرد: زمانی به این نتیجه دست پیدا می نماییم كه نگاهی به سایر شهرهای بندری دنیا داشته باشیم. این مهم در این شهر به فراموشی سپرده شده است و به سمتی حركت كرده كه شهر هویت واقعی خویش را از دست داده است.
جهانبخش هویت اصلی بندرعباس را گردشگری، ساحل، دریا و موهبت های خدادادی دانست و تصریح كرد: معتقدیم توسعه صنایع اثری در وضعیت معیشتی، اشتغال و توسعه هرمزگان آنگونه كه شایسته بوده، نداشته است، اما با توسعه گردشگری مردم هرمزگان بهره و فایده مناسب را خواهند داشت؛ بنابراین در این راستا هم بایستی تمامی دستگاه ها برنامه های خویش را بر محور گردشگری عرضه كنند.
به قول وی، این روزهای شاهد اظهار نظرها و نگرانی های مردم و مسئولین در سطوح مختلف نسبت به راه اندازی مزارع پرورش میگو در شرق بندر عباس هستیم. به خودی خود چنین صنایعی و رویكرد آن صدمه پذیر نیست. محیط زیست هم با ابهام اعلام نموده است كه در واقع ارزیابی های زیست محیطی برای راه اندازی مزارع پرورش میگو انجام شده است. اما نكته ای كه باید به آن توجه گردد بحث حائز اهمیت آمایش سرزمینی است.
عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه كرد: زمانی كه در یك شهر از طرح تفصیلی سخن گفته می گردد در واقع در مورد قطعات بزرگ و كوچكی كه جانمایی درسطح شهر شده است، صحبت می گردد. هرچند كه متاسفانه به علت عدم اعتقاد و توجه به طرح تفصیلی با گذشت بیشتر از ده سال هنوز طرح تفصیلی بندر عباس تایید نشده است و این ایراد به راه شهرسازی و حتی مجموعه شهرداری هم وارد است اما در بحث اولویت كار بری اراضی كه همان مبحث آمایش سرزمینی است باید پهنه بندی را درنظر بگیریم. مانند پهنه گردشگری و پهنه صنعتی كه امری ضروری و مهم می باشد.
جهانبخش بیان كرد: بندر عباس به شدت مورد هجمه و یورش توسعه صنایع از سمت غرب است. با این اقدام صدمه جدی به جهت زیست محیطی به شهر وارد می گردد و شرق بندر عباس هم به تازگی به سمت توسعه مزارع پرورش میگو در حال حركت است كه از چند منظر حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: نكته دیگر اینكه اگر غرب را نایده بگیریم باید اجازه دهیم شهر بندرعباس از سمت شرق نفس بكشد و توسعه را با نگاه گردشگری و تفریحی به سمت شرق ببریم. اگر حتی برای ساحل شرقی، محیط زیست تاییده های لازم را بدهد به پهنه بندی و آمایش توجه نكرده ایم و این شهر را در آینده نزدیك گرفتار خفگی خواهیم كرد.
از طرفی هم هنوز هم بحث فاضلاب های شهر بندر عباس به شكل كامل و مناسبی حل نشده است و از طرفی دیگر هم این شهر را از 2 طرف تحت فشار قرار می دهیم. همینطور به حلقوم شهر بندر عباس فاضلاب صنعتی و خانگی با مجوز های بی رویه به صنایع بدون الزامات زیست محیطی در ارتباط با توسعه آب شیرین كن ها وارد می نماییم.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استانها اضافه كرد: این نوع تصمیم گیری ها در واقع نشان دهنده این است كه به شهرمان بعنوان یك موجود زنده و بعنوان یك مكان انسان محور نگاه نكرده ایم و نگاه كاربرد محور، درآمد محور و اشتغال زاست.
وی افزود: مطمئنا این چنین نگاه هایی در آینده نزدیك بحران هایی زیادی به همراه خواهد داشت. حق نداریم به بهانه اشتغال و درآمدزایی و مواردی از این دست به محیط زیست و حقوق مردم تجاوز نماییم. طبق مستندات علمی محدوده واگذاری اراضی پرورش میگو در شرق بندر عباس در درون تالابی جانمایی شده كه ثبت كنوانسیون رامسر است.
جهانبخش عنوان كرد: سازمان محیط زیست و هیچ دستگاه دیگری حق ندارد به دخل و تصرف یا ساخت و سازی در حریم تالاب كه حداقل 2 كیلومتر است، داشته باشد. حال آن كه این مزارع پرورش میگو در وسط تالاب جانمایی شده است.
رئیس كمیسیون نظارت، ارزیابی وحقوقی شورای شهر بندر عباس در ادامه مطلب فوق اظهار داشت: این یك چالش بزرگ است كه از تمام محققان، پژوهشگران و متخصصین این حوزه تقاضا می كنم در این راستا نظرات كارشناسی و تخصصی خویش را مطرح كنند.
وی افزود: نكته دیگر اینكه گلایه ای هم از سازمان برنامه و بودجه دارم. باتوجه به هزینه هایی كه در تكمیل طرح آمایش سرزمینی هرمزگان صورت گرفته در برنامه ریزی برای توسعه استان از این ظرفیت تخصصی و نقشه راه استفاده ای نمی برند.
جهانبخش در ادامه سخنان خود از تراكم جمعیت در شرق استان هرمزگان كه وضعیت مطلوبی ندارد، سخن گفت و بیان كرد: وضعیت اشتغال در این منطقه مناسب نمی باشد. تاكیدات مقام معظم رهبری بر توسعه سواحل مكران با همین نگاه عالمانه بوده است كه مناطق توسعه پیدا كنند. نقاط بسیار زیادی در شرق استان داریم كه می توان مزارع پرورش میگو را به آن انتقال داد. با عنایت به پیشرفت های دولت و مجموعه استانی مطمئنا سرمایه گذار هم علاقه مند است كه در آن مناطق سرمایه گذاری كند.
وی سفارش كرد: باید اجازه بدهیم كه با گفتمان علمی به این مورد پرداخته شود و جدا از فضای احساسی و هیجانی كاركارشناسی در این زمینه صورت گیرد. در این راستا می توان در نقاط دیگر استان با عنایت به گستردگی ساحل و استفاده از نظرات كارشناسان حوزه آمایش سرزمینی و زیست محیطی سرفصل جدیدی در توسعه هرمزگان شروع كرد.
1397/10/11
23:03:17
5.0 / 5
4578
تگهای خبر: آب , بندرعباس , پرورش , پیشرفت
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش