جزیره هرمز و تبعات منفی هجوم گردشگران به آن


جزیره هرمز و تبعات منفی هجوم گردشگران به آن فاما كیش: مدیركل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینكه جزیره هرمز جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست نیست، اظهار داشت: جزیره هرمز از مقاصد مهم گردشگری داخل كشور است كه به سبب نبود زیرساخت های لازم، همچون خیلی از قطب های گردشگری كشور، با هجوم گردشگران متحمل تبعات منفی گوناگون مانند افزایش پسماندها و زباله های شهری شده است.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، و به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، حبیب مسیحی تازیانی در تشریح این خبر اضافه كرد: این اداره كل به منظور حفاظت فیزیكی از زیستمندان جزیره همچون جبیر با كمبود نیروی انسانی مواجه می باشد با این وجود این اداره كل از گذشته تابحال اهتمام بر آن داشته تا باوجود محدودیت ها، با تأمین علوفه، ساخت چندین آبشخور و انجام سرشماری های سالانه این گونه با ارزش را حمایت و حفاظت كند.
وی بیان كرد: جزیره هرمز از مقاصد مهم گردشگری داخل كشور است كه به سبب نبود زیرساخت های لازم، همچون خیلی از قطب های گردشگری كشور، با هجوم گردشگران متحمل تبعات منفی گوناگون مانند افزایش پسماند ها و زباله های شهری شده است و این مسئله علاوه بر ساكنین منطقه برای جبیر های جزیره هرمز كه همواره با مسائلی، چون خشك سالی و كمبود آب و علوفه روبرو بوده اند احداث مشكل كرده است.
مسیحی تازیانی افزود: به صورتی كه در نیمه دوم سال كه شرایط آب و هوایی در این منطقه مساعد است متأسفانه شاهد حضور بی ضابطه گردشگران بوده ایم و فشار ناشی از سیل جمعیتی خارج از ظرفیت تحمل زیستگاه سبب راندن جبیر ها از محدوده امن به سمت محل فعلی دفن پسماند جزیره شده است كه خطری بالقوه برای آنها است.
وی عنوان كرد: بااین حال اخیرا مقاله ای منتشرشده كه بدون هیچ گونه تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی كاهش جمعیت جبیر های جزیره را كه از سال های گذشته كه به دلایل طبیعی و خشك سالی های طولانی مدت اتفاق افتاده بود را تنها به وجود زباله و سوزاندن غیراصولی آنها محدود سازد كه قابل قبول و اثبات نیست.
مدیركل محیط زیست هرمزگان درباب وضعیت پسماند جزیره هرمز، اظهار نمود: مطالعات طرح جامع مدیریت پسماند جزیره هرمز از سال ۹۴ توسط شهرداری هرمز با استفاده از خدمات مشاور شروع شد و درنتیجه ی این مطالعه، محلی برای دفن پسماند به این اداره كل پیشنهاد شد كه به سبب عدم رعایت فاصله لازم از دریا مورد موافقت قرار نگرفت و مكان دیگری پیشنهاد شد. همین طور به سبب عدم دفع اصولی پسماند ها اخطاریه های مكرر باز صادرشده است و سوژه به صورت مستمر از راه مركز تحقیقات زیست محیطی هرمز پیگیری میگردد.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با استانداری هرمزگان اظهار داشت: تفاهم نامه ای میان استانداری هرمزگان و بنیاد بركت مجموعه ای وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، به امضا رسید و به همت این بنیاد از سال ۹۵ طرح توسعه پایدار جزیره هرمز با دیدگاه گردشگری پایدار و حفظ محیط زیست تدوین و راهبری می كند. همین طور در آن طرح مدیریت پسماند و مدیریت واحد آن دیده شده است و از شروع سال جاری اعتبارات زیرساختی آن طرح تأمین و در حال اجرا می باشد و در مرحله دوم ساخت آبشخور های جدید و توسعه درختان و گیاهان بومی و مدیریت پسماند جزیره با محوریت اداره كل عمران جزایر استانداری اجرا میگردد.
1397/10/18
14:36:15
5.0 / 5
5032
تگهای خبر: آب , احداث , جزایر , جزیره هرمز
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش