رونمایی از اولین شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل در هرمزگان


رونمایی از اولین شناورهای تفریحی استاندارد ساخت داخل در هرمزگان به گزارش فاما كیش مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان از به آب اندازی اولین نمونه از شناورهای تفریحی (تك بدنه) ساخته شده در این استان اطلاع داد.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، اله مراد عفیفی پور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: با عنایت به سفارش یكی از تعاونی های گردشگری در جزیره قشم، اولین نمونه قایق تفریحی استاندارد مونوهال(تك بدنه v شكل) با نام «هنگام ۱ » در كارخانه شناورسازی مدكندالو در جزیره قشم به آب اندازی شد و آزمایش های دریانوردی هم بر روی آن با موفقیت به انجام رسید.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان جزییاتی از مشخصات فنی این شناور اظهار داشت: بدنه این قایق تفریحی از جنس فایبرگلاس مونوهال ساخته شده و سامانه رانش آن هم از نوع شافت و پروانه است.
وی با اشاره به قابلیت های این شناور گردشگری اظهار داشت: بدنه این قایق تفریحی به گونه ای طراحی و ساخته شده كه با عمر مفید ۱۰ ساله در شرایط آب و هوایی منطقه خلیج فارس و دریای عمان فعالیت كند.
عفیفی پور ظرفیت ترابری این شناور را شامل دو نفر خدمه و ۱۱ نفر توریست عنوان نمود و اضافه كرد: طول كلی این شناور ۱۱، ۸ متر، عرض آن ۳ متر و آبخور شناور در حالت بار كامل ۵۸ سانتی متر است. همچنین، سرعت آن در زمان ظرفیت كامل سرنشینان، ۳۰ مایل دریایی( حدود ۵۵ كیلومتر بر ساعت) است.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: سازمان بنادر و دریانوردی در جهت ارتقای صنعت گردشگری دریایی، نوسازی ناوگان و استانداردسازی قایق های تفریحی مبادرت به عرضه تسهیلات بانكی با سود صفر درصد به متقاضیان كرده است تا شناورهایی استاندارد جایگزین قایق های تفریحی معروف به «تشتی» شوند.
وی با اشاره به تأكیدات استاندار هرمزگان و مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی بر ضرورت نوسازی ناوگان گردشگری دریایی و خروج شناورهای سنتی از این چرخه، اضافه كرد: با عنایت به اینكه شناورهای تفریحی موجود، به هیچ وجه استانداردهای لازم برای گشت های ایمن دریایی را ندارند، به دنبال این هستیم كه با جلب مشاركت مردمی در چارچوب تعاونی ها، شناورهایی ایمن و استاندارد كه گواهینامه های لازم از مؤسسات رده بندی دارند، جایگزین شوند.
عفیفی پور تصریح كرد: پیش ازاین و طی سال جاری نیز، ساخت یك فروند قایق تفریحی با بدنه كاتاماران( شناور دارای بدنه زیرآبی دوتكه) تولید داخل به منظور جایگزینی با شناورهای غیراستاندارد سنتی به آخر رسیده و با نظارت اداره ثبت شناوران اداره كل بنادر و دریانوردی هرمزگان در همین كارخانه شناورسازی به آب اندازی شده بود.
وی افزود: با الحاق تعداد بیشتری از این شناورهای استاندارد به ناوگان گردشگری استان هرمزگان بعنوان پایتخت دریایی ایران، بازار فعالان این كسب وكار به شكل چشمگیری رونق می گیرد.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به اینكه هرمزگان بعنوان استان پایلوت درزمینهٔ نوسازی و استانداردسازی ناوگان گردشگری دریایی در كشور تعیین شده است، افزود: ابلاغ رسمی پیشگیری از تردد شناورهای غیراستاندارد تفریحی در دستور كار این اداره كل قرار دارد.
عفیفی پور در انتها با اشاره به استفاده از ظرفیت كشتی سازی های داخلی برای ساخت شناورهای جدید تفریحی، خاطرنشان كرد: تلاش ما بر این است كه تعاونی ها پایین ترین میزان آورده جهت استفاده از این تسهیلات فراهم نمایند و با استفاده از مذاكره با بانك های عامل در مورد اقساط آنها، دوره زمانی بازپرداخت هم افزایش یابد.
1397/10/21
22:06:46
5.0 / 5
4794
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش