۴ استان جنوبی در اولویت مقابله با گرد و غبار


۴ استان جنوبی در اولویت مقابله با گرد و غبار فاما كیش: مدیر ملی ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار از تهیه سند ملی مقابله با گرد و غبار و نهایی شدن مطالعات منشایابی داخلی فرسایش بادی، طوفان ماسه و گرد و غبار آگاهی داد و اظهارگرد: سال بعد استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان در اولویت مقابله با گرد و غبار قرار می گیرند.علی محمد طهماسبی بیرگانی با اشاره به تهیه سند ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود: این سند هفته آینده در كمیته تخصصی گرد و غبار - كه با حضور دستگاه های مختلف برگزار می گردد - مطرح خواهد شد تا اگر اعضا نظری روی این سند دارند، اعمال شود.

وی افزود: برنامه پنج ساله مقابله با گرد و غبار یك سند بالادستی است كه برنامه ها و رهنمودهای كلی را در حوزه سیستم های پیش بینی می كند، آگهی گرد و غبار، عملیات اصلاحی و روش های احیایی را شامل می شود و وظایف همه دستگاه های اجرایی را مشخص می كند.

مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار در پاسخ به این پرسش كه در عملیات مقابله با گرد و غبار كدامیك از دستگاه ها بیشترین وظیفه را برعهده دارند، اظهار داشت: تقریباً بیشتر از ۵۰ درصد تكالیف مقابله با گرد و غبار در حوزه مسئولیت های وزارت جهاد كشاورزی خصوصاً بخش های زراعت و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور است و عمده اعتبارات باز به این وزارتخانه اختصاص یافته است. در درجه بعدی وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست بیشترین نقش را دارند. تأمین حق آبه مورد نیاز تالاب ها و دریاچه ها به منظور حفظ رطوبت عرصه ها مهمترین وظیفه وزارت نیرو است و سازمان حفاظت محیط زیست هم بیشتر بعنوان هماهنگ كننده دستگاه ها فعال خواهد بود.

طهماسبی بیرگانی همین طور با اشاره به نهایی شدن گزارش كشوری مطالعات منشایابی داخلی فرسایش بادی، طوفان های ماسه و گرد و غبار اشاره كرد: گزارش شامل چند فصل است كه در آن نقشه های گوناگون در رابطه با گرد و غبار و كانون های آن تهیه شده است. برای مثال پتانسیل فرسایش پذیری سرزمین یك مؤلفه مهم می باشد كه نقشه های آن تهیه شده است و نشان داده است كه حدود ۲۴ میلیون هكتار از عرصه های كشور دارای این پتانسیل و منشاهای گرد و غبار كشور دارای وسعتی برابر ۲۸ میلیون هكتار هستند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان محیط زیست، هم اكنون اطلاعات وضعیت گرد و غبار كشور در مناطق مختلف برای ماه ها و فصل های مختلف بطور مجزا تهیه شده است كه به احتمال قوی تا خردادماه سال آتی منتشر می شود و در اختیار دستگاه ها قرار می گیرد.

طهماسبی بیرگانی با اشاره به اینكه پارسال به سبب نحوه تخصیص اعتبارات، عمده اقدامات مقابله با گرد و غبار در استان خوزستان متمركز بود، اظهار داشت: خوشبختانه به سبب برنامه های اجرا شده در خوزستان طی سال قبل و امسال و تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای مقابله با گرد و غبار این استان همین طور بارش های مناسب، اتفاقات خوبی در خوزستان افتاد اما برای سال جدید علاوه بر خوزستان سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و كرمان مورد توجه و در اولویت طرح های مقابله با گرد و غبار قرار خواهند گرفت.
شناسایی كانون های خارجی گرد و غبار تا سال آینده
مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار درانتها در پاسخ به پرسشی در مورد میزان منشاهای خارجی گرد و غبارهای ایران، با بیان این نكته كه شناسایی كانون های گرد و غبار خارجی كه استان های كشور ما را تحت تأثیر قرار می دهد با كمك سازمان هواشناسی شروع شده است و به احتمال زیاد تا سال آینده نتایج آن مشخص خواهد شد، اظهاركرد: هم اكنون شناسایی منشاهای داخلی گرد و غبار تهیه و نهایی شده است و كلیه اطلاعات مربوط به مناطق غبارخیز را به فراخور ماه و فصل در اختیار ما قرار می دهد، مسلماً پس از آماده شدن مطالعات منشایایی خارجی فرسایش بادی و طوفان های ماسه و گرد و غبار می توانیم با دقت حداكثری در مورد سهم كانون های داخلی و خارجی گرد و غبار اظهار نظر نماییم.
1397/11/26
21:17:11
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: آب , تخصص , دریا , سازمان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش