رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید در بندرعباس


رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید در بندرعباس فاما كیش: آئین رونمایی ˮنقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشیدˮ استردادی از آمریكا در موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس برگزار گردید.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، بامداد امروز با حضور همتی (استاندار هرمزگان)، مرادی (نماینده مردم هرمزگان در مجلس) و فعالین فرهنگی و هنری استان هرمزگان آئین رونمایی "نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید" استردادی از آمریكا در موزه مردم شناسی خلیج فارس بندرعباس برگزار گردید.
استاندار هرمزگان در حاشیه این مراسم در گفتگو با ایسنا، اضافه كرد: امروز در موزه مردم شناسی خلیج فارس در مراسمی حضور یافتیم كه به فرهنگ و گذشته مان بازمی گشت.

فریدون همتی بابیان اینكه امیدوارم چنین اقداماتی سبب شود تا مردم بخصوص جوانانمان با گذشته و میراث گرانبهایمان آشنا گردند، خاطرنشان كرد: باید مردم از موزه مردم شناسی خلیج فارس بازدید كرده و علاوه بر تاریخ و فرهنگ هرمزگان با نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید آشنا گردند و با تاریخ غنی كشورمان بیشتر از گذشته آشنا گردند.
وی با اشاره به اینكه به نرم هر ایرانی باید تلاش كند تاریخ كشورش را فرا بگیرد، اظهار نمود: باید بدانیم كشورمان چه فراز و فرودی داشته تا حالا به اینجا رسیده است.
همتی بابیان اینكه این اثر خود یك تاریخ را به دنبال دارد، تصریح كرد: موزه مردم شناسی خلیج فارس دیدن دارد و به تمامی مردم سفارش می كنم از این مكان فرهنگی بازدید كرده و به خوبی سنت ها و آئین مردم هرمزگان را فرا بگیرند.
عالی ترین مقام دولت در هرمزگان با اشاره به اینكه كشوری مثل آمریكا كه قدمتی ندارد در مقابل كشور ایران اسلامی كه از دیرباز نقش مهمی در جهان داشته، نمی تواند عرض اندام كند، افزود: نسل های آینده به صورت حتم به این مقطع تاریخی افتخار خواهند كرد.

همینطور مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در این خصوص به خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: افتخاری كه امروز رخ داد، در جهت تقویت و توسعه توجه به میراث فرهنگی بود چونكه میراث فرهنگی هویت ماست و می تواند به نقش های اجتماعی ما كمك نماید.
رضا برومند بابیان اینكه بعد از بازگشت این نقش برجسته به كشورمان بعد از گذشت ۸۰ سال، رایزنی خویش را با سازمان میراث فرهنگی كشور آغاز كردیم، خاطرنشان كرد: با نگاه مناسب دكتر مونسان و نمایش عمومی این اثر هم فرصت یك ماهه برای انتقال این اثر به بندرعباس داده شد.
وی با اشاره به اینكه این اثر با تدابیر شدید امنیتی وارد بندرعباس شد و از ۱۹ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد در موزه مردم شناسی خلیج فارس به معرض نمایش گذاشته خواهد شد، اظهار نمود: هدف ما بود كه فضای روانی و اجتماعی نسبت به میراث فرهنگی مان را تقویت نماییم و مردم در این زمینه علاقه مند شده و بتوانیم باقدرت بیشتر كار مرمت، بازسازی و احیای میراث فرهنگی استان كه برخی بعد بین المللی دارند همچون قلعه پرتغالی ها و معبد هندوها را انجام دهیم.

یك محقق و پژوهشگر تاریخ هرمزگان در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: نقش برجسته سرباز هخامنشی در فاصله سال های ۱۳۱۱-۱۳۱۲ در جستجوهای مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو در تخت جمشید توسط ارنست هرتسفلد كشف شد اما متأسفانه در سال ۱۳۱۶ دزدیده شد.
منصور نعیمی بابیان اینكه این قطعه نقش برجسته پانزده سال بعد، در سال ۱۳۳۰ توسط یك مجموعه دار خصوصی خریداری و به موزه هنرهای زیبای مونترال كانادا اهدا شد، اضافه كرد: نقش برجسته سرباز هخامنشی به مدت نزدیك به شصت سال در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده بود تا اینكه در سال ۱۳۹۰ مجدداً دزدیده شد.
وی افزود: این اثر طبق حكم دفتر دادستانی منطقه منهتن نیویورك در سال ۱۳۹۶ از یك مؤسسه حراج آثار هنری نیویورك مصادره شد و سازمان میراث فرهنگی بلافاصله بعد از اطلاع از این مورد اقدامات حقوقی خویش را شروع كرد و جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۶ با عرضه مدارك مالكیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورك درخواست نمود.
نعیمی اضافه كرد: خوشبختانه با هماهنگی با مركز خدمات حقوقی ریاست جمهوری، مركز دیوان لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثابت شد این شیء تاریخی متعلق به ایران است و دادستانی آمریكا در همان سال رأی نهایی خویش را در خصوص استرداد این اثر تاریخی به ایران صادر كرد و در نهایت این اثر در ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ تحویل نماینده دائم ایران در سازمان ملل شد و رئیس جمهوری اسلامی ایران در بازگشت خود از سفر نیویورك این اثر را به ایران بازگرداند.
وی بابیان اینكه حضور این تندیس در هرمزگان كار زیبایی است و باید به فال نیك گرفت، خاطرنشان كرد: اما بنده تأسف می خورم چونكه ای كاش به جای ورود این تندیس شاهد نمایش مجسمه شیر برنزی كه متعلق به هرمزگان است در این موزه بودیم.
1398/02/20
13:32:56
5.0 / 5
4255
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش