معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان:

با كمبود تخت های مراقبت های ویژه در هرمزگان مواجهیم


با كمبود تخت های مراقبت های ویژه در هرمزگان مواجهیم فاما كیش: معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان با تاكید بر لزوم حمایت بنگاه های اقتصادی از توسعه بخش درمان استان هرمزگان، خاطرنشان كرد: امیدوارم بنگاه های اقتصادی بخصوص صنایع كه خود جمعیت زیادی از استان را شامل می شوند در این حوزه ورود كرده و به پیوست های اجتماعی شان پایبند باشند كه تابحال نبوده اند.


دكترعبدالله غریب زاده در گفت و گو با ایسنا اضافه كرد: در استان هرمزگان 14 بیمارستان فعال وجود دارد كه از این بین 1485 تخت فعال در بیمارستان های دولتی و 644 تخت فعال در بیمارستان خصوصی و غیر دانشگاهی وجود دارد كه در بخش دولتی 62 تخت بیشتر از نرخ مصوب و در بخش خصوصی با 150 تخت پایین تر از نرخ مصوب در بیمارستان ها مواجه ایم.
وی با اشاره به اینكه در استان هرمزگان 16 كلینیك ویژه وجود دارد، خاطرنشان كرد: 69 آمبولانس در استان هرمزگان در حال فعالیت است كه از این تعداد 30 دستگاهش نظامی، 40 دستگاه سالم، 22 دستگاه مستعمل و 6 دستگاه اسقاطی است كه برنامه نوسازی در این بخش در اولولیت قرار دارد.
غریب زاده با اشاره به اینكه 22 پایگاه اورژانس شهری در استان هرمزگان مستقر شده است، افزود: در سراسر استان هم پایگاه اورزانس به صورت چادری 41 مورد، دریایی 2 مورد و یك مورد هوایی با 402 نیرو خدماتی و درمانی و 66 پرستار در حال فعالیت هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان با اشاره به اینكه نرخ متوسط كشوری به ازای هر یك هزار نفر 108 تخت است كه در هرمزگان این میزان 1024 تخت است، ادامه داد: در این بخش با مشكلات زیادی رو به رو هستیم و به صورت ویژه این مشكل در شهرستان میناب حادتر است اما با برنامه ریزی های صورت گرفته تا سال 1400 و برنامه های دانشگاه علوم پزشكی در شهرستان های بندرعباس، میناب و بندرخمیر این معضل را تا حدودی برطرف می نماییم.
وی با اشاره به اینكه در استان هرمزگان 10 دستگاه سی اسكن، 2 دستگاه پرتو درمانی، 3 دستگاه آنژوگرافی وجود دارد، اضافه كرد: همینطور پنج دستگاه MRI در هرمزگان وجود دارد كه یك دستگاه آن در بخش خصوصی در وضعیت حاضر غیرفعال است.
غریب زاده با اشاره به اینكه در این بخش اگر بدهی شركت های بیمه بخصوص به بخش خصوصی پرداخت شود به صورت حتم تا حدود زیادی مشكلات برطرف می شود، تصریح كرد: بخش خصوصی در بخش MRI یك میلیارد تومان و دانشگاه علوم پزشكی در حدود 300 میلیون تومان طلب دارد.
این مقام دانشگاهی با اشاره به اینكه در بخش تخت های ویژه در بیمارستان های دانشگاهای 202 تخت و در غیر دانشگاهی 116 تخت وجود دارد، افزود: معضل اساسی بیمارستان های هرمزگان در كمبود تخت های مراقبت های ویژه است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان در پاسخ به سوال ایسنا در مورد پروژه های عمرانی این دانشگاه خاطرنشان كرد: در بخش توسعه اورژانس در شهرستان بندرعباس با 40 درصد، در حاجی آباد با 70 درصد، در میناب با 7 درصد و در جاسك و بندرخمیر با 2 درصد پیشرفت مواجه ایم.
غریب زاده با اشاره به اینكه بیمارستان شریعتی با 132 تخت هم اكنون با پیشرفت 47 درصدی رو به رو است، ادامه داد: برای این پروژه اعتبار خاصی از برنامه و بودجه كشور دیده نشده و انتظار داریم مسئولان استانی هم به مددمان بیایند زیرا اكنون وضعیت درمان بیماران زنان بخصوص مادران آبستن به علت كمبود تخت مناسب نبوده و بهره برداری از بیمارستان شریعتی بخش عظیمی از این مشكل را برطرف می كند و امیدواریم تا 12 ماه آینده شاهد این مهم باشیم.
وی با اشاره به اینكه در افق آینده باید به ازای هر یك هزار نفر به 2. 5 تخت در بیمارستان های هرمزگان برسیم، عنوان كرد: از 318 تخت كنونی در بخش مراقبت های ویژه در سال 1404 به 569 تخت می رسیم كه با روند كنونی باید تلاش بیشتری نماییم تا به این هدف برسیم.
این مقام مسئول كمبود نیروهای تخصصی ماندگار در استان هرمزگان، عدم وجود ابزارهای تشویقی به منظور ترغیب نیروهای متخصص جهت ماندگاری در استان، كمبود تخت های فعال در بیمارستان ها را از مهمترین مشكلات حوزه درمان در استان هرمزگان دانست و اظهار نمود: اغلب نیروهای متخصص فعال در استان غیربومی بوده و برای طرح و ضریب كار در هرمزگان مستقر هستند و اكثرأ در خواست انتقال دارند یا اعزام به كیش و قشم دارند زیرا در این دو جزیره از پرداخت مالیات معاف هستند و خدمات دهی به متخصصین مناسب تر است.
وی افزود: در این راستا طرحی در حال تدوین هستیم كه طبق آن میزان مالیات بر درآمد شهرستان های استان از 20 درصد به 10 درصد و شاهد حذف مالیات از مناطق سیریك و بشاگرد شود.
غریب زاده در انتها با تاكید بر لزوم حمایت بنگاه های اقتصادی از توسعه بخش درمان استان هرمزگان، خاطرنشان كرد: امیدوارم بنگاه های اقتصادی بخصوص صنایع كه خود جمعیت زیادی از استان را شامل می شوند در این حوزه ورود كرده و به پیوست های اجتماعی شان پایبند باشند كه تابحال نبوده اند.1396/10/13
22:43:18
5.0 / 5
5099
تگهای خبر: بندرعباس , خدمات , هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش