عجیب ترین مجازات های جایگزین حبس، در دست گرفتن تابلو من یك احمقم


عجیب ترین مجازات های جایگزین حبس، در دست گرفتن تابلو من یك احمقم به گزارش فاما كیش اخیراً برخی از كسانی كه به دلیل تخلفات مختلف به دادگاه فراخوانده شده بودند، به مجازات هایی غیر از مجازات های معمول محكوم شدند. به اینگونه مجازات ها، مجازات جایگزین حبس گفته می شود.به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین، بطور كلی در سراسر دنیا از چندین سال پیش برای برخی اقدامات مجرمانه، از مجازات جایگزین حبس استفاده می شود.
فلسفه وجود چنین مجازات هایی در واقع كاهش اثرات منفی محكومیت به حبس است. به عقیده برخی جامعه شناسان، مجازات حبس سهم زیادی در احكام صادره دادگاه ها داشته و البته طبق آمار، بر جلوگیری از ارتكاب مجدد به جرم، تأثیر كمی دارد.
اگر مجازات های جایگزین به شكلی تنظیم شوند كه با جرم منطبق بوده و از نظر هزینه به شكلی باشد كه فرد حتی درصورتی كه زمینه فراهم باشد، مرتكب جرم نشود، بطور قطع نسبت به حبس تأثیرگذارتر خواهد بود.
در ایران شهریورماه سال ۹۵ بود كه رئیس وقت دستگاه قضایی كشور بخشنامه ساماندهی زندانیان و كاهش جمعیت كیفری زندان ها را صادر كرد. این بخشنامه كه در ۳۳ ماده تدوین شده است به تشریح چگونگی اعمال مجازات های جایگزین حبس نیز می پردازد و وظایف سازمان ها و دستگاه های تابع قوه قضاییه را دراین خصوص شرح می دهد.
مجازات های جایگزین حبس در بعضی كشورهای دنیا
۱. زنی كه محكوم به در دست گرفتن تابلوی «من یك احمقم» شد

شِنا هاردین، زنی بود كه در اُهایو به سبب متوقف نكردن ماشینش، هنگامی كه اتوبوس مدرسه در حال پیاده كردن بچه ها بود، محكوم شد تا علاوه بر ضبط شدن گواهینامه رانندگی و پرداخت۲۵۰ دلار بعنوان جریمه، به مدت دو روز با در دست گرفتن تابلویی كه روی آن نوشته شده بود: «فقط یك احمق می تواند برای دور زدن اتوبوس مدرسه وارد پیاده رو شود» در زمان شلوغی خیابان، زیر چراغ راهنمایی بایستد.
۲. ده سال بازگشت مداوم به كلیسا
تایلر آلرد، نوجوان ۱۷ ساله ای كه در توسلا اكلاهوما، به سبب مصرف مشروبات الكلی و رانندگی بدون گواهی نامه سبب قتل دوستش و سرنشینان خودرویی دیگر شده بود، با حكم قاضی محكوم شد تا به مدت ۱۰ سال برای تقاضای توبه به كلیسا بازگشت كند.
۳. مجازات مردی كه یك سگ را كشته بود

رابرت كلارك به سبب سروصدای زیاد، به سگ همسایه اش كشلیك كرده بود، توسط یكی از قضات اُهایو محكوم شد تا ضمن پوشیدن لباس كاراكتر عروسكی سگ، به ۵ مدرسه ابتدایی در این منطقه برود.
۴. مجازاتی عجیب برای یك حمل كننده ی ماریجوانا
یكی از عجیب ترین مجازات هایی كه تا كنون جایگزین حبس بوده، مجازات در نظر گرفته شده برای مردی در انگلیس بود كه با مقداری غیرقانونی در ماریجوانا دستگیر شد. او از جانب قاضی محكوم شد تا در یك مقاله ی ۵۰۰۰ كلمه ای از عوارض وحشتناك مصرف ماریجوانا بنویسد.
۵. ۴۶۶ پیام توئیتری برای تقاضای بخشش
یك مرد فرانسوی كه به سبب توهین به یك خانم در فضای مجازی به دادگاه فراخوانده شده بود، محكوم شد تا با ۶۴۴ پیام در توئیتر از او عذرخواهی كند.
شاید در ابتدا در تمام كشورها این نوع مجازات ها به نظر شوخی می آمدند اما جالب است بدانید در كشور ایران نیز مواردی از این دست بوده.
عجیب ترین مجازات های جایگزین حبس در ایران
۱. كاشت و مراقبت از درخت ها به مدت دو سال

سال ۹۵ یك قاضی در سوسنگرد كسی را كه مبادرت به قطع ۳۴ اصله درخت كرده بود را به دو سال كاشت و مراقبت از درختان محكوم نمود.
۲. هزار ساعت كار در محیط زیست
یك مجرم گنبدی كه بعد از مجروح كردن فردی به یك سال حبس و پرداخت دیه محكوم شد، بعد از چهار ماه حبس و جلب رضایت شاكی، از جانب دادگاه به هزار ساعت كار پاكسازی در محیط زیست محكوم شد.
۳. خط كشی خیابان

قاضی سلیمان عفیف یكی از قضاتی است كه در حكم مجازات های جایگزین مشهور است. یكی از متهمانی كه با او روبرو شده بود، در یك صحنه تصادف پس از مجروح كردن چند نفر، متواری شد و البته با وجود جلب رضایت از شاكی های پرونده، باید ۳ ماه در زندان حبس می شد اما حكم قاضی سلیمان عفیف برای او ۲۷۰ ساعت خطركشی خیابان های بندرعباس بود و از آنجائیكه فرد متأهل و دارای پنج فرزند بود، قاضی به او اجازه داد كه ۴ ساعت در روز به اجرای مجازات پرداخته و بعد از آن برای امرار معاش به كار روزمره اش بپردازد.
۴. محكومیت به یادگیری سواد
نوجوان شیرازی كه به جرم حمل مواد مخدر دستگیر شده بود، چون سواد كافی نداشت توسط قاضی دادگاه كیفری به یادگیری سواد به مدت یك سال در كانون اصلاح و تربیت محكوم شد.
۵. تحقیق و پژوهش، جایگزین حبس
یكی از موارد جالبی كه به مجرم بجای حبس به مجرم مجازات جایگزین تعلق گرفت، در شهرستان اردكان بود. مرد ۵۲ ساله ای كه یك مرغ مینا را شكار كرده و در ماشین خود پنهان كرده بود، به دیل ابراز ندامت و نداشتن هیچ گونه سابقه كیفری شامل حكم جایگزین حبس شد و طبق این حكم، مجرم باید به مدت شش ماه ضمن بازگشت به اداره كل محیط زیست محل سكونتش در كرمان، درباب محیط زیست ایران، انواع گونه های وحشی و محافظت شده و كمیاب، چگونگی نگهداری و رسیدگی به آنها، همین طور نوع نگاهی كه باید به محیط زیست و جانداران در كشور داشت، تحقیق كامل و جامعی را انجام داده و نتایج این تحقیق را با دستخط خود در ۲۵ صفحه به صورت مكتوب تهیه نماید.
جدیدترین موارد مجازات جایگزین حبس در ایران
اخیرا تعدادی مجازات جایگزین حبس در كشورمان شامل حال برخی محكومین شده است.
چند روز پیش اداره كتابخانه های عمومی شهرستان اشكذر در استان یزد از دادگستری این شهر خواسته است كه با خرید كتاب برای كتابخانه های عمومی شهر به مجرمین تخفیف دهد كه با این طرح توافق شد و از این پس بیشتر مجرمین می توانند با خرید كتاب برای كتابخانه های عمومی شهر در مجازات خود تخفیف بگیرند.
در مورد دیگری كه گزارش شد، چندی قبل یك قاضی در بخش ارداق قزوین، خلاصه نویسی از كتاب و چاپ بنر از احادیث، خطبه ها و كلمات قصار حضرت علی (ع) در نهج البلاغه و نصب آن در سطح شهر را از اقدامات فرهنگی كه همراه با كتاب و كتاب خوانی به محكومان ابلاغ می كند.
آذربایجان شرقی رتبه اول مجازات های جایگزین حبس
در ایران استان آذربایجان شرقی به صدور احكام مجازات جایگزین حبس برای جرایمی كه با امنیت مردم ارتباط نداشته در ۲ سال اخیر، رتبه اول را به خود مختص كرده است. همچون این مجازات ها می توان به حفظ ۳۰ جزء قرآن و فعالیت در حرفه آموزی فرش و كفش در زندان های استان اشاره نمود.
۴۷۲۳۴

1398/03/19
14:52:44
5.0 / 5
4537
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش