توضیحات عیسی كلانتری درباره تعطیلی مدارس طبیعت، بازداشتی های محیط زیست و مرگ 7 ببر در باغ وحش مشهد


توضیحات عیسی كلانتری درباره تعطیلی مدارس طبیعت، بازداشتی های محیط زیست و مرگ 7 ببر در باغ وحش مشهد به گزارش فاما كیش رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: ریزگردها یك شبه به وجود نیامده اند كه در این مدت حل بشوند. پروژه های سدسازی ها و سیستم مهار آب های جاری بدون توجه به توسعه پایدار اجرا شد، همه آب ها مهار شدند و هیچ حقی برای طبیعت در نظر نگرفتیم در حالیكه طبیعت هم حق دارد.به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین، عیسی كلانتری، رئیس سازمان محیط زیست در نشست خبری كه بامداد امروز در سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: انشاالله یك سیستم خبررسانی شفاف و واقعی داشته باشید، چون بسیاری از مسایل شنیده می شود كه اصلا واقعی نیست. بسیاری از اخباری كه سال قبل منتشر گردید اصلا واقعیت نداشت به خصوص برخی خبرگزاری ها كه با دولت دشمنی دارند. البته بیشتر خبرنگارها «خبرنگار واقعی» هستند.
او در ارتباط با ساخت سد ایلیسو در تركیه اظهار داشت: دولت تركیه از زمان جنگ ایران و عراق با برنامه هایی كه داشتند شبكه هایی از سدسازی را شروع كردند و در جمع ۵۰میلیارد متر مكعب از آب های خروجی خویش را مهار كرده است.
كلانتری اضافه كرد: این كار یك مقدار مشكلات به وجود آورده، اما به علت عدم شفافیت لازم در آب های بین الملل این مورد حل نشده است. این مورد سبب شده كه هركشوری به خودش حق بدهد هرطوری كه دلش خواست با آب های خروجی اش برخورد كند. البته وزارت خارجه در این رابطه فعالیت هایی انجام داده است.
رییس سازمان محیط زیست در ارتباط با نتایج ساخت این سد در تركیه توضیح داد: اثرات این مورد مشخص است، یك متر مكعب آب هم از جایی كم شود، مشكلاتی به وجود می آید چه برسد این حجم از آب، امیدوارم این مشكل زودتر حل بشود.
چرا كار تالاب انزلی به قوه قضاییه رسید
او در ارتباط با حواشی پیش آمده درباره تالاب انزلی توضیح داد: ۸۰ الی ۸۵ درصد تالاب انزلی از رسوب پر شده است، قبلا فقط یك سری بررسی علمی صورت می گرفت و اقدامی برای آنها انجام نمی شد. برخی هم دنبال اجرایی كردن پروژه ای برای این تالاب بودند اما چنین چیزی امكان پذیر نیست چونكه حدود ۷۰۰میلیون تن رسوب باید از این تالاب خارج می شد یعنی چیزی حدود ۳۵میلیون تریلی!
كلانتری اضافه كرد: سال ۹۴ یك مركز تحقیقاتی در دانشگاه صنعتی اصفهان به سازمان محیط زیست اعلام نمود كه بدون هیچ پیامدی می توانند این رسوب ها را تخلیه كنند و لجن ها به غذای ماهی تبدیل گردد. سال ۹۶ پس از انجام بررسی ها این كار به شكل آزمایشی انجام شد، بعد در استخر ۵۰ هكتاری هم هم آزمایشی انجام شد و با این كار ۳۰ سانتی متر عمق تالاب پایین تر رفت.
رییس سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه دادستان انزلی بدون اطلاعات كافی وارد مسئله شد و جلوی كار گرفته شد. آنها حرف هایی می زنند كه هیچ منبع علمی ندارد. الان كار متوقف شده تا اثبات شود كه كار هیچ پیامدی به همراه ندارد. متاسفانه با مسائل غیرعلمی برخورد می شود، امیدوارم این سوءتفاهم زودتر حل شود.
او اضافه كرد: بدون بررسی علمی این كار را تعطیل كردند، در ایران هیچ كسی نگفته است كه اكسیدتیتانیم سرطان زاست، همه چیز می تواند سرطان زا باشد اگر آب زیادی بخورید هم این اتفاق می افتد. ما منكر نظارت نیستیم، اما نظارت باید كارشناسانه باشد.
ریزگردها؛ مشكلی كه به این زودی ها حل نمی شود
رئیس سازمان محیط زیست در ارتباط با زمان حل بحران گردوخاك در جنوب ایران اظهار داشت: ریزگردها یك شبه به وجود نیامده اند كه در این مدت حل بشوند. پروژه های سدسازی ها و سیستم مهار آب های جاری بدون توجه به توسعه پایدار اجرا شد، همه آب ها مهار شدند و هیچ حقی برای طبیعت در نظر نگرفتیم در حالیكه طبیعت هم حق دارد.
او در ادامه اظهار داشت: اما ما برای نیازی كه به مواد غذایی داشتیم حدودا همه این آب ها را مهار كردیم. وقتی رودخانه كامل مهار می شود جلوی سیلاب ها گرفته می شود، سیلاب هایی كه در منطقه ای خشك مثل ایران یك نیاز است. در نتیجه این اتفاقات ساختار خاك خورد و آماده فرسایش می شود. بنابراین وقتی بادی با سرعت كم می وزد، گردوخاك وارد شهرها می شود.
كلانتری در ارتباط با اقدامات انجام شده، برای حل بحران گردوخاك عنوان كرد: برای حل این بحران دولت امسال ۱۰۰میلیون دلار بودجه تخصیص داده است و سال قبل هم این میزان بیشتر از ۲۰۰میلیون دلار هزینه بود. سال قبل مساحت ۲۱ هزار هكتار در خوزستان نهال كاری شد و ۹ هزار هكتار آن هم از بین رفت. این البته در جایی مثل خوزستان عدد مناسبی است. در منطقه جازموریان به دلیل نبود اعتبار كاری انجام نشد. در مناطق كمی كه مستعد مالچ پاشی هستند، این كار انجام شده است.
سرنوشت انتقال آب وان به دریاچه ارومیه
رییس سازمان محیط زیست، درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریاچه وان تركیه به دریاچه ارومیه اظهار داشت: ستاد احیا دریاچه ارومیه از ۴ سال پیش مطالعاتی را شروع كرد و به این نتیجه رسید كه تركیب آب دریاچه وان و ارومیه از لحاظ بحث شیمیایی مشكلاتی ندارد. اینكار در دست بررسی می باشد اگر با تركیه یك تفاهماتی رسیدیم و به چند سوال دیگر از لحاظ علمی پاسخ داده شود، اینكار قابل انجام است.
زباله های شمال نمی توانند به برق تبدیل شوند
عیسی كلانتری اظهار داشت: در گذشته یك محاسبه اشتباهی شده بود كه از پسماندهای شمال می توانیم برق بگیریم. این كار كاملا غیراقتصادی است و كارخانه هایی كه می خواستند این كار را انجام بدهند حدودا منصرف شدند. وزارت نیرو هم منابع و شاید علاقه ای نداشته باشد كه برق را گران بخرد و ارزان تر بفروشد.
او اضافه كرد: مشكل شمال حذف پسماند است نه گرفتن برق از پسماند. دولت به این نتیجه رسیده كه باید از تولید برق در شمال عبور نماییم، اگر این گزینه را رها نماییم شاید برخی پسماندسوزها بتوانند زباله های شمال را از بین ببرند.
مدارس طبیعت هیچ مجوز رسمی نداشتند
ربیس سازمان محیط زیست در ارتباط با تعطیلی مدارس طبیعت اظهار داشت: این مدارس غیرقانونی بودند و هیچ مجوز رسمی نداشتند، همینطور طبق فتوا مراجع هم این مدارس غیرشرعی هستند. مراجع تشخیص دادند در این مدارس ایدئولوژیهای غیرشرعی ترویج می شود.
او اضافه كرد: همینطور وزارت اطلاعات به ما اعلام نمود افرادی كه بنیان گذار مدارس طبیعت بودند، عضو حذب توده هستند و صلاحیت هیچگونه فعالیت را ندارند. البته یكی از این افراد شبانه روز در تلویزیون صحبت می كند.
برای كمك به بازداشتی های محیط زیست، به این مورد دامن نزنید
كلانتری در ارتباط با آخرین وضعیت فعالین محیط زیست بازداشت شده، اظهار داشت: پیگیری ها انجام شده اما رسانه ای نشده است، اگر می خواهید به این افراد كمكی كنید به این مورد دامن نزنید، این مورد به ما هم رسما اعلام شده است.
او اضافه كرد: دولت افرادی را مسئول پیگیری این قضیه كرده است. كاری از دست ما برنمی آید، امیدوارم مشكلات این افراد حل بشود.
مرگ ۷ ببر در باغ وحش مشهد در حال بررسی است
رییس سازمان محیط زیست در ارتباط با كیفیت باغ وحش های ایران اظهار داشت: استانداردهای باغ وحش های ما پایین است، این استانداردها باید ارتقا پیدا كنند.
حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست هم در اینباره عنوان كرد: باغ وحش از مناطق تحت نظارت سازمان محیط زیست است، تا ۵ سال پیش ۷۰درصد باغ وحش های كشور نه استاندارد و نه مجوزی برای فعالیت داشتند. بعد برنامه ریزی انجام شد تا این شرایط تغییر كند، طبیعتا یك برخی از باغ وحش ها در آن زمان فعالیت خویش را متوقف كردند و هم اكنون بخش عمده ای از باغ وحش ها به این استانداردها پایبند هستند. گام بعدی ارتقای این استانداردهاست.
او در ارتباط با مرگ ۷ ببر در باغ وحشی در مشهد اظهار داشت: من روز گذشته این خبر را فهمیدم كه ۷ ببر در باغ وحش تلف شدند، هنوز در حال بررسی این مورد هستیم و نمی توانم در این رابطه نظری بدهم.
۴۷۲۳۷

1398/05/23
14:56:04
5.0 / 5
4235
تگهای خبر: آب , دریا , سازمان , صنعت
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش