واكنش سازمان محیط زیست به انتقاد خبرنگاران


واكنش سازمان محیط زیست به انتقاد خبرنگاران فاما كیش: روابط عمومی سازمان محیط زیست كه بتازگی به سبب كوشش برای حذف خبرنگاران و ایراد بهتان به آنان مورد انتقاد قرار گرفته بود، در توضیحات ارسالی بار دیگر مقابل خبرنگاران موضع گرفت.به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان محیط زیست، این سازمان كه عملكرد روابط عمومی آن در دوره مدیریت امیرعبدالرضا سپنجی منجر به اعتراض ۲۵ خبرنگار از رسانه های رسمی كشور شده بود، در جوابیه ای به این نامه پاسخ داد.
خبرنگاران ۲۵ رسانه رسمی كشور در اعتراض به اتهام، پرونده سازی، و كوشش برای حذف خبرنگاران منتقد در سازمان محیط زیست، طی نامه ای به شورای اطلاع رسانی دولت اعلام نموده بودند تا زمان عذرخواهی و تغییر رویه این سازمان از پوشش اخبار آن خودداری خواهند كرد.

متن جوابیه سازمان محیط زیست را در ادامه بخوانید:
«پیرو درج مطلبی با عنوان «اعتراض خبرنگاران به سیاست های روابط عمومی محیط زیست» به تاریخ ۰۹/‏۰۶/‏۱۳۹۸‬ در آن رسانه خواهشمند است مطابق ماده ۲۳ قانون مطبوعات دستور فرمائید برای روشن شدن افكار عمومی درباره ادعاهای مطرح شده در ان نامه نسبت به درج توضیحات پیوست اقدام و همكاری لازم صورت پذیرد.
نكات حاضر، برای احترام به افكار عمومی، روشنگری و تنویر اذهان مردم عزیز و فعالان رسانه ها درباب عملكرد رسانه ای سازمان حفاظت محیط زیست و پاسخ به برخی نقدهای خلاف واقع و غیر منصفانه انتشار یافته است. بر این مبنا، در چند محور به ابهامات مطرح شده، پاسخ داده خواهد شد:
۱- سیاست قطعی و مسلّم سازمان محیط زیست، احترام به افكار عمومی و رسانه ها، شفاف سازی و تعامل كامل با خبرنگاران بوده و خواهد بود. طبعاً روابط عمومی این سازمان، با دغدغه ها و مشكلات حرفه خبرنگاری و مسائل فردی و اجتماعی این عزیزان آشناست و درباره تلخ و تند نویسی های آنان، گرفتار سو تعبیر یا بی انصافی نخواهد شد. اما بسیار پسندیده است كه همه ما با لحاظ كردن اخلاق رسانه ای، منصفانه و خردورزانه بنویسم، سخن بگوییم و نقد نماییم. ضمن اینكه بزودی طی نشستی صمیمانه، دغدغه ها و نكات مدیران رسانه ها و خبرنگاران عزیز شنیده خواهد شد.
۲- با احترام به تمامی رسانه های رسمی كشور و خبرنگاران ارجمند، نامه ای كه ۲۵ نفر از آنان درباب فعالیت های رسانه ای سازمان محیط زیست امضا كرده اند؛ احتمالاً به منظور حمایت ۲۳ نفر از این عزیزان، از دو خبرنگار گرامی دیگر بوده است. نكته جالب درباب این نامه، آن است كه برخی از امضاءكنندگان آن، اساساً خبرنگار حوزه محیط زیست نیستند، چند نفر دیگر از این گرامیان نیز بارها به نشست های خبری سازمان دعوت شده اند و بهر دلیلی حضور پیدا نكرده اند، اما حالا مدعی حذف و عدم دعوت هستند. در ادامه، ضمن تاكید بر این نكته كه در سازمان محیط زیست، هیچگونه حذف یا تبعیضی در تعامل با رسانه ها و خبرنگاران وجود نداشته و ندارد؛ موارد در رابطه با این موضوع، مطرح خواهد شد.
۳- تنها در یك مورد و بر طبق پروتكل رسانه ای سازمان و دولت، از حضور یك خبرنگار آزاد در گروه سایبری پیام رسان سازمان، كه برای اطلاع رسانی به رسانه ها راه اندازی شده، عذرخواهی و ضمن تقدیر و تشكر، از ایشان خواسته شد كه در صورت همكاری با رسانه های رسمی كشور، معرفینامه ای در خصوص این مساله به روابط عمومی عرضه كنند تا بلافاصله به اعضای گروه ملحق شوند.
۴- این حق طبیعی همگان است كه پرسش ها و ابهامات خودرا بپرسند و همه دستگاه ها، بر طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، موظف به پاسخگویی هستند. در كنار این موضوع، هر فرد یا خبرنگاری نیز مختار است كه با دیگری مصاحبه انجام بدهد یا ندهد. تنها در یك مورد، سازمان به این جمعبندی رسید كه با خبرنگاری كه در روزنامه دولت فعالیت می كند و مقابل دولت و سازمان محیط زیست، در سایر فضاهای رسانه ای مطلب می نویسد، مصاحبه انجام ندهد. برای اینكه ایشان، قبلاً طی مصاحبه ای مبسوط، تمامی پرسش های خودرا از رئیس محترم سازمان پرسیده و پاسخ های لازم را دریافت كرده بود. در نتیجه، از آن روزنامه خواسته شد هر فرد دیگری كه صلاح می دانند بعنوان مصاحبه كننده با رئیس سازمان تشریف بیاورد تا مباحث دیگری پرسیده و پاسخ داده شود. طبعاً و بنابر ملاحظات اخلاقی و حرفه ای، روابط عمومی سازمان محیط زیست، هیچگاه از رسانه ای نخواسته كه خبرنگارش را تغییر دهد و چنین ادعایی خلاف واقع است و تكذیب می شود.
۵- سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن، ملتزم به رعایت اخلاق، قانون و تحت نظارت نهادهای قانونی كشور فعالیت می كند. طبعاً در صورت وجود عملكرد غیر قانونی، نهادهای نظارتی اقدام لازم را انجام می دهند. اظهارات و انتقادات منتقدان سازمان نیز، غالباً تكراری بوده و به تفصیل و در دفعات مختلف، پاسخ داده شده است. امیدواریم همانگونه كه سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن، در كوشش برای رعایت اخلاق و قانون است، منتقدان سازمان نیز اینگونه باشند.
۶- مبنای كار خبری و رسانه ای، بیطرفی و واقع بینی است. همانگونه كه می دانیم، امسال و برای نخستین بار، سازمان حفاظت محیط زیست در مجموع فاكتورهای عمومی، بعنوان سازمان برتر كشوری در جشنواره شهید رجایی انتخاب گردید. اما جالب است كه بعضی از رسانه ها و خبرنگاران، طی امسال و سال قبل، حتی یك خبر مثبت یا خنثی در مورد سازمان محیط زیست منتشر نكرده اند؛ و هر چه درباب این سازمان نوشته اند، اخبار منفی یا تخریب تلاش های كاركنان و مدیران خدوم و مظلوم سازمان بوده است. جای تعجب است كه حتی رسانه های معاند و بیگانه نیز، هنگامی كه درباره سوژه محیط زیست، خبر یا تحلیلی منتشر می كنند، به بعضی از عملكردهای مثبت سازمان اشاره می كنند، اما تعداد معدودی از رسانه های داخلی، حتی همین كار را نیز انجام نمی دهند. طبعاً واقع بینی و بیطرفی در بیان مسائل و مشكلاتی كه در مواردی حل آنها، از توان كلّ دستگاه های نظام نیز خارج است، خدای ناكرده، به ایجاد نارضایتی عمومی و تضعیف نظام می انجامد و این موضوع، بااینكه به سازمان محیط زیست و روابط عمومی آن ارتباطی ندارد، اما واقعاً جای تامّل و افسوس دارد.
۷- كار روابط عمومی ها، پرونده سازی یا متهم كردن كسی نیست و بیان ادعای پرونده سازی یا امثال آن، در مورد روابط عمومی سازمان محیط زیست، تهمت و كذب محض است. جای تأسف دارد كه برای جلب توجه دیگران، چنین مواردی در نامه خبرنگاران فرهیخته بیاید.
۸- سازمان محیط زیست و مسئول روابط عمومی آن، سیاسی و سیاست زده نیست. افتخار مسئول روابط عمومی سازمان محیط زیست، كسوت معلمی در دانشگاه و سال ها فعالیت حرفه ای در عرصه روابط عمومی و رسانه ها است.
۹- با عنایت به محدودیت های بودجه ای و حجم گسترده فعالیت ها، همواره در روابط عمومی سازمان محیط زیست، سعی شده كه با كمترین امكانات، علمی ترین و بیشترین عملكردها انجام و تعامل مناسب و حدّاكثری با رسانه ها و خبرنگاران حفظ شود.
در انتها، ضمن تكریم مجدد مردم شریف ایران، رسانه ها و خبرنگاران ارجمند، امیدواریم كه با صبر و دور اندیشی، گفتگو و مفاهمه متقابل را، مبنای تمامی فعالیت ها و عملكردهای مان قرار دهیم.»

۲۳۵۲۳۲


منبع:

1398/06/18
13:02:57
5.0 / 5
4240
تگهای خبر: دریا , سازمان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش