ترامپ در مقابل فعالان تغییر اقلیم از گرتا تونبرگ تا ماریا كافری


ترامپ در مقابل فعالان تغییر اقلیم از گرتا تونبرگ تا ماریا كافری فاما كیش: فعالیت های ضدتغییراقلیم ترامپ مشكلات فراوانی را در داخل و خارج ایالات متحده آمریكا به وجود آورده است.به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین؛ چند روزی است كه تصویر نگاه خشمگین گرتا تونبرگ فعال سوئدی محیط زیست به دونالد ترامپ در راه روی سازمان ملل، در رسانه های مختلفی دست به دست می شود.
شاید علت نگاه این دختر ۱۶ ساله به رئیس جمهور آمریكا، تمام فعالیت های ضد تغییراقلیم دونالد ترامپ باشد؛ فردی كه پیش از انتخابش بعنوان رئیس جمهور آمریكا بارها اعلام نمود كه به نظرش گرمایش جهانی واقعی نبوده و توطئه ای ساخت چینی هاست. پس از اینكه ترامپ رئیس جمهور آمریكا شد باز هم بر طبق این اعتقاداتش رو به تصمیمات ضد تغییر اقلیمی آورد.
اصلی ترین تصمیم ترامپ در این راستا خروج آمریكا از توافق اقلیمی پاریس بود، اما به نظر می آید در داخل آمریكا هم اقدامات ترامپ مشكلات فراوانی به وجود آورده است.
به گزارش گاردین؛ از كاهش محدودیت ها درباره آلودگی خودرو ها تا برداشتن تابلوهای آگهی مربوط به تغییراقلیم؛ دولت ترامپ با همه این اقدامات خود در چند سال اخیر مانع از فعالیت علوم اقلیمی در آمریكا شده است.
شش افشاكننده اطلاعات دولت آمریكا كه قبلا هم دانشمندان دولتی بودند می گویند دولت آمریكا آنها را كنار گذاشته است، با این وجود آنها نمی خواهند ساكت بنشینند. روایت این فرد را از اقداماتی كه انجام دادند كه موجب شد دولت ترامپ آنها را به صورتی «خفه» كند، اینجا بخوانید.

چه كاری انجام می داد؟
«من برای ۴۰ سال در سازمان حفاظت از محیط زیست آمریكا بعنوان مهندس یك آزمایشگاه كار می كردم. در سال ۲۰۰۹ وقتی اوباما بعنوان رئیس جمهور آمریكا برگزیده شد ما آغاز به بررسی میزان انتشار گازهای گلخانه ای خودرو ها كردیم، در آن زمان احساس می كردم در حال انجام اقدامی تاریخی هستیم. ما تیمی ۲۵ نفره بودیم كه داده ها را تحلیل می كردند، می دانستیم این به اقدامی بحث برانگیز تبدیل می شود اما این كار نخستین قدم های ما برای حل بحران اقلیمی بود.»
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
«بعد از انتخاب ترامپ بسیار واضح بود كه مسائل تغییر خواهند كرد. رئیس جمهور سال ۲۰۱۷ در سخنرانی در میشیگان اظهار داشت كه استاندارهای مربوط به میزان انتشار خودرو ها، به اقتصاد لطمه وارد می نماید. این یك نشانه مشخص از شروع تغییرات بود. در اوت ۲۰۱۸، دولت تصویب كرد كه استاندردهای مربوط به گازهای گلخانه ای برای ۸ سال متوقف شده و اجرا نشوند. این موضوعی غیرقابل باور در تاریخ سازمان حفاظت از محیط زیست بود. هیج منطق علمی یا مهندسی پشت این تصمیم نبود.»
چه احساسی در باره این تجربه داشت؟
«قلبم شكست، من شغل زیبایی داشتم كه به من اجازه می داد دنیا را به جایی بهتر تبدیل نموده است. بعد رئیس جمهوری آمد كه علم و تغییراقلیم را رد كرد. این به من احساس افتضاحی داد. من ۶۲ سال داشتم اما دولت ترامپ كاری كرد كه تصمیم بازنشستگی برای من به اقدامی سخت تبدیل گردد. احساس كردم شاید بتوانم به عموم آموزش های لازم را ارائه بدهم.»

چه كاری انجام می داد؟
«من از سال ۲۰۱۳ در حال بررسی تاثیرات تغییراقلیم روی ۱۱۸ پارك ساحلی آمریكا بودم، این كار مثل بچه ی من بود.»
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
تحقیق من آماده و در حال انتشار توسط بخش خدمات پارك ملی بود كه چند روز بعد از انتخابات ترامپ بعنوان رئیس جمهور آمریكا به من گفتند برای انتشار آن باید مكالماتی انجام بشود. من اصلا نگران نشدم اما پس از چند هفته به من گفتند این مطلب نباید منتشر شود آنها در ارتباط با این مساله بهانه های مختلفی می آوردند مثلا اینكه مردم نباید نگران شوند، بعد یكی از مقام های بالاسری من اظهار داشت كه با این كار می خواهند اخبار مربوط به تغییر اقلیم را كاهش دهند. بعد به من اعلام نمودند كه كه گزارش منتشر می شود به شرطی كه عبارت «تغییراقلیم ناشی از انسان» حذف شود، اما من پای حرف خودم ایستادم. احساس می كردم در حال كار كردن برای مردم آمریكا هستیم و نباید به آنها دروغ بگویم، اما به من می گفتند رئیس جمهور رئیس اصلی این كار است. بعد هم به من اعلام نمودند بودجه ای برای ادامه تحقیقات ندارند، پیشنهاد دادم كه به شكل بلاعوض برای آنها كار كنم اما قبول نكردند.»
چه احساسی در باره این تجربه داشت؟
بسیار ناامید كننده بود، تصور نمی كردم در این بخش زندگی شغل من به چنین مرحله ای برسد، اصلا نمی دانم دیگر شغلی دارم یا نه.


چه كاری انجام می داد؟
«كمیته مشاوره علوم هوای پاك، به سازمان محیط زیست آمریكا اطلاع می دهد كه آیا اقدامات آنها برای حفاظت سلامتی افراد كافی ست یا نه.»
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
از همان ابتدا با دولت جدید رابطه غافلگیركننده ای برقرار شد، آنها نسبت به كارهای علمی ما بی علاقه به نظر می رسیدند. گردش كاملی در این كمیته رخ داد، آنها چون نمی دانستند قانون هوای پاك چیست از مسیر اصلی منحرف می شدند. بعد هم انتخابات گروهی سیاسی شد و كسانی انتخاب شدند كه دیدگاه علمی آنها اصلا مهم نبود، مثلا اینكه تغییر اقلیم اصلا وجود ندارد. من ۲ سال پیش اینجا را ترك كردم.»
چه احساسی در باره این تجربه داشت؟
«علم نمی تواند به شكل ایدئولوژیك كنترل شود و بنابراین دولت از آن می ترسد. آنها دانشمندان و دیدگاه های آنها را كه برپایه مدارك است نمی خواهند.

چه كاری انجام می داد؟
«من برای نزدیك به ۷ سال در وزارت امور داخلی كار می كردم، یكی از بخش های اصلی كه روی آن تمركز كرده بودم سوژه تاثیر تغییر اقلیم روی قطب شمال بود، جایی كه ۲ تا ۳ برابر دیگر مناطق زمین گرم می شود.
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
«شهریور ماه وقتی قرار بود در نیویورك در محل سازمان ملل سخنرانی درباره تغییر اقلیم انجام بدهم ایمیلی برای من آمد كه شغل من تغییر كرده است. مشخص بود كه این یك اقدام انتقام جویانه است چونكه من را به دفتری فرستاده بودند كه به مسائل مربوط به نفت و گاز می رسید. فهمیدم آنها با این مساله می خواهند كاری كنند كه من استعفا بدهم. من یكی از صدها نفری بودم كه این اتفاق برای آنها رخ داد.»
چه احساسی در باره این تجربه داشت؟
«دولت ترامپ توسط مدرك و علم تهدید شده است. این مساله برای سلامت و امنیت مردم یك خطری جدی است. جدا از دیدگاه های سیاسی هر آمریكایی باید نگران شود.»

چه كاری انجام می داد؟
«من در حوزه آب، برای ۳۳ سال در سازمان حفاظت از محیط زیست آمریكا كار كردم.»
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
«در اوت سال ۲۰۱۷ كار خودم را رها كردم و در اطلاعیه ای توضیح دادم كه چقدر این دولت بد است و چرا اقدامات آنها به محیط زیست لطمه می رساند. پس از آن هم هفته ۲۰ تا ۳۰ ساعت از وقتم را صرف این كردم كه كه كنگره و رسانه بفهمد دولت اقدام در حال انجام چه كاری است. من روی قانونی كار می كردم كه نیروگاه های ذغال سنگ را موظف می كرد پسماندهای سمی خودرا تصفیه كند تا وارد آب نشوند. بعد رئیس سازمان محیط زیست و رئیس شركت معدن تصمیم گرفتند این قانون را به تعویق بیاندازند.»
بعد از اینكه سمت خودرا ترك كرد چه اتفاقی افتاد؟
چند روز پس از استعفا من، تیم های تحقیقی مقابل از سازمان محیط زیست درخواست نمودند ایمیل های من را در اختیار آنها قرار بدهد و این اتفاق هم افتاد. بعد فهمیدم آنها در حال انجام اقدامات فراوانی هستند كه گروه های رسانه ای راست من را سركوب كنند. بعد هم این دروغ را پخش كردند كه حقوق بازنشستگی من بیشتر از نماینده های كنگره است.

چه كاری انجام می داد؟
«من را به سازمان محیط زیست آوردند تا تحقیقاتی روی تاثیر تغییراقلیم روی مناطق سمی انجام بدهم. دلیل این كار من دستور ویژه رئیس جمهور اوباما روی این مساله بود. در واقع ما می خواستیم تاثیر سیل را روی بعضی از صنایع بررسی نماییم.»
تحت تاثیر دولت ترامپ چه چیزهایی تغییر كرد؟
«من می دانستم كه اگر ترامپ رئیس جمهور شود چه اتفاقی رخ می دهد. چند هفته پس از انتخابش بعنوان رئیس جمهور مدیر من به دفترم آمد و گفت بهتر است سمت دیگری برای خودت پیدا كنی.»
چه احساسی درباره این تجربه داشت؟
«زمان بسیار سختی بود، من عمیقا ناراحت و افسرده شده بودم. من كاری را كه انجام دادم دوست داشتم و احساس می كردم در حال انجام تحقیقی هستم كه بسیار موثر است. اصلا زمان خوبی برای محقق تغییر اقلیم و دانشمند دولتی بودن نیست. من احساس ناراحتی زیادی داشتم.»

منبع: گاردین/ ترجمه: نیو صدر

۴۵۲۳۵۲۳۷


منبع:

1398/07/04
13:41:34
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: آب , خدمات , ساحل , سازمان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش